Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Kredi notu nasıl oluşur? Kredi notu neden düşer? Findeks notumu nasıl yükseltebilirim? Bankaların sunduğu ürünlere herkes başvuruda bulunabilir, fakat herkesin kredi veya kredi kartı başvurusu onaylanmaz. Özellikle kredi kullanabilmeniz için bazı şartları sağlıyor olmanız gerekir.

Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Kredi notu nasıl oluşur? Kredi notu neden düşer? Findeks notumu nasıl yükseltebilirim? Bankaların sunduğu ürünlere herkes başvuruda bulunabilir, fakat herkesin kredi veya kredi kartı başvurusu onaylanmaz. Özellikle kredi kullanabilmeniz için bazı şartları sağlıyor olmanız gerekir. Kredi kullanabilmek için öncelikle kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvuruları reddedilebilir. Kredi notu düşük olması durumunda birçok kampanyalı üründen de faydalanmanız mümkün değildir. Yaptığınız tüm bankacılık işlemleri kredi notunuzu az veya çok etkiler. Bu yüzden, birkaç yöntem deneyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Aşağıda sizinle Findeks kredi notu hakkında bilgi verdik. Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Kredi Notu Yükseltme Yöntemi Nelerdir?

İstediğiniz limitte kredi kullanabilmek veya kredi kartı çıkartabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Herhangi bir bankacılık ürün ve hizmeti kullanmamış olan kişilerin kredi notları 0 olacaktır. Kullandığınız kart ve kredilerin ödemelerine göre kredi notunuz şekillenecektir. Kredi notunuz yüksek olması durumunda istediğiniz bankadan istediğiniz krediyi daha avantajlı çekebilir ve kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Buna karşı, kredi notunuz düşük olması durumunda da bankalar kredi başvurunuzu reddedebilir ve acil nakit ihtiyacınızı karşılayamazsınız. Borçlarınızı zamanında ödemediğinizde veya eksik ödeme yaptığınız zaman kredi notunuz düşer. Fakat bazı yöntemlerle kredi notunuzu yükseltebilmeniz mümkün. 
 

Findeks Kredi Notu Nedir?

Bazı durumlarda, kredi notunun yerine karşınıza findeks notu çıkabilir. Kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman bankalar, Findeks notunuzu dikkate alarak sizin başvurunuzu değerlendirecektir. Findeks notunuz yüksek olduğu zaman, kredi kullanma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Riskli grupta yer almanız durumunda da bankalar kredi vermeme hakkına sahiptir. Findeks riskli grupları ise şunlardır:
•    1700 ile 1999 arası: Çok İyi 
•    1500 ile 1699 arası: İyi
•    1100 ile 1499 arası: Az Riskli 
•    700 ile 1099 arası: Orta Riskli 
•    1 ile 699 arası: En Riskli

En riskli grubunda olan kişilerin kredi başvuruları büyük ihtimalle reddedilir. Fakat, bazı durumlarda kredi başvuruları onaylanabilmesi için kefil veya teminat isteyebilir. Aynı zamanda uygulanacak olan faiz oranları da yüksek olacaktır. 

Borçlarını Ödeyerek Kredi Notunuzu Yükseltin

Kredi notunun düşmesinin en büyük sebebi mevcut ödenmemiş borçlarınızdır. Kredi veya kredi kartı borcunuz olması durumunda aylık olarak mevcut ödemelerinizi zamanında ve tam bir şekilde yapmanız gerekir. Borcunuz için verilen ödeme tarihlerini geçirdiğiniz zaman kredi notunuz düşecektir. 3 ay boyunca hiç ödemediğiniz zaman da hakkınızda yasal takip başlatılacak ve kara listeye gireceksiniz. Hakkınızda yasal takip başlatıldığı zaman borcunuzu ödeseniz bile 5 yıl boyunca banka ürünlerinden faydalanma ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Bu durumda bankalar hiçbir şekilde size kredi vermek istemeyecektir. Bu yüzden borçlarınızı zamanında ödemeye başlayarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Eğer birden fazla bankaya ödemeniz varsa veya kredi ödemeniz sizin için fazla ise borç yapılandırması veya taksitlendirme yapabilirsiniz. Hiçbir şekilde ödememek yerine, asgari tutarını ödeyerek en azından hakkınızda yasal takip başlatılmasını engelleyebilirsiniz. Aylık borcunuzun asgarisini ödemeniz durumunda da kredi notunuz az da olsa düşecektir. 

Düşük Limitli Bir Kredi Kartı Kullanın 

Risk grubunda değilseniz ve daha önce kredi kartı kullanmadıysanız, kredi kartı başvurusu yapabilir ve kredi notunuzun oluşmasına sebep olabilirsiniz. 1000 liralık bir kredi kartı çıkartarak ve bu kart ödemelerini düzenli olarak yaparak kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Kredi kartınızın limitinin yüksek olması, kredi notunuzun yükselmesine sebep olmaz. Sadece, ödemeleriniz sonucunda kredi notunuz düşer veya yükselir. Eğer mevcut bir kredi kartınız varsa ve kontrollü kullanamayacağınızı düşünüyorsanız, kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz. 

Düşük Limitte Kredi Kullanabilirsiniz

Yüksek limitte bir kredi kullanmadan önce kısa bir sürede ödemesini tamamlayabileceğiniz bir ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Böylece, ödemelerinizi zamanında yapmanız durumunda kredi notunuz yükselecektir. Böylece hiç kredi kullanmayan bir kişiden daha yüksek kredi notuna sahip olacaksınız. Buna ek olarak, sürekli olarak kredi başvurusu yapmanız da sizin için dezavantaj sağlayacaktır. Bir bankadan kredi reddi aldığınız zaman, bir sonraki başvuruda bulunacağınız banka bu sonuçtan dolayı size kredi vermek istemeyebilir. 

Yukarıda sizinle kredi notunun öneminden ve kredi notunu nasıl yükseltebileceğinizden bahsettik. Kredi notunuzu tüm bankalar görüntüleyebilir. Kredi notunuz yüksek olması durumunda, istediğiniz limitte kredi veya kredi kartı kullanabilir ve bankaların size sunduğu özel kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Birçok banka kredi notunuzu sorgulamanıza olanak tanımaktadır. Kredi notu sorgulamak kredi notunu düşürmez. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz.hebiloglu
Cengiz.hebiloglu - 3 hafta Önce

Verdiğiniz.bilgiler.ve.uyarilar.cok.faydali.tesekkurler