Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

12 Ocak 2021 Salı 20:51:02

Son Güncelleme: 12/01/2021 20:50:47

İkinci El Otomobil Fiyatlarında Düşüş tüm hızıyla devam ediyor! İkinci El Fiyatları Daha da düşecek!

Pandemi sürecinde rekorlara imza atan otomobil fiyatlarında durum tersine döndü. Otomobil markalarının 2020 yılının son dönemlerinde sundukları kampanyaları ile sıfır otomobil fiyatları ve ikinci el otomobil fiyatları düştü. Peki araç fiyatları neden düşüyor?

2021 yılında araç piyasasında durum nasıl olacak? İkinci el otomobil fiyatlarında yaşanan düşüş aracını satmayanları üzerken sıfır otomobil ve ikinci el piyasasında fiyatların düşmesini bekleyenleri sevindirdi. Detaylar haberimizde sizlerle…

Araç fiyatları pandemi sürecinin en fazla konuşulan konuları arasında yerini koruyor. Covid-19 salgını pandemi ilan edildiği süreçte ilk önce fiyatı büyük bir hızla geri çekilen otomobil fiyatları ardından düştüğünden çok daha fazla bir hızla yükselişe geçerek, rekorlara imza atmıştı. Şimdi 2020 yılının son günleri itibariyle büyük firmaların yaptıkları dev indirim kampanyalarıyla ikinci el otomobil fiyatları düşüşte! Aracını satmayı düşünüpte yüksek fiyattan satmayanlar üzüntü yaşarken ikinci el fiyatlarında yaşanan düşüş araç sahibi olmak isteyenleri sevindirdi. Detaylar haberimizin devamında sizlerle…

Aracını Yüksek Fiyatlarla Satmak İsteyenlere Kötü Haber

Otomobil fiyatları rekor üzerine rekor kırarken bu dönemde otomobilini satmak isteyen vatandaşlar meydana gelen yükselişi değerlendirmek için bekliyordu. Fakat araç piyasasında Aralık ayından itibaren yeniden bekleme süreci başladı. Vatandaşların fiyat indirimi beklentisi ile alımlarını ertelemeye başlaması, sıfır otomobil fiyatlarında Renault gibi araba kampanyalarının bazı modellerinde 35 bin liraya varan indirimler gerçekleştirmeye başlaması ile birlikte fiyatlarda düşüş de hız kazandı. Bu dönemde bekleyerek aracını satmayan araç sahipleri için hayal kırıklığı oluştu.

İkinci El Otomobil Fiyatlarında Neden Düşüş Yaşanıyor?

Otomobil piyasası Aralık ayından itibaren büyük bir hareketlilik kazandı. Araç markaları sıfır otomobil satışlarını yükselterek sene sonu satış hedeflerini gerçekleştirebilmek amacıyla birbiri ardına kampanyalarını duyurdu. Meydana gelen yoğun isteği ikinci el otomobil piyasasına kaptırmamak adına büyük bir çaba sarf eden otomobil markaları sene sonu otomobil kampanyaları ile sıfır faizli taşıt kredisi desteği ve 35 bin liraya varan fiyat indirimleri gibi son derece avantajlı ve makul seçenekler sunmaya başladı.

Diğer bir taraftan otomobil fabrikalarında vardiya sayılarının yükselmesi ile sıfır otomobil stok sorunu da büyük bir oranda çözüme kavuşturulurken satışa sunulan otomobillerde oluşan rakamsal artış fiyatlarda da normalleşme sürecine girilmesine yol açtı.

2021 tarihinde otomobil fiyatlarında indirim meydana geleceği yönünde yaşanan beklentinin ağırlık kazanması, pandemi sebebiyle kısıtlamaların tekrar devreye alınması ve bu sebeple çok fazla sayıda vatandaşın evden çalışmaya yönelmesi, okullarda uzaktan eğitime geçilmesi de otomobillere olan acil ihtiyacın ortadan kalkmasına sebep oldu. Otomobil almak için acil ihtiyacın sonlanması ile birlikte yoğun talep krizi de çözüme kavuştu. Bütün bu etkenler devreye girince araç fiyatlarında yaşanan düşüş hız kazandı.

2021’de Araç Fiyatları Nasıl Olur?

Önümüzdeki yıl gelecek olan vergi zamlarından sonra sıfır otomobil ücretlerinde artış oluşabileceği ifade edilirken, aşı haberlerinin piyasaya olan etkisi araç fiyatlarında belirleyici faktör niteliğinde olacak. Covid-19 aşısının devreye girmesi ile birlikte ekonomide meydana gelecek olan gelişmelerin araç ücretlerini biraz daha aşağılara indireceği belirtiliyor. Fakat otomotiv sektöründeki ağırlıklı beklenti en geç 2021 tarihinin birinci çeyreğinden itibaren araç fiyatlarında “normalleşme” oluşacağı yönünde ağırlık kazanmış durumda.

Ekim Ayında Zirvedeyken Ocak Ayında Düşüşte!

Ocak ayında 2.el otomobil fiyatları 2021 senesinde ilk defa düşüş yaşadı. Salgın sürecinin başlangıcında sıfır km araçlarda gerçekleşen arz sorunu ve kademeli olarak açılmayla birlikte, vatandaşların 2.el araçlara yönelmesi fiyatlarda artışa neden olmuştu.

Ekim ayında trafiğe kaydı yaptırılan otomobil sayısı bir önceki aya göre %8.2 oranında yükseldi. Bu artış araçlar özelinde %29.7 oranında kaydedildi. Trafiğe kaydı yaptırılan araç sayısı geçtiğimiz yılın Ekim ayına kıyasla %68.1 oranında yükseldi. Bütün bu rakamlar baz alındığında ise trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı Ekim ayının sonunda 23 milyon 965 bin 229 olarak kaydedildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı