İşten çıkartma yasağı sonrası işten çıkarılanlar dikkat: işsizlik maaşı hakkınızı yakmayın!

Korona virüs sürecinde başlatılan 17 Temmuz’a kadar işten çıkarma yasağı hala devam ediyor. Ülkemizde el altından sigortaların devam ettirme ve işçiyi işten çıkartarak maaş ödememe konusunda çok ciddi sorunlar var. İşten çıkartma yasağı var ama işçiye maaş ödenmiyor sadece sigortası ödeniyor. Bu da devlete karşı kimsenin çıkartıldığını göstermemek oluyor. İşverenler kendince böyle bir yol bulmuş olabilir ancak bu konuda devletin de bir sözü var

İşten çıkartma yasağı sonrası işten çıkarılanlar dikkat: işsizlik maaşı hakkınızı yakmayın!

Korona virüs sürecinde başlatılan 17 Temmuz’a kadar işten çıkarma yasağı hala devam ediyor. Ülkemizde el altından sigortaların devam ettirme ve işçiyi işten çıkartarak maaş ödememe konusunda çok ciddi sorunlar var. İşten çıkartma yasağı var ama işçiye maaş ödenmiyor sadece sigortası ödeniyor. Bu da devlete karşı kimsenin çıkartıldığını göstermemek oluyor. İşverenler kendince böyle bir yol bulmuş olabilir ancak bu konuda devletin de bir sözü var. İşten çıkartılan vatandaşlarımızın ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesi konusunda gerekli çalışmalar başlatılacak. Bundan böyle işten çıkartma yasağı sürecinde sigortası devam ettirilen ama işten çıkartılan kişilerin işverenleri hakkında ciddi bir yaptırım gerçekleşecek. İş akdi feshedilmemiş ancak işe gitmeyen ve maaşı ödenmeyen kişilerin devletin gerekli kurumuna başvuru yapmaları halinde işveren ve işletme hakkında ciddi yaptırımlar olacak. İşte tüm ayrıntılar…

 Bir işveren sizi işten çıkartma yasağında işten çıkartıyor ve sigortanızı devam ettiriyorsa gerekli başvuruları yaparak hemen hakkınızı alabilirsiniz. Eğer başvuru yapmazsanız işten çıkartıldığınız gibi işsizlik ödeneği de alamazsınız. O nedenle sizinle aynı sorunları yaşayan kişilerin yorumları ve onlara verilen cevapları inceleyerek gerekli başvuruları hemen yapabilirsiniz.

OKURLARIMIZIN SORULARI VE ONLARA VERİLEN CEVAPLAR

İşveren beni ve bir arkadaşımı 8 Mayıs’ta işten çıkardı, ihbar ve kıdem tazminatımı ödedi. Resmi çıkışı 17 Temmuz’dan sonra yapacaklarmış. Şu an kısa çalışma ödeneği alıyorum ama fiilen işsizim. Ne yapabilirim? (Üzeyir K.)

Üzeyir Bey, bu dönemde yapılan işten çıkış işlemlerinin hukuki bir geçerliliği yok. İşveren 17 Nisan - 17 Temmuz tarihleri arasında işçiyi sadece ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılıktan dolayı işten çıkartabilir. Bu gerekçeyle işten çıkartılmanız durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. İşten çıkışınızın hangi gerekçeyle yapıldığı önemlidir. İşveren ile karşılıklı anlaşarak iş akdini feshettiğinizde işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik ödeneği alabilmeniz için iş akdinizin işveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık dışında bir sebeple feshedilmesi gerekir.

KISA ÇALIŞMA KAPSAMINDAKİ İŞÇİ EVDEN ÇALIŞTIRILABİLİR Mİ?

İşveren tarafından 16 Mart - 16 Haziran tarihleri için ücretsiz izin dilekçesi yazdırılarak ücretsiz izne çıkartıldım. Normal maaşım 2.750 TL idi. İŞKUR tarafından KÇÖ olarak 1.900 TL maaş bağlandı. İşveren bilgisayarlarımızla birlikte evden çalıştırıyor ve ekstra bir ödeme yapmıyor. İşverenin böyle bir uygulama yapması yasal mı? Yasal ise saat-gün sınırı nasıl olmalıdır? (T.T.)

Anlaşılan işveren çalışanlara önce ücretsiz izin dilekçesi imzalatmış ama sonra bunu işleme koymayıp kısa çalışma ödeneğine başvurmuş. İşin tamamen durdurulduğu kısa çalışma uygulamasında işveren işçiyi evden de olsa çalıştıramaz. İş tamamen durdurulmayıp, çalışma saatleri azaltıldı ise evden çalıştığınız sürelerin parasının ödenmesi gerekir. Aksi uygulama yasal değildir. Çalıştığınız sürelerin ücreti ödenmedi ise iş akdinizi haklı fesih yaparak kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. İşin tamamen durdurulduğu bildirilmesine rağmen hem evden çalışma yaptırılıp hem de kısa çalışma ödeneğinden yararlanıldığı İŞKUR tarafından tespit edilirse işçilere yapılan kısa çalışma ödemeleri işverenden faiziyle tahsil edilir.

YORUM EKLE