Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

22 Ekim 2020 Perşembe 21:48:14

Son Güncelleme: 22/10/2020 21:48:42

Herkesi ilgilendiriyor! 2021 yılında en düşük maaş belli oldu! Memur, emekli, öğretmen, polis zamları

Ülkemizde ki emekli vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan emekli maaşı zammıdır. Peki, emekli maaşı 2021 yılında en düşük ne kadar olacak? İşte tüm ayrıntılar…

Ülkemizde ki emekli vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan emekli maaşı zammıdır. Peki, emekli maaşı 2021 yılında en düşük ne kadar olacak? İşte tüm ayrıntılar…

Milyonlarca emeklinin merak ettiği konuların en başında gelen emekli maaşı zammı konusu bilindiği gibi her sene ocak ve temmuz aylarında senede iki defa olmak üzere enflasyon yüzdelerine göre yapılmaktadır. Bu konuya ek olarak yeni senede emekli maaşlarına uygulanacak olan zam yüzdesinin ne oranda olacağı tahminler ve araştırmalar ışığında devam etmektedir. O halde 2021 senesinde en az emekli maaşı kaç TL olacak? İşte tüm ayrıntılar…

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Memur vatandaşların, memur emeklisi vatandaşların maaşlarına Temmuz ayında yüzde 5.75 oranında zam uygulanırken; Ocak ayı zammının da ipuçları ulaştı. Hakem kurulu onayı doğrultusunda Ocak zam uygulaması yüzde 3 olarak karar alınırken; 2020 senesinin ikinci altı aylık sürecinde enflasyon oranı yüzde 4’ü geçerse 10.82’lik 2020 senesi enflasyon tahmini, eğer 2020’nin ikinci 6 aylık sürecinde enflasyon oranı yüzde 4’ü geçerse bu fark da emekli vatandaşların maaşlarına yansıtılacak. Merkez bankasının yapmış olduğu beklenti anketinin yüzde 10.82 oranında 2020 senesi enflasyon tahmini, Temmuz-Aralık Tüketici Fiyat Endeksi’nin yüzde 4.79 oranında olarak gerçekleşebileceğini açıkladı.

Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda memur ve memur emeklisi vatandaşların Ocak ayı zam oranı yüzde 0.79 enflasyon açığı ile yüzde 3.79 kadar çıkacaktır. En az maaş buna göre memur vatandaşlarda 3 bin 719 liradan 3 bin 860 liraya çıkacak. En düşük memur emeklisi vatandaşların maaşı da 2 bin 814 liradan 2 bin 921 liraya yükselecek. Memur vatandaşların aile desteği de bu yüzde de artış göstermiş olacak.

AİLE VE ÇOCUK YARDIMI ZAMLANACAK

Eş desteği 351,09 liradan 363,40 liraya, çocuk desteği de 0-6 yaş için 77,23 liradan 80,16 liraya, 6 yaş ve üzere çocuk için 38,62 liradan 40,08 liraya artış gösterecektir. 6 yaşın altında 2 çocuğu olan ve eşi çalışmayan memur vatandaşa aylık olarak 505,55 lira yerine 524,72 lira destek parası alacak.

TÜFE TAHMİNİ YÜZDE 10.82

Ekonomist insanlarla düzenlenen Ağustos ayı beklenti anketinde cari yılsonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklentisi yüzde 10.82 oranını yükseldi. Bu tahminin tutması durumunda ilerdeki Ocak ayı içerisinde 2020’nin ikinci 6 aylık sürecinde oluşacak olan enflasyon oranında zam alacak SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşların maaşları yüzde 4.79 oranında bir artış gösterecektir.

PROMOSYON NASIL ARTIRILIR?

Bazı banka firmaları ise kampanyalarla miktarı yükseltebiliyor. İsteyen vatandaşlar bu şanslardan faydalanabilmektedir. Ancak bu koşulları iyi araştırmak gerekmektedir. Ek ürün şartı gözetilmeksizin bin 200 lira ödeme yapanlar olabileceği gibi, belirli şartlara uyan vatandaşlara 2 bin 550 liraya kadar yükselebilen promosyon verenler de olabilmektedir.

PROMOSYON TABAN TUTARA YENİ ZAM

Emekli vatandaşlar promosyon ödemesinde taban tutarların daha da yükselmesini talep ediyor. Bu konu Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafınca da gündeme getirildi. Dernek tarafından yapılan açıklamada “Banka promosyonlarına bir artış daha yapılsın. Promosyon için bir komisyon kurulsun ve bütün taraflar masada olsun” ifadeleri kullanıldı.

YENİ EMEKLİ OLAN NE YAPACAK?

Emekli olabilmek için başvuru yaparken maaş seçme imkânı da bulunmaktadır. Başvurunuzu yaptığınız esnada promosyon miktarına bakarak seçim yapma şansınız olacaktır. Maaş bağlandığında da taahhüdünüzü verip ödemeyi alma şansınız olacaktır.

.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı