KOSGEB tarafından küçük işletmelere hangi destekler sağlanır?

KOSGEB, işletme planı olan girişimcilere özel olarak hibe ve sıfır faizli kredi destekleri sağlıyor. Girişimci adaylarının araştırdığı KOSGEB tarafından küçük işletmelere sağlanan destekler ortaya çıktı.

KOSGEB tarafından küçük işletmelere hangi destekler sağlanır?

KOSGEB, 18 yaşını dolduran genç girişimciler için iş kurabilmek için destek veriyor. Geleneksel ya da ileri düzeyde girişim planı olanlara KOSGEB’in sunduğu destek tutarı 60 bin TL ila 360 bin TL arasında değişiyor. Küçük veya orta düzeyde işletme planı olan girişimciler için KOSGEB destekleri sağlanıyor. Destek çerçevesinde açılışta gereken sermayeye sahip olabilir ve işletmenizi faaliyete geçirebilirsiniz. KOSGEB’ten işyeri destekleri sağlanmakla birlikte kimi sektörlere de kira ödemeleri noktasında destekler verilebiliyor. İşyeri açma planı olanlar KOSGEB hibeleri veya faizsiz kredi olanaklarından yararlanarak işletme için gerekli sermayeye sahip olabilir.

İşyeri açma kredisi veren bankalar

Genç girişimcilerin teşvik edilebilmesi için en fazla finansal destek sağlayan kurum KOSGEB olmaktadır. KOSGEB’in dışında hibe olanağı sağlayan bazı bankalar da bulunuyor. Kamu ve özel sermayeli olan bankalar özel iş yeri kredisi finanse ederek iş yeri kurma planı olanlara kredi paketleri sunuyor. KOSGEB ya da Akbank, Halkbank gibi kurumlar aracılığıyla işyerinizi faaliyete geçirebilirsiniz.

İşyeri açma planınız bulunuyor fakat yeterli sermayeniz yoksa bankaların işletme kredi kampanyalarına başvuruda bulunarak faaliyete başlayabilirsiniz. Bu süreçte gelir elde edebileceğinizi ön gördüğünüz sektörlere yatırım yaparak elde ettiğiniz kazançla kredi ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte bankaların sağladığı işyeri kredilerinin yanı sıra KOSGEB hibeleri de gündeminizde yer alabilir.

KOSGEB İşyeri açma desteği alma şartları nelerdir?

KOSGEB tarafından yeni girişimciler için hibe destekleri veriliyor. Bu desteklerden faydalanabilmek için bazı şartlar bulunur. Bu şartlara haiz olanlara geri ödemesiz destekler verilir ve işyeri açma planı olan girişimciler sermaye sorunu yaşamadan işletmesini faaliyete geçirebilir. KOSGEB’in sağladığı hibe desteklerinden yararlanabilmek için takip etmeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Buna göre;

İlk etapta KOSGEB kurslarına gitmelisiniz. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayıp sertifikanızı aldıktan sonra iş planınızı hazırlayıp destekleme başvurusunda bulunmanız gerekir. 32 saatlik kursu tamamlamanız ve derslere katılım şartı aranmaktadır. Mevcut derslerde işyeri desteğini nasıl alabileceğiniz, hangi sektörlere destek verildiği ve işyeri açma planında hangi şartların arandığı açıkça belirtilecektir. COVID-19 nedeniyle KOSGEB kursları online olarak veriliyor.

2020 KOSGEB destek kredileri

KOSGEB destek kredileri 2020 yılında 60 bin TL olmuştur. 2019 yılında 50 bin TL olan bu tutar sektöre bağlı olarak 370 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Geleneksel girişimcilere 60 bin TL KOSGEB destekleri

KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen girişimcilerde bazı şartlar aranıyor. Bu süreçte hibe başvurusunda bulunan girişimcinin geleneksel mi yoksa ileri girişimci mi olduğu hibe tutarını belirler. KOSGEB girişimcilerinde aranan şartlara göre başvuru sahibinin;

T.C. vatandaşı olması,

18 yaşından büyük olması,

Geçmişte KOSGEB desteğinden yararlanmaması,

KOSGEB eğitim programlarına katılıp sertifika alması,

İş projesini tamamlayıp, sunması gerekmektedir.

İşyeri açmak isteyenler en fazla hangi sektörleri tercih eder?

KOSGEB destekleriyle işyeri açma planı olanlar; bakkal, süper market, işyeri, manav, büfe, ev yemek lokantası, restoran ve fast food dükkanı gibi işletmeler için destek alabilirler. KOSGEB tarafından KOBİ’lere de destekler sağlanıyor. İş projesine yüksek tutarlarda hibe destekleri sunuluyor ve hibelerle geri ödemesiz olarak kredi desteğinden yararlanabilirsiniz.  

İşyeri açma kredisi veren bankalar ve aranan şartlar nelerdir?

Yalnızca KOSGEB değil, özel ve kamu sermayeli birçok banka da girişimcilere destek veriyor. İhtiyaç kredileri kapsamında özel destek paketleri sağlanıyor. Girişimcilerin yeni iş kurabilmesi ve ekonomiye katkı sağlayabilmesi için destekler veriliyor. KOSGEB ile anlaşmalı bankalar iş projesi onaylanan bireylere KOSGEB desteğiyle birlikte kredi destekleri de vermektedir.

Bankalar işletme planı olan girişimcilerde bazı şartların mevcut olmasını istiyor. KOBİ’lerin dışında diğer girişimcilere sağlanan krediler, kişinin ödeme gücüne bakılır ve gelir düzeyine göre finansman sağlanır. Bu süreçte bankalar genellikle en fazla maaş tutarının 20 katına kadar kredi veriyor.

KOBİ’ler için özel işyeri kredileri

KOBİ’ler için özel olarak üretilen iş kurma kredileri genel itibariyle tüzel kişilere, esnaf ve sanatkarlara ve Ticaret sicil kaydı bulunanlara veriliyor. Bu sebeple KOBİ’ler için verilen destekten yararlanabilmek için tüzel kişi olma şartı aranıyor. Yeni işletme kurma planı olan KOBİ’lere verilen desteklerden yararlanamaz. KOBİ desteği sağlanan bankalar; Vakıfbank, Akbank, TEB, Ziraat Bankası, Şekerbank, Garanti Bankası ile İş Bankası’dır.

KOSGEB hangi destek programları vermektedir?

KOSGEB’in girişimcilere özel olarak sağladığı destek programları;

İşbirliği,

Girişimcilik,

Tematik Proje,

Stratejik Ürün,

Laboratuvar Hizmetleri,

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı,

Gelişen İşletmeler Pazarı,

KOBİ Projesi,

Genel Destek,

Endüstriyel Uygulama,

-AR-Ge, İnovasyon,

KOBİGEL- KOBİ Gelişim,

Tematik Proje,

KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım- KOBİ TEKNOYATIRIM olarak öne çıkmaktadır.

Kaynak : ​https://www.gursesgazetesi.com/

YORUM EKLE