İş Kurmak İsteyenler İçin KOSGEB Destekleri

Kim kendi işini kurmak istemez ki? İnsanın kendi işinin sahibi olması son derece büyük bir özgürlüktür ama elbette herkes kendi işini kuracak diye de bir kaide yoktur ama yine de günümüzde kendi işini kurmak isteyenler devletimizin verdiği çok önemli destekler var. İşte onlardan bir tanesi de birçok küçük işletmenin imdadına Hızır gibi yetişen KOSGEB.

İş Kurmak İsteyenler İçin KOSGEB Destekleri

Kim kendi işini kurmak istemez ki? İnsanın kendi işinin sahibi olması son derece büyük bir özgürlüktür ama elbette herkes kendi işini kuracak diye de bir kaide yoktur ama yine de günümüzde kendi işini kurmak isteyenler devletimizin verdiği çok önemli destekler var. İşte onlardan bir tanesi de birçok küçük işletmenin imdadına Hızır gibi yetişen KOSGEB.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü,  etkinliğini artırma, rekabet güçlerini artırma ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirme amacı ile kurulmuş bulunan bir kamu kurumudur. 1990 yılından beri faaliyet vermektedir. Her ilde bir KOSGEB birimi mevcuttur.

KOSGEB Temel Destekleri

KOSGEB Destekleri şu başlıklar altındadır.

 1. Girişimcilik Destekleri
 2. KOBİ Finansman Destekleri
 3. AR-GE Teknolojik Üretim ve Yerleştirme Destekleri
 4. İşletme Geliştirme Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri
 5. Labaratuar Destekleri
 6. İŞGEM/TEKMER Programı

Bu bağlamda bakıldığında bizim bu yazıda gündeme aldığımız Girişimcilik Desteklerinden bahsetmek gerekir ise şu başlıklar altında inceleme yapılabilir

Girişimcilik Destekleri

KOSGEB girişimcilik destekleri Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamındadır. Buna bağlı olarak

 • Geleneksel olan girişimcilere: 60.000 TL
 • İleri düzeyde olan girişimcilere:  370.000 TL değerindedir.

Bizim burada bahsedeceğimiz geleneksel girişimcilik destek programı kapsamı ise özellikle kendi işini kurmak isteyenleri ilgilendirmektedir ve şu şekildedir: Yeni girişimci programı olarak adlandırılmaktadır ve kapsamı şu şekildedir

 • Kuruluş desteği: Gerçek kişi olarak kurulan işletmeler için 5.000 TL. Sermaye şirketi olarak kurulan işletmeler için 10.000 TL
 • Performans desteği: 1. Performans Döneminde toplam pirim gün sayısı 180-539 olan işletmeye: 5000 TL, 540-1079 olan işletmeye: 10.000 TL, 1080 ve üstü olan işletmeye: 20.000 TL.  2. Performans Döneminde toplam pirim gün sayısı 360- 1079 olan işletmeye 5.000 TL, 1080-1439 olan işletmeye 15.000 TL ve 1440 TL üstü olan işletmelere 20.000 TL değerindedir.

Burada 1. Performans dönemi kuruluştan itibaren ilk 1 yıl için geçerlidir. İkinci performans dönemi ise birinci performans dönemi bittikten sonra ikinci yılın sonuna kadar olan bir dönemdir. Yine bu süreçte pozitif ayrımcılık uygulanarak kadın, engelli birinci derece şehit yakını, gazi çalıştıranlara her bir performans dönemi için ekstra 5000 TL ödeme yapılmaktadır.

Bunun dışında KOSGEB dönem dönem yeni girişimciler için anlaştığı bankalar üzerinden 0 faizle kredi olanağı da sunmaktadır ama bu kredinin alınabilmesi için de belli başlı kriterler aranmaktadır.

Destekler Nasıl Alınır?

KOSGEB girişimcilik destekleri alınabilmesi için atılması gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikli olarak herhangi bir kentte verilen KOSGEB girişimcilik eğitimleri tamamlanmalı ve sertifika alınmalıdır. Bu eğitim toplamda 1,5 gün süren bir eğitimdir.
 • Akabinde KOSGEB tarafından istenen evraklar hazırlanır, başvuru formu doldurulur. Kuruma gidilerek başvuru yapılır.
 • Uygun görülmesi durumunda da destek alınır. Burada bilinmesi gereken en önemli olan husus kişilerin önce kendisinin harcama yapması ve sonrasında ödeme alabilmesidir. Kurum doğrudan ödeme ilk baştan yapmamaktadır. İşyerine gelip gerekli kontroller yapıldıktan sonra uygun görülürse ödeme yapılır.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ersoy Günaydın
Ersoy Günaydın - 8 ay Önce

Kendi işimi kurmak istiyoruz

Servan
Servan - 8 ay Önce

Yalan yav daha bugün gittik hizmet sektörüne hiç bı destrgi yok tekdestegi 5 bin TL ben 200 bin TL lik iş kuracam o bana 5 bin TL verecek çok büyük destek

Elif
Elif - 8 ay Önce

Nereye basvurmak gerekiyor

Tuna
Tuna - 8 ay Önce

Yazıda eksik olan çok şey var. Mesela onlardan degilsen yani akrabalık komşuluk ilişkin yoksa sana birşey yok. Birkaç sade vatandaşa arada sırada ufak tefek destekler veriyorlar onlarda sırf reklam yapmak için. Kendileri pişiriyor kendileri yiyorlar. Haram olsun. Sizde artık gerçekleri yazın herkes biliyor ki kosgeb filan hikayeden...