KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır Örnek Üzerinden Anlatım

KOSGEB İş Planı hazırlamadan önce, girişimci kişinin girişimcilik kursunu alması gerekiyor ya da okuduğu üniversiteden bu seçmeli dersi almış olması gerekiyor. Bu ders/kurs girişimci kişinin iş fikri geliştirmesi açısından önemlidir. Kuracağı şirketin vizyon misyon perspektifini görebilmesi açısından gereklidir. Bu tür kurslar genellikle uygulamalı verilir, başarı hikayeleri anlatılır ve girişimci kişinin motive olması sağlanır.

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır Örnek Üzerinden Anlatım

KOSGEB İş Planı hazırlamadan önce, girişimci kişinin girişimcilik kursunu alması gerekiyor ya da okuduğu üniversiteden bu seçmeli dersi almış olması gerekiyor. Bu ders/kurs girişimci kişinin iş fikri geliştirmesi açısından önemlidir. Kuracağı şirketin vizyon misyon perspektifini görebilmesi açısından gereklidir. Bu tür kurslar genellikle uygulamalı verilir, başarı hikayeleri anlatılır ve girişimci kişinin motive olması sağlanır. Motivasyon, harekete geçmek için gerekli enerjiyi toparlamanızı sağlar. Eyleme geçirilmeyen iş fikirleri sadece zihinlerde silik bir şekilde kalır ve yok olur gider. Girişimci kişiyi kamçılayacak olan şey, motivasyon ve tutarlı hayallerdir. Sonra aşama aşama girişimci kişi KOSGEB İş Planı hazırlama aşamasına geldiğinde, kafasında tüm işi kurmuş ve planlamış olur. Hayata rekabet ortamına atılmaya hazırdır. Eğer siz de kursunuzu aldıysanız veya alıyorsanız KOSGEB İş Planı hazırlama aşamalarını takip ederek ve püf noktalara dikkat ederek bu planı doldurabilirsiniz. İş planı KOSGEB üzerinden bir dosya olarak indirilir ve çıktısı alınır. Defalarda çıktı alıp üzerinde oynama/değişiklik yaparak en kararlı iş planını oluşturabilirsiniz.

KOSGEB İş Planı hazırlama Aşaması

Giriş kısmında girişimci kişinin adı ve soyadı yazılır. Girişimci kişinin kişisel bilgileri girilir. İş fikrinin kısa tanımı yapılır. Bu iş fikri neyi kapsamaktadır, nasıl bir işlevi olacaktır ve istihdam sağlayabilecek midir? İş fikri nereden çıkmıştır? Bu fikre gerçekten piyasanın ihtiyacı var mıdır? Var olan aksaklıkları çözebilecek midir? Bunu yazdıktan sonra iş kurma sürecini anlatmanız gerekiyor. Önce iş yerinizi merkezi bir yerde açacağınızı belirtin. Bu örnekte bir bilgisayar satış-tamir üzerine faaliyet gösterecek bir iş yeri örneği üzerinden gideceğiz. Dükkanın merkezi bir yerde açılması, ofis, tuvalet mutfak lavabo gibi alanların tasarlanması, iç dekorasyonun tasarlanması, teknik servis, tabela camekan gibi tasarımlar, aydınlatma sistemi ısıtma- soğutma sisteminin tasarımı detaylı yazılabilir. Bilgisayar malzemeleri ve sarf malzemeleri ( klavye Mouse vs) temin edilecek ve işe girişirken gerekli paranın bir bölümü bankalardan ya da öz kaynağınızdan sağlanacaktır. Bu bölümü de geçtikten sonra KOSGEB İş Planı hazırlama aşamasında bir başka kısma geçiyoruz. Tablo olarak girişimci ve ortakların eğitim, deneyim, kişisel bilgileri yazılacaktır. Daha önce çalıştıkları işler ve süreleri, şirket adları yazılacak.

İş Fikri Neden Seçilmiştir?

Bir iş fikri üzerinden iş hayatına atılacaksınız, bu iş fikrini neden seçtiniz, yaşadığınız yerde bilgisayar satış –tamir dükkanlarının sayısı az mı? Talep yeterince karşılanmıyor mu? Bu alanda zaten deneyiminiz olduğu için başkalarından farklı bir ışık mı görüyorsunuz? Hedefleriniz neler olacak? Tabi ki ilk hedefiniz dükkanı yaşatmak olacak. Bunun için hem ince eleyeceksiniz hem de çok sık dokuyacaksınız. Rakipleriniz de varsa, onlarla karşılıklı ihalelere gireceksiniz. Kurumlara bilgisayar ve sarf ürünleri satmaya çalışacaksınız. Onlardan daha ucuza satma şansınız var mı? Ürünleri aracılardan değil birinci elden almanız gerekiyor. Bir başka ifade ile, bilgisayar malzemelerini Çin’den yüklü olarak alıp satan toptancıları bulacaksınız. Sadece onlarla çalışacaksınız.

Hedef Belirleme

KOSGEB İş Planı hazırlama aşamasında hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. Orta dönemde ve uzun vadede dükkanı- firmayı nereye taşıyacağınızı belirlemiş olmanız gerekiyor. Mesela orta vadede iş yerinizi hemen kara geçirip daha fazla müşteriye ulaşmayı hedefleyin. Uzun dönemde şubeler açacağınızı yazın. Hatta bu alanı genişleterek, hem bilgisayar hem güvenlik sistemleri satacağınızı ifade edin.

