Herkese 10 Bin TL! İhtiyaç Desteği Nasıl Başvuru Yapılır?

1 Nisan 2020 tarihinde başvuruları başlayan kamu bankalarından alınacak olan 10 bin TL 36 ay vadeli 6 ay ertelemeli yüzde 0,49 faizli krediler için başvurular 1 Nisan 2020 tarihinde başladı. 10 bin TL temel ihtiyaç desteği kredi şartları nelerdir? 10 bin TL kredi başvuru sorgulama nasıl yapılır? Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankasından alınacak olan 10 bin TL, 7 bin 500 TL ve 5 bin 500 TL kredi tutarları için başvurular başladı.

Herkese 10 Bin TL! İhtiyaç Desteği Nasıl Başvuru Yapılır?

1 Nisan 2020 tarihinde başvuruları başlayan kamu bankalarından alınacak olan 10 bin TL 36 ay vadeli 6 ay ertelemeli yüzde 0,49 faizli krediler için başvurular 1 Nisan 2020 tarihinde başladı. 10 bin TL temel ihtiyaç desteği kredi şartları nelerdir? 10 bin TL kredi başvuru sorgulama nasıl yapılır? Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankasından alınacak olan 10 bin TL, 7 bin 500 TL ve 5 bin 500 TL kredi tutarları için başvurular başladı. İlk aşamada 1 milyon kişinin kredi tutarları banka hesaplarına aktarıldı. Herkese yönelik olarak açılan kredi başvurularında herhangi bir şart bulunmuyor. 10 bin TL kredi kullanabilmek için tek şart hane gelirinin 5 bin TL altında olması gerekiyor. Korona virüs sebebiyle başlatılan kredi başvuruları, hızlı bir şekilde devam ediyor. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’na ayrı ayrı üç başvuru yapabilirsiniz. Ancak hane içinden sadece bir kişinin başvuru yapması gerekiyor. Herhangi bir bankadan aldığınız ilk krediden sonra hane içinden yapılmış diğer başvurular iptal edilecek. 10 bin TL kredi başvurusu nasıl yapılır?

10 Bin TL Destek Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

10 bin TL destek kredisi başvuru şartları şu şekilde; Hane gelirinin 5 bin TL ve altında olması ilk ve kesin şart olarak belirtildi. Ayrıca hane içerisinden sadece bir kişi temel ihtiyaç destek kredisini kullanabilir. Başvuru yapan iki kişi var ise mutlaka sadece bir kişiye temel ihtiyaç destek kredisi verilir. Bunların dışında aranan herhangi bir şart yok ancak kredi başvurusuna onay verilirken ayrıca bakılan kıstaslar var. Bu kıstaslar ise “Müşteri, daha önce diğer bankalarla sorun yaşamış mı?” şeklindedir. Eğer diğer bankalarla ciddi sorunlarınız yok ise ve haneniz içerisinden kimse 10.000 TL destek kredisi kullanmadıysa krediniz mutlaka onaylanacaktır.

Asgari Ücretliler ve Emekliler Faydalanabilecek mi?

Bankaların aradığı en temel şart hane gelirinin toplam 5 bin TL altında olması. Yani hane içinde iki kişi asgari ücretten çalışıyorsa bu hane temel ihtiyaç destek kredisi kullanabilir. Emekliler içinde aynı durum söz konusu. Emeklilerin emeklilik maaşı 5 bin TL altındaysa ve başka resmi herhangi bir geliri yok ise destek kredisinden faydalanabilir. 

10 Bin TL Temel İhtiyaç Destek Kredisi Ne Zaman Sonuçlanır?

3 kamu bankası tarafından verilecek olan 10 bin TL temel ihtiyaç destek kredisi ne zaman sonuçlanır aramasını yapan kullanıcılarımız için şunu söylemek yerinde olur: İlk başvuruların sonuçları 11 Nisan 2020 tarihinde belli oldu. Ödemeler ilk defa o gün yapıldı. Sadece 200.000 vatandaşa ödeme yapıldı. Geri kalan başvurular ise tek tek yapılıyor ve kredi kullanabilecek tüm vatandaşlara kredi ödemeleri yatırılıyor. Bu sebeple başvuru sonuçlarının Nisan sonuna kadar devam edebileceğini unutmamalıyız.

Yüzde 0,49 faizli krediye başvuran vatandaşın net olarak sayısı 3,7 milyon kişi. Bu sebeple gecikmelerin olması çok normaldir. Kredi kullanabilecek tüm vatandaşların zaten onay alacağını ve kamu bankalarında kaynakların her müşteri alabilecekmiş gibi ek kaynaklarla desteklenmesi devlet tarafından zaten sağlandı. Bu sebeple eğer kredi kullanmanızda herhangi bir sakınca yok ise mutlaka krediniz hesabınıza yatacak.

YORUM EKLE