Kredi Ertelemesi Yapan Bankaların Listesi ve Bütün Kredi Erteleme Uygulamaları

En son hükümetin açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı planı içinde yer alan bankaların kredi borçlarını erteleme çalışmaları 1 Nisan 2020 itibariyle yürürlüğe giriyor. Bahse konu açıklamanın yapılmasındaki amaç Coronavirüs salgını sebebi ile işe gidemeyen vatandaşların borçlarının ertelenerek ödeme sıkıntısının ortadan kalkmasıdır.

Kredi Ertelemesi Yapan Bankaların Listesi ve Bütün Kredi Erteleme Uygulamaları

En son hükümetin açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı planı içinde yer alan bankaların kredi borçlarını erteleme çalışmaları 1 Nisan 2020 itibariyle yürürlüğe giriyor. Bahse konu açıklamanın yapılmasındaki amaç Coronavirüs salgını sebebi ile işe gidemeyen vatandaşların borçlarının ertelenerek ödeme sıkıntısının ortadan kalkmasıdır.

Bu yazımızda vatandaşlara kredi borçlarını erteleme imkanı tanıyan bankalar hakkında bilgi veriliyor.

Akbank Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Akbank gerçek ve tüzel müşterilerinin talepte bulunması halinde 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan kredi ödemelerini erteleme imkanı veriyor. Akbank erteleyebileceği son tarih olarak 30 Haziran 2020’yi bildiriyor.

Albaraka Türk Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Albaraka Türk de kredi borcu ertelemesi isteyen gerçek ya da tüzel müşterilerinin 30 Nisan 2020’ye kadar olan borçlarını en fazla 2 ay olmak üzere erteleyebileceğini ilan etti.

Ayrıca Albaraka Türk personel maaşlarını kendisi üzerinden ödeyen firmalara 3 aylık personel maaşı tutarında ek limit verebileceğini de açıkladı. Albaraka Türk müşterilerine bu imkanı sağlamak için sadece işletmelerin istihdam ettikleri çalışan sayısını korumalarını şart olarak öne dürüyor.

Albaraka Türk bu tedbirler kapsamında en son olarak da müşterilerinin kendi borçlarını yapılandırılması talebinde bulunmaları halinde, ilgili borçlara daha uzun süreli yapılandırma tanımlamak gibi avantajlar a sunuyor.

Alternatif Bank Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Alternatif Bank gerçek ve tüzel müşterilerinin talepte bulunması halinde 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan ödemelerini 30 Haziran 2020’ye kadar erteleyebileceğini açıkladı.

Denizbank Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Denizbank gerçek ve tüzel müşterilerinin talepte bulunması halinde 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan ödemelerini 30 Haziran 2020’ye kadar erteleyebileceğini açıkladı.

Emlak Katılım Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Emlak Katılım gerçek ve tüzel müşterilerinin 31 Mart 2020’ye kadar olan borçlarını erteleyebileceğini açıkladı. Emlak Katılım bu kampanya kapsamında aldığı borçlar, en son ödeme tarihi 31 Mart 2020’ye kadar olan borçlardır.

Bunun yanı sıra Emlak Katılım firmasında çalışanlar maaşlarını kendisi üzerinden ödeyen şirketlere de de destek olacağını açıkladı. Emlak Katılım şirketinin destek istemesi hainde işyerinden personel çıkarmaması kaydıyla, aynında çalıştırdığı toplam personelin 3 aylık maaşı tutarında ek kredi limiti veriyor.

Emlak Katılım uyguladığı tedbirlere ek olarak işletme sermayesi gereksinimlerini karşılamak için kurumsal kredi kartı ve doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti olan firmaların talep etmeleri halinde limitlerini arttıracağını da bildirdi

Garanti BBVA Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Garanti BBVA yaşanan olağanüstü salgın sebebi ile talep eden müşterilerinin borçlarını 30 Haziran 2020’ye kadar erteleyeceğini bildirdi. Bu erteleme için Garanti BBVA herhangi bir ek şart istemiyor.

Garanti BBVA ticari kredilerde müşterilerin talebi doğrultusunda, borçları şirketin finansman durumunu da hesaba katarak 6 aya kadar yeniden yapılandırabilecek.

Ayrıca Garanti BBVA KOBİ’ler ve mikro ölçekte işletmelere gereksinim duydukları takdirde proaktif limit artırımı ile ilgili müşterisini destekleyeceğini de açıkladı.

Banka bireysel müşterilere tüketici kredileri ile ek hesap ödeme işlemlerini 3 ay erteleyeceği gibi kredi kartı borç ödemelerine de destek olacağını bildirdi.

Halkbank Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Halkbank gerçek ve tüzel müşterilerinin 31 Mart 2020’ye kadar ödeyemedikleri borçlarını erteleyeceğini açıkladı.

Esnaf ve sanatkarların talepleri dahilinde kullandıkları kredilere ait Nisan, Mayıs ve Haziran ayına ait borçlarını 3 ay kadar öteleyeceğini bildirdi

Bunların yanı sıra borçlarını nakit kışı sorunu nedeniyle ödeyemeyen müşterilerin borçlarını en fazla 6 aya kadar olmak üzere tekrara yapılandıracağını da ilan etti.

Bu yapılandırma süresi turizm gibi dönemsel çalışan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödemekte olan işletmelere de işten personel çıkarmamaları şartıyla 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave kredi vereceğini bildirdi.

Ayrıca Halkbank üzerinde keşide edilmiş çeklerin ödenebilmesi için ilgili müşterilerin genel kredi limitleri arttırılarak ilave nakit kredi limiti tanıyacağını da ilan etti.

Halkbank uyguladığı tedbirlere ek olarak işletme sermayesi gereksinimlerini karşılamak için kurumsal kredi kartı ve doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti olan firmaların, limitlerini arttıracağını da bildirdi

İş Bankası Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

İş Bankası müşterileri talep ederse, 30 Nisan 2020’ye kadar ödeyemedikleri borçlarını 30 Haziran 2020’ye kadar erteleyeceğini bildirdi.

İş Bankası Koronavirüs salgını yüzünden olumsuz etkilenen sektörlerin başında gelen turizm, AVM, lojistik ve perakende satışları da dahil olmak üzere herhangi bir sektör ayırımı yapmadan firmaların talebi doğrultusunda ödemesiz dönem ayrıcalığı da dahil olmak üzere borçların yeniden yapılandırılacağını ilan etti. İş Bankası maaş ödemelerini kendisi üzerinden gerçekleştiren firmanın eleman istihdamını düşürmemesi şartı ile önümüzdeki 3ay için personel toplam maaş tutarı kadar ilave limit tanımak suretiyle destek olacağını beyan etti.

İş Bankası gerçek müşterilerinin tüketici kredisi, kredi kartı ve/veya ek hesap için ödemelerini de 3 ay ertelemeyi taahhüt ediyor. Erteleme yapılması için müşterinin talebi gerekmektedir.

Kuveyt Türk Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Kuveyt Türk talep eden tüzel müşterilerinin 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan borçlarını 3 ay öteleyeceğini duyurdu.

Kuveyt Türk Bireysel müşterilerin talepleri doğrultusunda konut, ihtiyaç ve taşıt finansmanının Nisan 2020 sonuna kadar olan borçlarını 3 ay erteleyeceklerini bildirdi.

Ayrıca Kuveyt Türk müşterilerinin talebi doğrultusunda ödemesiz dönem ve yeni vade yapılandırması yapacağını da açıkladı.

Odeabank Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Odeabank müşterilerinin 30 Nisan 2020’ye kadar ödeyemedikleri borçlarını 30 Hazirana kadar öteleyeceğini bildiren bankalar arasında yer alıyor.

QNB Finans Bank Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

QNB Finansbank bireysel ve tüzel müşterilerinin talep etmeleri halinde borçlarını 3 ay erteleyeceğini açıkladı. Ayrıca QNB Finansbank tüzel müşterilerinin borçlarını 6 ay ya da 12 aylık dönemler halinde olmak üzere tekrar yapılandıracağını da ilan etti.

Şekerbank Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Şekerbank 30 Nisan 2020’ye kadar olan borçları 30 Haziran 2020’ye kadar erteliyor.

Ayrıca Şekerbank müşterilerinden gelecek olan yeni kredi taleplerini de hızlı bir şekilde karşılayacağını da bildirdi.

Bunun yanı sıra banka ‘’Sağlıklı Yaşam Paketi’’ içeriğinde KOBİ’lere 3 ay ödemesiz dönem de dahil olmak üzere kredi olanağı veriyor.

KOBİ’ler için hazırlanan destek paketinde maaş ödemelerini Şekerbank aracılığıyla yapan firmalara, mevcut eleman istihdamlarını korumaları şartı ile 3 aylık maaş ödemesi tutarında da ek kredi tanımlayacağını da bildirdi.

Şekerbank kendi POS cihazı üzerinden ödeme kabul eden işletmelerin istek yapmaları halinde Nisan 2020 sonuna kadar POS üzerinden geçen işlemeleri ertesi gün komisyonsuz olarak kullanımlarına bırakmayı kabul ediyor.

Şekerbank zorunlu ödemelerini karşılamak için istekte bulunan müşterilerinin kredili mevduat hesabı limitlerini % 20’ye kadar arttıracağını da bildirdi.

Türk Exim Bank Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Türk Exim Bank en geç Haziran 2020’de ödenmek üzere, müşterilerinin borçlarını 3 ila 6 ay erteleyebiliyor.

Bu açıklama doğrultusunda ihracat sektöründe olanların faiz ödemelerini 6 ay kadar erteleyebileceğini de ilave etti. Reeskont kredilerinin en fazla 1 yıl olarak tanımlanan vade süresi de banka tarafından 2 yıla kadar uzatılıyor.

Türkiye Finans Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Türkiye Finans gerçek ve tüzel müşterileri tarafından kullandıkları fonlara ait taksit ödemelerini 30 Haziran 2020’ye kadar erteliyor.

Türkiye Finans gerçek müşterilerine istek yapmaları koşuluyla kredi kartı ödemelerinde ek finansman desteği verebileceğini de ilan etti. Ayrıca banka KOBİ ve mikro ölçekteki müşterilerin var olan finansmanları için gelen talepler, doğrultusunda yeniden yapılandırıyor.

Türkiye Finans, işletmesinde çalışan personel maaş ödemesini kendi bankası üzerinde veren firmalara istihdamı korumaları şartı ile 3 aylık maaş gideri kadar ek finansman sağlıyor. Sağladığı bu finansman için 3 ay ödemesiz 24 aya kadar vadeli fon olanağı da tanıyor.

Vakıfbank Türkiye Finans Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Vakıfbank tüzel müşterilerinin 31 Mart 2020’ ye kadar ödenemeyen borçlarını 30 Haziran 2020’ye kadar erteliyor. Ayrıca maaşını kendi üzerinden ödeyen müşterilerine, işten personel çıkarmamaları koşulu ile 3 aylık personel gideri kadar kredi sağlıyor. Banka müşterilerinin var olan kredilerini nakit akışına uygun olarak ödemesiz dönemde yeniden yapılandırmayı da taahhüt ediyor.

Ayrıca Vakıfbank salgından en çok etkilenen turizm ve şehir içi toplu taşıma kapsamında en çok etkilenen sektörlere verilecek kredileri 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandıracağını bildirdi.

Firmaların kamu ödeme yükünü hafifletmek için nakit yönetim limitlerini yükselten Vakıfbank bu limitlerinden yapılan ödemelere 3 ay hiç ödeme olmadan toplam 12 aya kadar taksit imkanı sağlıyor.

Bütün bunların dışında banka gerçek müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemelerini 3 aya kadar erteliyor.

Vakıf Katılım Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Vakıf Katılım kredi borcu ertelemesi konusunda Vakıfbank ile aynı uygulamaları hayata geçiriyor

Yapı ve Kredi Bankası Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Yapı kredi Bankası gerçek ya da tüzel müşterilerine ait 30 Nisan 2020’ye kadar ödenmemiş borçlarını istek yapmaları halinde 30 Haziran 2020 tarihine kadar erteliyor.

Ayrıca banka bu dönemde gerçek ya da tüzel müşterilerinin limitlerini de arttırabileceğini ilan etti.

Ziraat Bankası Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Ziraat Bankası en geç 31 Mart 2020’ ye kadar ödenmeyen borçları 30 Haziran 2020 tarihine kadar erteliyor. Salgın nedeni ile finansman tedariğinde zorlanan firmalar için 6 aya kadar geri ödeme talebi olmadan, toplamda 12 ay kadar uygun vadelerle yapılandırma ağlıyor.

Bunların yanı sıra maaş ödemesini kendi bünyesi üzerinden gerçekleştiren ilgili firmaların elemanlarını işten çıkaramaması kaydı ile 3 aylık personel toplam gideri kadar ilave kredi vereceğini açıkladı.

Ayrıca İşletme sermayesi gereksinimlerini gidermek için banka kurumsal kredi kartı ile DBS limiti olan müşterilerinin kurumsal kart limitlerini artıracağı bilgisini de paylaştı.

Ziraat Katılım Kredi Borcu Erteleme Uygulaması

Ziraat Katılım kendi müşterilerine Ziraat Bankasının müşterilerine sağladığı Koronavirüs tedbir paketinde bulunan imkanları aynı şekilde sağlıyor.

YORUM EKLE