Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

2 Ekim 2020 Cuma 01:14:36

İstifa ederek tazminat almak isteyenlere müjde! 3600 günle kıdem tazminatı alımı

Tazminat alımlarımda herkesin ortak olarak bildiği en önemli etken çalıştığınız işten kendi isteğiniz haricinde ayrılmak zorunda kalmanız yani bir yönden de atılmış olmanız gerektiğidir. Ancak bazı istisnalarda işten atılmadan kendi isteğinizle ayrıldığınız işinizden tazminat alarak ayrılabilirsiniz. İstifa ederek tazminat almanın mümkün olabilmesi için de gerekli bazı hususlar vardır. Kıdem tazminatı denilen parayı alabilmeniz için öncelikli olarak aynı iş yerinde en az 1 sene çalışmış olmanız ve isteğiniz dışında işten çıkartılmanız yani atılmış olmanız gerekir. ancak tüm bunların dışında emeklilik şartlarını gerçekleştirmiş ancak yaş konusunda emekli olamayan kişiler istifa ettiklerinde bu kıdem tazminatından yararlanma hakkına sahip olabiliyorlar.

Tazminat alımlarımda herkesin ortak olarak bildiği en önemli etken çalıştığınız işten kendi isteğiniz haricinde ayrılmak zorunda kalmanız yani bir yönden de atılmış olmanız gerektiğidir. Ancak bazı istisnalarda işten atılmadan kendi isteğinizle ayrıldığınız işinizden tazminat alarak ayrılabilirsiniz. İstifa ederek tazminat almanın mümkün olabilmesi için de gerekli bazı hususlar vardır. Kıdem tazminatı denilen parayı alabilmeniz için öncelikli olarak aynı iş yerinde en az 1 sene çalışmış olmanız ve isteğiniz dışında işten çıkartılmanız yani atılmış olmanız gerekir. ancak tüm bunların dışında emeklilik şartlarını gerçekleştirmiş ancak yaş konusunda emekli olamayan kişiler istifa ettiklerinde bu kıdem tazminatından yararlanma hakkına sahip olabiliyorlar. Bu hakka sahip olabilmek için 3600 gün kuralını gerçekleştirmeniz gerekiyor yani 15 senelik bir çalışma sürenizin olması gerekir. 15 senelik çalışma şartını doldurduktan sonra alınan tazminata tazminat hakkı denir. Emekli olmak için şartlar kişilere ya da emekli olunacak zamana göre değişiklik gösterdiği için emekli olduktan sonra alınacak olan tazminat için de gerekli şartlarda değişiklikler olabilir. 1999 yılında yapılan değişikliklere göre 1999 yılından önce çalışmaya başlayanlar için 3600 gün şartı geçerli iken o yıldan sonra çalışmaya başlayanlar için durum daha farklı ve daha zor olabilir. 3600 gün şartını dolduran herkes bu tazminattan faydalanamayabilir. Bazı önemli şartların gerçekleşmesi gerekir ve bu şartlara uygun olan kişiler faydalanabilir.

SGK’DAN YAZI ALINMASI  

8 Eylül 1999 yılından önce çalışmaya başlamış ve 3600 gün prim şartını tamamlayarak 15 sene sigorta süresini de tamamlamış olan kişilere SGK’ dan gelecek olan emeklilik hakkı elde edilmiştir yazısından sonra istifa ettiğinizde emeklilik tazminatınızı alma hakkı kazanabiliyorsunuz. Ancak 1999 yılından sonra çalışmaya başlayan kişiler için tüm bunlar geçerli değil. 1999 yılından sonra çalışmaya başlayan kişiler ise 25 yıl çalışarak 4500 gün şartına takılırlar. Bu durumda 1999 yılından sonra işe başlamış olan kişiler için şartlar daha da ağır bir hale gelmiş olur.

İŞYERİNİN FARKLI BİR ŞEHRE TAŞINMASI DURUMUNDA

Çalışılan işyerini farklı bir şehre taşınması durumunda işveren ile yapılan sözleşmede özellikle belirtilmediği takdirde zorunlu olarak gitme şartı aranmamaktadır. Böyle bir durumda 6 gün içerisinde başvuru yapıldığında işveren çalışanlara tazminatlarını ödemekle yükümlüdür.

DOĞUM YAPAN KADINLAR VE ZAM İÇİN İSTİFA DURUMLARINDA

Kendi isteği ile işten ayrılan kişiler için tazminat geçersiz sayılır. Doğum yapıldıktan sonra işten ayrılan kişilerin ayrılma sebepleri de istifa olarak değerlendirilir ve bu şekilde işten ayrılan kişiler kendi istekleri ile tazminatlarından vazgeçmiş olurlar. Bu nedenle bu gibi durumlarda dikkatli olunmalı ve araştırma mutlaka yapılmalı.

Ayrıca işyerinde çalışırken zam istenildiğinde ancak zam alınamadığında işten istifa ettiğinizde tazminat hakkınızdan vazgeçmiş olursunuz. Ancak malullük ayrılığı nedeniyle işten ayrıldığı için farklı bir tazminat için hak kazanır. Ayrıca kıdem tazminatı talep etmeniz için 10 yıllık bir zaman aşımı süreniz vardır. Bu kıdem tazminatında ise yalnızca damga vergisi kesintisi yapılır ve bu kesintinin dışında herhangi bir kesinti söz konusu değildir. Tüm bunların dışında bir işyerinde çalışırken işyerinin ya da oradaki yapılan bir işin niteliği nedeniyle yaşanan hastalık veya yaşamsal bir tehlike durumunda iş akdini feshedip o iş yerinden kıdem tazminatı talep etme hakkına da sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda kıdem tazminatı son zamanlarda yapılan düzenlemeler ile 6300 TL’den 7117 TL’ye çıkarıldı. Bu artışlar ise 2020 yılının Temmuz ve Aralık döneminde geçerli olacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı