Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

26 Eylül 2020 Cumartesi 00:10:10

Kredi sicil affı bekleyenlere Cumhurbaşkanı’ndan müjdeli haber

Kredi Sicil Affı doğrultusunda bankaların kara listesinde yer alan ve kırmızı kalem yiyen kişiler, kredi çekme imkanına kavuşabilecektir. Kara listedekiler kredi alabilir mi, kara listeden nasıl çıkılır gibi bir takım araştırmalar içinde olan kişiler, bu sicil affı ile birlikte rahat bir nefes alabilecekler. Peki, kredi sicil affı ne zaman çıkacaktır? Milyonlarca kişi kara listeden çıkma yolları için araştırma yaparken, hükümet cephesinden gelecek olan olumlu cevaplar da beklenmektedir. Kredi sicil affı ne zaman çıkacak?

Kredi Sicil Affı doğrultusunda bankaların kara listesinde yer alan ve kırmızı kalem yiyen kişiler, kredi çekme imkanına kavuşabilecektir. Kara listedekiler kredi alabilir mi, kara listeden nasıl çıkılır gibi bir takım araştırmalar içinde olan kişiler, bu sicil affı ile birlikte rahat bir nefes alabilecekler. Peki, kredi sicil affı ne zaman çıkacaktır? Milyonlarca kişi kara listeden çıkma yolları için araştırma yaparken, hükümet cephesinden gelecek olan olumlu cevaplar da beklenmektedir. Kredi sicil affı ne zaman çıkacak? Korona virüs pandemisinden dolayı pek çok vatandaş, banka borçlarını ödeyemeyerek zor durumda kalmıştır. Salgından dolayı işleri iyi gitmeyen vatandaşlar, kredi sicil affı ne zaman çıkacak diye araştırmaktadır. Sicil affı yasası ilk olarak bu senenin Mart ayında gündeme gelirken; geçen aylarda da mecliste konuşulmaktaydı. Fakat bu görüşmeler neticesinde affın ne zaman çıkacağına dair net bir cevap gelmemiştir. Buna ek olarak tartışmalar hala mecliste devam etmektedir.

Kredi sicil affı Resmi Gazetede yayınladıktan sonra; bankaların harekete geçmesi beklenmektedir. Kredi Sicil Affı Nasıl Uygulanacak? Affın meclisten geçmesinin sonrasında Resmi Gazete yayınlanarak uygulanması beklenirken; TBMM cephesinde de görüşmelerin bitiş tarihi netleşmesi beklenmektedir. Kredi sicil affı döneminde ihtiyaçları devam eden kişiler; borç kapama ya da borç transferi kredisi ile bir nebze de olsa sorunlarını çözebileceklerdir. Tabii ki bu konuya dair bir kefile ihtiyaçları olacağını belirtmekte fayda vardır. Kefil olmadan kredi çekmek için de yine vatandaşların kredi affını beklemeleri gerekmektedir. Alınan bilgilere göre, kredi sicil affı torba yasası, 2021 senesinin Ocak ayında resmi olarak açıklanacaktır. Bu dönemde ise tüm gelişmeler, mecliste görüşülecektir. Görüşmelerin neticesinde karar alınacaktır.

KREDİ KULLANMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

  • 18 yaşını doldurmuş olmanız,
  • Bankalarla kredi ve kredi kartı çalışmalarınızın düzgün olması,
  • İpotek verecekseniz eş rızanızın yazılı olarak bankaya verilmesi,
  • İhtiyaç kredilerinde 36 ay ve taşıt kredilerinde 60 ay talep etmeniz,
  • Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz,
  • Gelirinizi resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan etmeniz,

Yukarıda belirttiğimiz şartlar neredeyse tüm bankalar tarafından uygulanır. Bu şartların detaylı olarak incelemesi:

1- 18 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMANIZ

18 yaşını doldurmanız yasal sorumluluk açsından gerekli olsa da bankaların çoğunluğu 20 yaşın altındaki kişilere kredi işlemi yapmıyor. Bu durumda olan kişiler ancak kefil veya ipotek ile ilerleyebiliyor.

2- BANKALAR İLE ÇALIŞMALARINIZIN DÜZGÜN OLMASI

Kredi veya kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmamanızdan dolayı, yasal/idari takibe düşmeniz durumunda bankalar ile çalışmalarınızı düzenli hale getirmediğiniz sürece kredi kullanmanız çok düşük bir ihtimaldir.

3-İPOTEK VERECEKSENİZ EŞ RIZANIZIN YAZILI OLARAK VERİLMESİ

 Aile konutunuzu ipotek olarak verebilmeniz için eşinizden yazılı izin almanız (eş muvafakatnamesi) gerekir. Ayrıca kefil göstermek zorunda kalırsanız, yasal olarak kefilden de eş rızası alınmak zorundadır.

4-  KONUT KREDİSİ 360 AY, İHTİYAÇ KREDİSİ 36 AY, TAŞIT KREDİSİNDE 60 AY VADE TALEP ETMENİZ

İhtiyaç kredisi ipotekli veya ipoteksiz olması fark etmeden en fazla 36 ay vade ile kullanılabiliyor. Taşıt kredisi de en fazla 60 ay, konut kredisinin vadesi ise yasal olarak 360 aya kadar çıkabiliyor.

5- KONUT KREDİSİ HARİÇ, AİLE GELİRİNİZİ KREDİYE DÂHİL ETMEMENİZ

İhtiyaç ve taşıt kredisinde sadece krediyi çekecek olan kişinin geliri kredi başvurusunda kabul edilir. Yani hane halkı geliri kredi hesaplamasına dâhil edilmez. Ancak hane mensupları kefil olarak kabul edilebilir.

6- GELİRİNİZİN RESMİ GEÇERLİLİĞİ BULUNAN EVRAKLAR İLE BEYAN EDİLMESİ

Resmi olarak geçerliliği olan kaşe, mühür veya imzalı belgeler ile gelirinizi bankaya sunmanız durumunda ancak kabul edilir. İş yerinden yetkili kişilerin imzası üzerine alınan maaş yazısının kabul edilip edilmemesi ise tamamen bankanın değerlendirmesinde bir durumdur.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı