Kaymakamlıklardan kira, gıda, giyecek ve yakacak yardımı! Hemen başvuru yapın!

Ülkemizde pek çok kişinin maddi yardımlara ihtiyacı var. Özellikle Korona virüs salgını döneminde milyonlarca vatandaşımız işsiz kaldı, aynı şekilde kişiler ücretsiz izine gönderildi. İnsanların bu kadar sık bir şekilde mağdur edilmesi ile beraber işsizlik maaşları ve kısa çalışma ödeneği dışında herhangi bir ödeme yapılmadı. İşsiz kalan kişiler işsizlik maaşı alması, ücretsiz izine gönderilen kişiler ise kısa çalışma ödeneği alması sebebi ile 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemelerinden yararlanamadı.

Kaymakamlıklardan kira, gıda, giyecek ve yakacak yardımı! Hemen başvuru yapın!

Ülkemizde pek çok kişinin maddi yardımlara ihtiyacı var. Özellikle Korona virüs salgını döneminde milyonlarca vatandaşımız işsiz kaldı, aynı şekilde kişiler ücretsiz izine gönderildi. İnsanların bu kadar sık bir şekilde mağdur edilmesi ile beraber işsizlik maaşları ve kısa çalışma ödeneği dışında herhangi bir ödeme yapılmadı. İşsiz kalan kişiler işsizlik maaşı alması, ücretsiz izine gönderilen kişiler ise kısa çalışma ödeneği alması sebebi ile 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemelerinden yararlanamadı. Bu vatandaşlarımızın yaşadıkları bu ekonomik mağduriyetin herhangi bir şekilde telafisi yapılmadı. Ancak sosyal devlet anlayışı içerisinde çalışmakta olan devletimiz çeşitli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın tamamına gıda, kira, giyecek ve yakacak yardımı yapacak. Bu yardımların tamamı kaymakamlıklar aracılığı ile yapılacak. Ancak her kaymakamlık bu yardımlardan vatandaşlarımızın faydalanması için aracılık etmeyecek. Sadece belli başlı kaymakamlıklar bu ödemeleri ve yardım ürünlerini vatandaşlarımıza ulaştırmak için aracı olacak. Şu aşamaya kadar hangi kaymakamlıkların bu yardımları sağlayacağı belli olmadı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı konu ile alakalı resmi bir açıklama yapmadı ancak Türkiye’de en az 50 kaymakamlık bu yardım ödemelerini ve ürünlerini vatandaşlarımıza ulaştırmak için yapacağı tahmin ediliyor.

Kaymakamlıklar Korona virüs salgını gibi çeşitli sorunlu durumlarda vatandaşlarımıza yardım ediyor. Kaymakamlıklar gerek kendi bütçelerinden gerek ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın vermiş olduğu bütçeler ile beraber yardımlarını yapmaya çalışıyor. Vatandaşlarımızın en temel ihtiyaçlarının dahi hızlı bir şekilde giderilebilmesi için başlatılan yardım programlarının hangi kaymakamlıklar tarafından yapılacağı belli değil. Ancak Türkiye’de en az 50 kaymakamlığın bu yardımları vatandaşlarımıza ulaştırmak için aracı olacağı biliniyor. Geriye kalan ilçelerde ikamet etmekte olan vatandaşlarımız ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yaparak ilgili yardım paketlerinden yararlanabilecek. Vatandaşlarımızın her türlü yardım faaliyetinden yararlanabilmesi için ise çeşitli aracı kurumlar görevlendirilecek. Bu aracı kurumlar yardıma muhtaç olan vatandaşlarımızın bu yardımlardan faydalanabilmesi amacı ile yardım ödemelerini ve yardım ürünlerini vatandaşlarımızın evlerine kadar götürebilecek.

HANGİ KAYMAKAMLIKLAR YARDIM YAPACAK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları haricinde en az 50 kaymakamlığın Kurban Bayramı süreci öncesinde tüm yardım faaliyetlerini tamamlayacağı belirtiliyor. Yani bu kapsamda Türkiye’de en az beş bin kişi yardım ödemelerini ve ürünlerini vatandaşlarımıza ulaştırabilmek amacı ile görevlendirilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelen listelere bakıldığında şu ana kadar sıfır kaymakamlığın yardım faaliyetine katılacağı görülüyor. Ancak önümüzdeki günlerde bu listenin resmi olarak sunulacağı ve hangi kaymakamlıkların yardım faaliyetine katılacağı belli olacak. Şimdilik elimizdeki kıt bilgiler bu kadar.

YARDIM PROGRAMI PAKETİNDE NELER VAR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve kaymakamlıklar vasıtası ile yapılacak olan yardım paketinin içerisinde şunlar var:

  • Kira yardımı
  • Gıda yardımı
  • Yakacak yardımı
  • Giyecek yardımı

NEREYE BAŞVURU YAPILACAK?

Yukarıda yazmış olduğumuz tüm yardım paketlerden yararlanabilmek için öncelikle kaymakamlığınızı arayarak bilgi almanız gerekmektedir. Eğer kaymakamlığınız bu yardım paketlerini dağıtmadığını beyan ederse o halde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekecek.

YORUM EKLE