Herkese 1700 TL ödeme yapılacak! Devlet, her vatandaşına 1700 TL karşılıksız yardım ödemesi yapacak

Devlet, tüm vatandaşlarına 1700 TL ödeme yapacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her gün çıktığı ve Korona virüs ile alakalı ilgili kararları verdiği esnada gelişen olaylar dolayısı ile artık tüm vatandaşlarımıza 1700 TL maddi yardım yapılabileceği duyuruldu. Ancak 1700 TL maddi yardımdan faydalanabilmek için öncelikle vatandaşlarımızın tüm gerekli şartlarını bir bir karşılaması gerekiyor. NTV yayını bağlanan Selçuk, 1000 TL için tarih verdi. Korona Virüs nedeniyle 2 milyon 111 bin haneye 1000 TL nakdi yardım ödemeleri hesaplara geçiyor.

Herkese 1700 TL ödeme yapılacak! Devlet, her vatandaşına 1700 TL karşılıksız yardım ödemesi yapacak

Devlet, tüm vatandaşlarına 1700 TL ödeme yapacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her gün çıktığı ve Korona virüs ile alakalı ilgili kararları verdiği esnada gelişen olaylar dolayısı ile artık tüm vatandaşlarımıza 1700 TL maddi yardım yapılabileceği duyuruldu. Ancak 1700 TL maddi yardımdan faydalanabilmek için öncelikle vatandaşlarımızın tüm gerekli şartlarını bir bir karşılaması gerekiyor. NTV yayını bağlanan Selçuk, 1000 TL için tarih verdi. Korona Virüs nedeniyle 2 milyon 111 bin haneye 1000 TL nakdi yardım ödemeleri hesaplara geçiyor. TC numaraları bütün hanelere göndereceğini açıklayan bakan ödemeleri PTT aracılığıyla yapacağını açıkladı. Toplamda 8 milyon kişiye bu ödemelerin yükseltileceğini duyurdu.  Ayrıca 1000 TL ödemeleri almak için e-Devlet aracılığı ile 1000 TL Pandemi sosyal destek ödeme ön başvuru ekranına ulaşmak olacak. İşte tüm ayrıntılar…

Herhangi bir maddi yardım desteği almayanlar 1000 TL bakanlığın verdiği ödemeleri alamıyor. Bakan Selçuk, Vatandaşlara Başvuru için fiziki müracaat kabul edilmeyeceğini, Telefonla başvuru yapılacağını duyurdu. Sosyal yardımlardan faydalanan tüm hanelere ödeme yatacağını, onların başvurmasına gerek olmadığını açıklayan Bakan Zehra Selçuk Zümrüt, diğer ihtiyaç sahibi vatandaşlara SYDV, Valilik ve kaymakamlık ulaşacağını duyurdu. Bu ödemeler toplamında ise vatandaşlara 1700 TL ödeme yapılacak. Devlet, maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara maddi yardımda bulunmaya devam ediyor. 2002 yılında sosyal yardımlar 4 iken 2019 yılında 43 oldu. 3,4 milyon haneye sosyal yardımlar ulaşıyor. Bu yardımların %86’sı maddi yardımlardır. Yardımların %78’i yaşlılara ve engellilere gidiyor. Geçen yıl sosyal yardımlara 55 milyar TL harcandı. Bu yıl da 69,5 milyar TL harcanacak. Ancak daha fazla artma olasılığı yüksek. Özellikle Korona virüs sonrasında yapılan yardımların miktarına bakıldığı zaman şimdiden 50 milyar TL ödendiği gözlemlendi. Devletten alabileceğiniz tüm yardım türleri:

65 YAŞ AYLIĞI

Devletimiz tüm maddi durumu kötü olan 65 yaş ve üzeri olan vatandaşların tamamına 800 TL ödeme yapıyor. Bu ödemeden faydalanabilmek için öncelikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızın bizzat başvuru yapması gerekiyordu ancak 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirildiği için 144 numaralı telefon hattı aranarak ilgili başvurular yapılabilir. Yaşlılık aylığı hakkı kazanabilmek için 65 yaş üstü vatandaşın mutlaka asgari ücretten yüzde 30 daha az bir miktar kazanıyor olması gerekmektedir. Eğer başvuru yapmak istiyorsanız mutlaka 144 numaralı telefonu aramalısınız. Eğer imkan yok ise 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı bittikten sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

ENGELLİ MAAŞI

Engelli maaşı alabilmek için öncelikle geçirdiğiniz bir kaza sonucunda yüzde 45 ve üzeri engelinizin bulunması gerekiyor. Devlet bu konuda biraz daha hassaslaşmış durumdadır. Geçmişte yapılan sahte başvurular sonucunda mutlaka engel raporu ibraz edilmesi gerekmektedir. Eğer engelli kişi yüzde 45 ve üzeri engelli raporu sunamıyorsa engelli maaşı alamıyor. Engelli maaşına hak kazanabilmek için engelli raporu almak gerekiyor. Engelli raporu ise devletin hastanelerinden alınabiliyor. Engelli maşı ise 1000 TL olarak ifade ediliyor.

YENİ DOĞAN ÇOCUĞA ÖDEME

Yeni doğmuş olan çocuk için her kadın ödeme alabilir. Aynı zamanda sadece kadın değil çocuğun babası da aynı para yardımına başvuru yapabilir. Tek yapılması gereken ilçe merkezinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaktır.

YORUM EKLE