Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

19 Haziran 2020 Cuma 21:49:45

Kiracılara 1000 TL Devlet Yardımı Veriliyor! Düşük Gelirliye Kira Yardımı için Kaymakamlık ve Sosyal Hizmetler Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal medya üzerinden yayılan konular arasında kiracılara 1000 TL devlet yardım parası ödeniyor mu sorusu gündem de bulunuyor. Kirasını ödemekte zorluk çeken vatandaşlar için kira yardımı Kaymakamlık ve Sosyal Hizmetler başvurusu nasıl yapılır sorusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Kira yardımı hakkında gerekli detaylı bilgiler haberimiz de…

Sosyal medya üzerinden yayılan konular arasında kiracılara 1000 TL devlet yardım parası ödeniyor mu sorusu gündem de bulunuyor. Kirasını ödemekte zorluk çeken vatandaşlar için kira yardımı Kaymakamlık ve Sosyal Hizmetler başvurusu nasıl yapılır sorusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Kira yardımı hakkında gerekli detaylı bilgiler haberimiz de…

Korona virüs salgın hastalığın ekonomik etkilerini azaltmak için yardıma muhtaç vatandaşlar için yetkililer yardım paketi hazırladı. Bu yardımlar arasında kira yardımı da bulunuyor. Aynı zamanda iş yerlerini uzun süre kapalı tutan iş yeri sahipleri de kiralarını erteleme fırsatını buluyor. Salgın sürecinde borçlarını ve kiralarını ödeyemeyen vatandaşlar için pek çok yardım yapılıyor.

Salgın sürecinde ekonomik olarak etkilenenler arasında en çok dar gelirli vatandaşlar bulunuyor. Ancak devlet bu doğrultuda asgari ücretli vatandaşlar için evi kira olanlara kira yardımı yapacağını bildirdi. Aynı zamanda daha önce işten çıkarılan vatandaşlar için de kısa çalışma ödeneğiyle yardım desteği verildi.

Kiracılara 1000 TL Yardım Nedir? Devlet Kira Yardımı Ödüyor mu?

Korona virüs salgını sürecinde ekonomik olarak olumsuz etkilenen vatandaşlar için devlet birçok yardımda bulunmaya başladı. Sosyal medya üzerinden kira yardımı hakkında bilgiler gündeme geldi. Ancak bu konu hakkın yanlış anlaşılma bulunuyor. Devletin yaptığı 1000 TL yardım, kira yardımı değildir. 1000 TL Sosyal Yardım kapsamında vatandaşlara verilmektedir.

Korona virüs salgını sebebiyle kiralarını ödeyemeyen kiracılar için kira ödemeleri gerçekleştirilecek ancak şuan için kira yardımı yapılmamaktadır. Ancak dar gelirli vatandaşlar ve ekonomik olarak zorluk çeken vatandaşlar için sosyal yardım kapsamında 1000 TL destek ödeme verildi. Aynı zamanda bu fırsattan sizde yararlanmak için Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal Hizmetler/ Kaymakamlık Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal hizmetler/ Kaymakamlık tarafından belirtildiği gibi şuan için herhangi bir kira yardımı yapılması söz konusu değildir. Ancak sosyal yardım kapsamında güçlük çeken vatandaşlar için 1000 TL yardım yapılıyor. Bu yardımlara başvuru yapmak isteyen vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Kaymakamlıklar vasıtasıyla gerçekleştirebilirler.

Belirttiğimiz her iki kurumda birbirinden farklı yardımlar da bulunmaktadır. Ancak bu iki yardımdan aynı anda faydalanmanız söz konusu değildir. Bu yardımlar arasından sadece 1 tanesinden faydalanabilirsiniz. Bu yardımları hak eden kişilerin ödeme miktarları kişilerin hesaplarına otomatik olarak aktarılacaktır. Aynı zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı kiralarını ödeyemeyen ve ekonomik olarak güçlük çeken vatandaşlar için 1000 TL ödeme yaparak destek olmaya çalışıyor. Bu yardımlara başvuru yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemini kullanarak başvurularını gerçekleştirebilir.

2020 Kira Yardımı Şartları Neler? Kira Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

  • Başvuru sahibinin başvuru yaptığı başvuru belgesi,
  • Başvuru yapan kişinin kimlik belgesi,
  • Kira yardımı kapsamında kirada oturulan konutun kira kontratı,
  • Başvuru yapan kişinin muhtarlıktan alacağı muhtaçlık belgesi,

Kira yardımı için alınabilecek 1000 TL sosyal yardım kampanyası doğrultusunda bu belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde bildirilmesi gerekmektedir.

Kiramı Ödeyemiyorum Ne yapabilirim?

Devlet tarafından yapılan yardımlardan yararlanamayan vatandaşlar Kamu Bankaları tarafından verilen ihtiyaç kredi başvurusunu gerçekleştirebilir. Kamu bankaları ilk 6 ay ertelemeli olması şartıyla müşterilerine kolaylık sağlayacak. Böylelikle Temel İhtiyaç destek Kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Aynı zamanda yüzde 0,49 faiz oranı ve 36 ay vade imkanı sunan kamu bankaları başvuru yapan vatandaşlara kadar 10.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi sağlamaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı