Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

5 Aralık 2020 Cumartesi 22:06:15

Kredi puanınıza göre kredi faiz oranınızı öğrenin ! Puanınıza uygun krediye başvurunuzu gerçekleştirin !

Bankaların müşterilerine kredi verecek olduğunda ilk baktıkları madde kesinlikle kredi risk puanı oluyor. Eğer risk puanınız düşükse yüksek faizli krediler alabiliyorken, risk puanınız yüksekse düşük faizli krediler çekebiliyorsunuz. Kredi risk puanınızı öğrenin, kredi risk puanınıza uygun krediyi çekin.

Bankalar kredi risk puanlarına göre vatandaşların kredi başvurularını onaylıyor ya da reddediyor. Kredi başvurunuz bazen düşük kredi risk puanınızdan dolayı onaylanmayabilir. Bazen de düşük kredi risk puanınıza rağmen krediniz onaylanır ancak çok yüksek oranda faiz ödemek zorunda kalırsınız. Ama kredi risk puanınız yüksek ise eğer o zaman hem anında kredi onayı alırsınız hem de düşük faiz ile kredinizi çekme şansını yakalarsınız.

Vatandaşların kredi çekebilmeleri için karşılaması gereken koşullar var. Bu koşullardan en önemlisi kredi risk puanı. Bankaya olan ödemeleriniz ve daha önce çekmiş olduğunuz kredilere bakılarak kredi risk puanınızı oluşturursunuz. Eğer başvuran kişinin kredi risk puanı uygun değilse banka bu kredi başvurusunu onaylamaz. Kredi notunuzun yüksek olması kredi çekme de önemlidir.

Bankaların genel olarak puan sistemi şu şekilde;

0-699 En Riskli – bankalar genellikle kredi başvurularını onaylamazlar.

700-1099 Orta Riskli – çoğu banka kredi kullanımı için onay vermez.

1100-1499 Az Riskli – bankalar inisiyatifinde kredi kullanımı sağlanabilir.

1500-1699 İyi – kredi başvuruları çoğunlukla hemen onaylanır.

1700-1900 Çok İyi – kredi başvuruları anında onaylanır.

Bankaların kredi verirken uyguladıkları bu puan sisteminde kredi puanınızın yüksek olması sizin için bir avantaj. Kredi puanınız 1700 ile 1900 arasında ise kredi çekmeniz oldukça kolay oluyor. Özellikle puanınız 1850 ve üzerindeyse kredi faiz oranınız da daha uygun oluyor. Bu duruma örnek olarak; ING Bank kredi notu yüksek olan vatandaşlara %1.44 faiz oranıyla kredi desteği veriyor. Eğer kredi puanınız düşük ise %2.49 faiz oranıyla kredinizi çekebiliyorsunuz.

Kredi risk puanınızı nasıl öğrenebilirsiniz ?

Kredi risk puanınızı bankaya gitmeden online olarak cep telefonunuz ile öğrenebilirsiniz. Bankaların mobil veya internet bankacılığı işlemleri üzerinden kredi risk puanınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kredi risk puanı öğrenmek için bazı bankalar işlem ücreti isterken bazıları bir ücret talep etmeyip ücretsiz olarak kredi risk puanınızı söylüyorlar.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı