Kısa Çalışma Ödeneği yatmayanlar dikkat! E-Devlet Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama! İşkur Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Yatacak?

Koronavirüs salgını sürecinde Devlet tarafından açıklanan ekonomik destek paketi çerçevesinde Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınmıştı. Kısa Çalışma ödeneğinden yararlanlara ödemeler yapılmaya başlandı. Peki Kısa çalışma ödeneği başvurusu nasıl sorgulanır? Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenir, hesaba yatar? 2020 Haziran ayı itibariyle kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Bu soruların yanıtı yüz binlerce çalışan tarafından araştırılıyor.

Kısa Çalışma Ödeneği yatmayanlar dikkat! E-Devlet Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama! İşkur Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Yatacak?

Koronavirüs salgını sürecinde Devlet tarafından açıklanan ekonomik destek paketi çerçevesinde Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınmıştı. Kısa Çalışma ödeneğinden yararlanlara ödemeler yapılmaya başlandı. Peki Kısa çalışma ödeneği başvurusu nasıl sorgulanır? Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenir, hesaba yatar? 2020 Haziran ayı itibariyle kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Bu soruların yanıtı yüz binlerce çalışan tarafından araştırılıyor. Koronavirüs sürecinde faaliyetine ara vermek zorunda kalan işletmelerde çalışanlara maaşlarının bir kısmı Devlet tarafından ödeniyor. Kısa Çalışma ödeneğiyle ilgili tüm detaylar haberimizde sizlerle...

E-Devlet üzerinden kısa çalışma ödeneği sorgulama! İşkur, 2020 yılında Koronavirüs salgını nedeniyle "Ekonomik istikrar Kalkanı" paketini açıklayan Devlet tarafından Kısa çalışma ödeneğinin devreye alınmasıyla birlikte, yüzbinlerce çalışana kısa çalışma ödeneği ödemesi gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda kısa çalışma ödeneğinden yararlanan çalışanların maaşlarının bir kısmı Devlet tarafından karşılanmaktadır. Koronavirüs sürecinde yüzbinlerce çalışan kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılırken, ücretsiz izne çıkarılan işçilere ise ücretsiz izin nakdi desteği verilmeye başlandı. Peki Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatar? Haziran ayı kısa çalışma ödeneği yattı mı? Kısa Çalışma ödeneğinin yatıp yatmadığı nasıl sorgulanır? Bu soruların yanıtına haberimizde yer verdik.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ YATTI MI? NE ZAMAN YATACAK?

2020 yılI Haziran ayı Kısa Çalışma ödeneği ödemeleri, 1 Haziran tarihi itibariyle başaldı. T.C Kimlik Numaralarının son hanesine göre hak sahiplerinin banka hesaplarına Kısa Çalışma ödenekleri yatırılıyor. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da bu süreçte vatandaşın evinden daha az çıkması ve kalabalık ortamlara girmemesi gerektiğini belirterek ödemelerin, başvuru sürecinde hak sahibi tarafından bildirilmiş olan banka hesaplarına yapılacağını duyurdu. Öte yandan sisteme IBAN bilgisini kayıt edemeyen vatandaşlara ödemeleri ise herhangi bir hak kaybına uğramaksızın PTT üzeirnden yapılacaktır dedi.

Bakan Selçuk, Mayıs ayı kısa çalışma ödeneğiyle ilgili yaptığı açıklamasında yoğunluğu önlemek maksadıyla 1-5 Haziran tarihleri arasında ödemelerin yapılacağını duyurmuştu. Hak sahibinin T.C Kimlik numarasının son hanesine göre 1-5 Haziran tarihleri arasında ödemelerin tamamlanacağını aktaran Selçuk, Haziran ayında da aynı uygulamanın süreceği konusunda bilgi vermişti. 

Bu çerçevede Haziran ayı kısa çalışma ödeneğinin ödeneceği tarihler; hak sahiplerinden T.C Kimlik numaralarının son hanesi 0 olanlara 1 Haziran'da, 2 olanlara 2 Haziran'da, 4 olanlara 3 Haziran'da, 6 olanlara 4 Haziran'da, 8 olanlara da 5 Haziran'da ödemeler yapılacak. 

1-5 Haziran yatmayanlara 12 haziran'da eklendi!

1-5 Haziran yatmayanlar için 12 Haziran'a kadar bekleyin dedikden sonra bugünde para ödemeleri yatmayan vatandaşlarımızın olduğu öğrenildi. Onun içinde bekleme günü ve tarihi 15 Haziran 2020'e kadar gelmezse en yakın İŞKUR'a gitmeniz önerildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURU SORGULAMA İŞLEMİ

Kısa çalışma ödeneği E-Devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. E-Devlet şifrenizle İşkur resmi internet sitesinden İş Arayan Girişi yapabilirsiniz. Yahut E-Devlet'e TUrkiye.gov.tr adresinden giriş yaptıktan sonra arama kısmına "İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama" yazarak gerekli sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

E-DEVLET KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ! 

KİMLER KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN YARARLANABİLİR?

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek içinbir takım şartların bulunması gerekmektedir. En temel şart, işverenin kısa çalışma talebinde bulunması ve bu talebin İşkur iş müfettişlerince uygun bulunmasıdır. Ardından işçinin kısa çalışmaya tâbi tutulması şartıve kısa çalışmanın başladığı tarih itibariyle, son 60 günde hizmet akdine tâbi olarak ve son 3 yılda da en az 450 gün süreyle prim ödenmiş olması şartları aranacaktır.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 00:13
YORUM EKLE