Statü Belirleme

İş yerini şahıs şirketi olarak mı yoksa LTD şirketi olarak mı kuracaksınız? LTD için minimum 2 ortak olmalısınız. Ortaklarınızın adı ve hisse oranlarını gösteren bir tablo hazırlayın. Bu ortakların ne yapacaklarını da bir başka tabloda yazın.

İş Kurma Aşaması

KOSGEB İş Planı hazırlama dosyasında iş kurma aşaması tablo olarak belirtilmelidir. Mesela kuruluş için baş vurulacak resmi kurumlar, bağlı oldukları birimler ve belgelerin ne kadar sürede alınacağı yazılmalıdır. Vergi dairesine, ruhsat için belediyeye, ticaret odasına gideceğiniz yazın.

İş Fikrinin Kapsamı

İş fikrinizin kapsamı nedir? Bilişim sektörünün bir ayağı olan işiniz, bilgisayar satış ve tamiri alanında hizmet vermektir. Bunun için binlerce noktadan iş alabilirsiniz. Bakım hizmeti verebilirsiniz. Resmi kurumlarla anlaşmalar yaparak onların bilgisayarlarının bakımını belli bir ücret karşılığında üstlenebilirsiniz.

Müşteri Kitleniz Hakkında Bilgi verin

Genel müşteri kitleniz hakkında bilgi vermeniz istenir, bu noktada siz bilgisayar kullanan herkese hitap ettiğinizi yazın.

Hedef Sunum Bölgesinde Rakipleriniz

Sizi engellemeye çalışacak olan rakiplerinizi geçmek için neler yapacağınızı anlatın. Mesela öncelik dükkana gelen müşteri ürün almış ve mutlu bir müşteri olmalıdır. Asla müşteriyi boş çevirmemek ilk etapta amacınız olsun. Teknik servis hizmetlerinizi daima titizlikle ve ucuza yapın. Artık her şeyi internetten temin etmek kolay olduğu için rakipleriniz sandığınızdan daha fazla ve güçlü olacaktır. Müşteriler bulundukları yerden internete bağlanarak, bilgisayar ve parçalarını satın alabilir, kargo ile eve kadar getirtebilirler. Önemli olan, sizin buna ne katacağınızdır.

İlk yıl ve 5 yıl sonundaki planlar

Klişe bir soru olacak ama, ilk 5 yıllık kalınma planınızda neler olacak? Kendinizi tam olarak 1 yıl ve 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz? İlk sene 5 işletme ile sözleşme imzalamak 2. Yıl 10 işletme ile ve 5 .yıl 30 işletme ile diye başlayabilirsiniz. Bu sizin firmanızın büyüyeceğini gösterir.

Rakip Önünde Artılar ve Eksiler

Rakiplerinizi takip edin, onlar nasıl çalışıyorlar? Başarılı olanları seçin ve modellemeye çalışın. Girişimci ruhunuzu ortaya koyarak, bu rakipleri nasıl geçebileceğinizi, onlar karşısında artı ve eksilerinizi açıkça ortaya koyun.

Satış Planı Hazırlayın

Birinci sene tanıtım işleri, reklam çalışmalarına ağırlık vereceksiniz. İlk 3 ayda tüm şehir sizin firmanızı tanımalı. Bunun için mesela toplama bilgisayar kampanyaları düzenleyip büyük bez afişler hazırlayabilirsiniz. Bir bilgisayar 2.000 liraya mal oluyorsa rakipleriniz 2.500 lira talep ediyorsa, siz 2.100 lira talep edebilirsiniz. Amaç müşterileri kazanmak sonra kar etmektir. Ne satacağınızı liste halinde hazırlayın, ilk ay 10 bilgisayar, 100 klavye, 200 mouse, 200 OEM parça satacağınızı yazabilirsiniz. Her ay bu miktarları arttıracak şekilde 12 aylık bir çizelge oluşturabilirsiniz. Laptop teknik servisi size en çok para kazandıracak alandır. Bu alana yoğunlaşmak için istihdam edeceğiniz kalifiye elemanlar alarak, her türlü diz üstü bilgisayarın tamirini üstlenebilir ve bu koldan ileri atılabilirsiniz. Parça satışından çok kar beklemeyin çünkü artık rakipleriniz arasında e-ticaret siteleri de var. Örneğin bir 3.5 inç 320 GB HDD alış fiyatınız 75 TL ise siz buna 150 TL fiyat çekemezsiniz. Aynı model HDD internette 79 TL veya 85 TL gibi fiyatlarla satılıyor ve müşteri bunu gördüğünde, herkese bunu anlatacaktır ama laptop arızalarını internetle çözmek zordur. Özellikle siz donanımsal arızalara odaklanacaksınız. USB girişi tamiri, şarj soketi tamiri, panel değişimi, ram değişimi HDD değişimi gibi alanlar size daha çok kar getirecek. KOSGEB İş Planı dosyasının ilerleyen bölümlerinde, işletmenizin kuruluş aşamasında gerekli olacak tadilat makine ofis malzemeleri araba gibi demirbaşların maliyetleri ve nereden karşılanacağı ile ilgili bir tablo oluşturacaksınız. Bu makalede KOSGEB İş Planı hazırlama aşamasında önemli bulduğumuz noktalara değindik.

YORUM EKLE