Kiracılara müjde! 950 TL kira yardım bedeli dağıtılacak! Hemen başvuru yapın!

Korona virüs sonrasında milyonlarca vatandaşımız işsiz kaldı. Milyonlarca vatandaşımızın işsiz kalması sonucunda kiralar ve faturalarda gecikmeler yaşandı. İnsanlar işsiz kaldığı gibi bir de sokağa çıkma yasakları ve sosyal mesafe kuralları ile beraber Korona virüs döneminde dahi iş yapabilecek olan işletmelerin pek çoğu işleyemedi. Bu nedenle işçi arayışları kapatıldı bu sebeple kimse yeni iş bulamadı. İnsanlar iş bulamayınca kiralarını ödeyemediler ve ekonomik olarak büyük bir sıkıntılı dönemden geçtik hep beraber. Ancak yavaş yavaş o günler geride kalıyor artık üretimler başladı, sokağa çıkma yasakları bitti, kafeler, restoranlar, özel sektöre bağlı tüm hizmet sektörü artık hizmetlerine devam ediyor.

Kiracılara müjde! 950 TL kira yardım bedeli dağıtılacak! Hemen başvuru yapın!

Korona virüs sonrasında milyonlarca vatandaşımız işsiz kaldı. Milyonlarca vatandaşımızın işsiz kalması sonucunda kiralar ve faturalarda gecikmeler yaşandı. İnsanlar işsiz kaldığı gibi bir de sokağa çıkma yasakları ve sosyal mesafe kuralları ile beraber Korona virüs döneminde dahi iş yapabilecek olan işletmelerin pek çoğu işleyemedi. Bu nedenle işçi arayışları kapatıldı bu sebeple kimse yeni iş bulamadı. İnsanlar iş bulamayınca kiralarını ödeyemediler ve ekonomik olarak büyük bir sıkıntılı dönemden geçtik hep beraber. Ancak yavaş yavaş o günler geride kalıyor artık üretimler başladı, sokağa çıkma yasakları bitti, kafeler, restoranlar, özel sektöre bağlı tüm hizmet sektörü artık hizmetlerine devam ediyor. Dar gelirli ailelerin maddi anlamda sıkıntılarına çözümler sunulmaya çalışılsa da ne yazık ki her dar gelirli ailelere ulaşılamadı. Bunun sonucunda milyonlarca kişi ekonomik olarak mağdur oldu. Mağdur olan pek çok aileye ise kira yardım bedeli dağıtıldı ve hala dağıtılmaya devam ediyor. İşte tüm ayrıntılar…

Ülke genelinde yaşadığımız Korona virüs vakaları sebebiyle milyonlarca kişi işsiz kaldı ve sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok yerinde benzer durumlar yaşandı. Kısıtlı bütçe ile geçinmeye çalışan kişiler ailelerini geçindirmeye ve fatura, kira gibi borçlarını ödemeye çalıştı. Ancak devletin ödediği 1,177 TL işsizlik ödeneği ile hangi borç hangi fatura ödenir ve hangi ev geçinir. O nedenle insanların devletten gelecek farklı yardım türlerine ihtiyacı vardı o nedenle yapılacak en iyi yardım ise kira yardımı programıydı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde başlatılan program kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından milyonlarca vatandaşımıza kira yardımı yapılacak. Evi sağlıksız olan, yaşama koşullarına el verişsiz olan evlerin tamamı kentsel dönüşüme verilmelidir. Evlerini bu şekilde kentsel dönüşüme veren ailelerin tamamına ise kira yardımı yapılmaktadır. Kira yardımı geçtiğimiz ay 960 TL idi ancak yeni yapılan sözleşmeler gereği 990 TL’ye çıkartıldı. Bu bağlamda yapılacak olan başvuruların tamamına evlerin eğer sağlıksız ve yaşama elverişli değil yazısı alınabilirse kira yardımı yapılabilecek.

E-DEVLET KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Korona virüs salgını döneminde milyonlarca vatandaşımız kira yardımı başvurusu yaptı ancak bu kira yardımı başvurusu sadece dar gelirli ailelere değil aynı zamanda evi sağlıklı yaşam için uygun koşulları taşıyamadığı için kentsel dönüşüme verilen ev sahiplerine kira yardımı yapılmaktadır. O nedenle yapacağınız başvurulardan önce evinizin sağlıklı yaşam koşullarına uygun olup olmadığını değerlendirmeli ve ona göre başvuru yapmalısınız. Çünkü yapılacak olan başvurulardan sonra başvuru yapılan evin gerekli memurlar tarafından inceleneceği belirtildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bu yardım pek çok dar gelirli vatandaşa umut olmuş durumda. E-Devlet üzerinden "Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı'' bölümünden kira yardımı başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

MİLYONLARCA KİŞİYE KİRA YARDIMI YAPILACAK!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmekte olan kira yardımı programı için dar gelirli vatandaşlarımızın ihtiyaçları dâhilinde 990 TL kira yardımı yapılmaktadır. Korona virüs döneminde zaten 12,2 milyon kişiye 10 bin TL kredi ve 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemesi yapılmıştı bu yardım ödemelerine ek olarak kira yardımı yapılacak.

KİMLER KİRA YARDIMI BAŞVURUSU YAPABİLİR?

Öncelikle sadece dar gelirli vatandaşlarımızın kira yardımı programına başvuru yapabileceği belirtildi. Daha sonra ise evini kentsel dönüşüme veren ailelere de kira yardımı yapılabileceği belirtildi. Bu bağlamda eğer dar gelirli ve evinizin kirasını ödemekte zorlanıyorsanız bu başvuruyu gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2020, 13:34
YORUM EKLE