Kredi Yapılandırması Güncel Faiz Oranları Değişti! Tüm Borçlarınızı 6 Ay Erteleyebilirsiniz

Günümüzde birçok kişi finansman giderlerini karşılamak amacıyla kredi almaktadır. Ancak, kredi borcunu ödeyemeyen kişiler için borçların yapılandırılması söz konusu olmaktadır. Bu noktada, devreye transfer kredisi girmektedir. Kovid-19 sebebiyle birçok sektörde olduğu bankacılık ve finans sektöründe çok fazla şey değişmiştir. Bilhassa transfer kredisinde faiz oranlarının değiştiğini söyleyebiliriz

Kredi Yapılandırması Güncel Faiz Oranları Değişti! Tüm Borçlarınızı 6 Ay Erteleyebilirsiniz

Günümüzde birçok kişi finansman giderlerini karşılamak amacıyla kredi almaktadır. Ancak, kredi borcunu ödeyemeyen kişiler için borçların yapılandırılması söz konusu olmaktadır. Bu noktada, devreye transfer kredisi girmektedir. Kovid-19 sebebiyle birçok sektörde olduğu bankacılık ve finans sektöründe çok fazla şey değişmiştir. Bilhassa transfer kredisinde faiz oranlarının değiştiğini söyleyebiliriz.

Borç yapılandırma kredisi sunan birçok banka bu kredinin faiz oranlarını yüzde bir bandının üzerine çekmiştir. Fakat, buna uymayan ve halen daha düşük faiz oranına sahip borç yapılandırma kredisi sunan bankalar bulunmaktadır. Ayrıca, ihtiyaç kredisi başta olmak üzere konut kredisi ve taşıt kredisi gibi hususlarda farklı kredi faiz oranları uygulanmaktadır.

Yapılandırma Kredisi Faiz Oranları Ne Durumda?

Borç yapılandırma kredisi faiz oranlarında devlet bankalarının çok fazla değişikliğe gitmediğini ancak bilhassa özel bankaların çok uygun faiz oranları sunduğunu söylemeliyiz. Konut kredisi yapılandırmalarında özellikle İş Bankası çok uygun bir kampanya başlatmıştır. Buna göre, İş Bankası; ev kredilerini yüzde 0,87’den yapılandırma kararı almıştır. Söz konusu oran sayesinde birçok insan borçlarını çok uygun şartlarla yapılandırma fırsatına erişmiştir. Fakat, güncel tarih itibariyle, bu oranların değiştiğini söylemek gerekir.

Geçmiş dönemlerde yüksek faiz oranına sahip kredi kullanan vatandaşlar; bu kredilerini yapılandırma kredisi kullanarak tekrar düzenlemek istemektedirler. Kovid-19 sebebiyle tüketicilerin daha uygun şartlarla kredi ödemesini isteyen devletimiz yapılandırma kredisi faiz oranlarını tekrar belirlemiştir. Bu bağlamda, yüzde 0,79’dan başlayan faiz oranlarının birçoğu yüzde birin üzerine çıkmıştır. Ancak, bazı özel bankalar ise geçmişteki kredi faiz oranlarını devam ettirmektedir.

Güncel tarih itibariyle en düşük faiz oranıyla transfer kredisi Denizbank’ta bulunmaktadır. Denizbank tarafından sunulan yapılandırma kredisinde faiz oranları yüzde 0,79’dan başlamaktadır. Fakat, bu kredi, yalnızca bankanın emekli maaş müşterileri tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, müşteriye özel olarak faiz oranı belirlenmektedir. Kredi kullanmak isteyenlere herhangi bir kefil şartı konmamaktadır.

Düşük Yapılandırma Kredisi Faiz Oranlarına Sahip Bankalar

Geçmiş dönemde yüksek faiz oranına sahip taşıt kredisi kullananlar için Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu bir kampanya bulunmaktadır. Ziraat Bankası Taşıt Transfer Kredisi sayesinde müşteriler, geçmişteki borçlarını banka bünyesine taşıyabilirler. Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu bu kredide müşteriler için standart taşıt kredisi imkanları sunulmaktadır. Ancak, kredi faiz oranları ise müşteriye özel olarak belirlenmektedir. Müşterinin kredi notu ve diğer özellikleri bu noktada belirleyici olmaktadır.

Konut kredisi yapılandırmalarında ise en düşük faiz oranı yüzde 0,87 olarak belirlenmektedir. Fakat, son değişikliklerin ardından bu faiz oranları değişmiştir. İş Bankası tarafından sağlanan konut kredisi imkanında yeni kredinin faiz oranı yüzde 1,15 olarak bilinmektedir. İş Bankası dışındaki diğer bankaların konut kredisi yapılandırma faiz oranı ise yüzde bir bandının hemen üzerinde yer almaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borç transferi gibi hususlarda da bankalar yapılandırma kredisi imkanı sunmaktadır. Ülkemizde güncel tarih itibariyle en düşük transfer kredisi ING Bank ve QNB Finansbank tarafından verilmektedir. Bu iki bankanın bazı özel şartlar talep etmesine rağmen en avantajlı bankalar olduklarını ifade etmek gerekir. ING Bank ve QNB Finansbank’ın bu konuda yapmış olduğu birtakım güncellemeler bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi ve transfer kredisinde yüzde 1.1 seviyesinde faiz oranları vardır. Yapılan son güncellemelere göre ING Bank; yüzde 1.14, QNB Finansbank ise yüzde 1.22 seviyesinde faiz oranı ile yapılandırma sunmaktadır.

Sonuç olarak, borç yapılandırmak isteyenlere oldukça uygun şartlar sunan bankalar bulunmaktadır.

YORUM EKLE