Kredi kartı ya da kredi borcunu yapılandıranlara müjde! Yapılandırma için ödenen o ücret iade edilecek! Hemen bu formu gönderin!

Kredi kartı ya da kredi borcu yapılandırmaları bazen hayat kurtarır. Özellikle ödeme güçlüğü çeken kişilerin gecikmeye girmemek adına yaptıkları bu işlemlerle beraber çok daha kolay finansal işlem yapabilmekteler. İnsanlarımızın kredi kartı ya da kredi borcunu yapılandırmasında herhangi bir sorun yok ancak bankaların kredi kartı ya da kredi borcunu yapılandırmaya almak için uyguladıkları faiz ya da komisyon gibi bedellerinin resmi olmadığı açıklandı.

Kredi kartı ya da kredi borcunu yapılandıranlara müjde! Yapılandırma için ödenen o ücret iade edilecek! Hemen bu formu gönderin!

Kredi kartı ya da kredi borcu yapılandırmaları bazen hayat kurtarır. Özellikle ödeme güçlüğü çeken kişilerin gecikmeye girmemek adına yaptıkları bu işlemlerle beraber çok daha kolay finansal işlem yapabilmekteler. İnsanlarımızın kredi kartı ya da kredi borcunu yapılandırmasında herhangi bir sorun yok ancak bankaların kredi kartı ya da kredi borcunu yapılandırmaya almak için uyguladıkları faiz ya da komisyon gibi bedellerinin resmi olmadığı açıklandı. Yapılan açıklamada insanların kandırıldığı, Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen emir ve tedbirlerin bazı özel bankalar tarafından uygulanmadığı ve insanların kandırıldığı açıklandı. Bu kişilerin öncelikli olarak kredi kartı ya da kredi borçlarının yapılanmasında alınan bedellerin bankalar tarafından vatandaşlara iade edilmesi konusunda gerekli üst yazıları gönderildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından uygulanan emir ve tedbirlerin bazı özel bankalar tarafından uygulanmadığı ve bankaların sebepsiz zenginleşmeye giren uygulamaları sebebi ile bazı özel bankalara yüklü miktarlarda maddi yaptırımlar uygulandı. İnsanların kredi kartı ya da kredi borçlarının yapılanması konusunda alınan faiz ya da komisyon bedellerinin tekrar iade edilmesi konusunda yazılan üst yazının direkt olarak Cumhurbaşkanlığı tarafından gönderildiği belirtildi. Vatandaşlarımız hemen kısa bir başvuru sonrasında tüm ödememesi gereken bedelleri tekrar iade alabilecek.

"Bankayı yeniden yapılandırmaya zorlamak yasal olarak mümkün olmamakla birlikte banka kendi inisiyatifiyle yapılandırmayı kabul ettiğine göre tüketiciye yapılandırma ile ilgili faiz oranını her şey dahil olmak üzere net biçimde ve kalan süre için ödenecek taksit tutarını bildirerek yapmak zorundadır. Borç yapılandırmasını kabul eden bankanın erken ödeme komisyonu adı altında ve plan değişikliği adı altında yeniden ücret talep etmesi usul ve yasaya aykırıdır.''

KOMİSYON VE ERKEN ÖDEME TAZMİNATI ALAMAZ

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Aziz Koçal, bankaların kredi yapılandırmalarında her hangi bir ücret almasının yasal olmadığını vurgulayarak, ''Tüketici yeni bir kredi kullanmıyor, sadece ödeme planını değiştiriyor. Dolayısı ile bankaya bir maliyet söz konusu değil, ödeme planının değiştirilmesi nedeniyle vade uzadığından alacağı faiz yükseliyor. Bir işlem nedeniyle hem faiz hem komisyon alınması hakkaniyet ölçüsü olamaz. Bankalar tüketiciden giden yeniden yapılandırma taleplerini yapmak zorunda değildir. Ancak yapar ise de komisyon veya erken ödeme tazminatı adı altında ödemeler alamaz.'' dedi.

SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME!

Bazı bankaların tüketiciden gelen yeniden yapılandırma taleplerini kabul edip yeni kredi kullandırarak, erken ödeme tazminatı da aldığı, eski krediyi kapattırıp yeni kredi tahsis ettirerek ondan da komisyon aldıkları yönünde şikayetlerin geldiğini ve bunların yasal dayanağının olmadığını dile getiren Koçal, ''Tüketicinin yeniden yapılandırma taleplerini kabul eden banka kalan mevcut ana paraya talep edilen vadeye göre faiz hesaplayarak yeniden yapılandırabilir, talep doğrultusunda uzatabilir veya kısaltabilir. Bu işlemler için bir bedelin yasal dayanağı olmadığı gibi sebepsiz zenginleşmedir.'' diye konuştu.

ÖDEYEN VARSA TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURSUN

Konu ile ilgili tüketicinin yeni bir kredi kullanmadığı, sadece ödeme planını değiştirdiği, bankaya ekstra bir maliyet getirmediği, bu nedenle de bu işlemin karşılığı olamayacağı yönünde bazı Yargıtay kararlarının da mevcut olduğunun altını çizen Koçal, ''Konut kredileri ve diğer tüketici kredilerinde yeniden yapılandırma nedeniyle alınmış olan komisyon veya erken ödeme tazminatları ödeyen vatandaşlarımız var ise Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirler.'' dedi.

YORUM EKLE