Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

1 Aralık 2020 Salı 20:28:27

KYK Borcu olanlara müjde! Yapılandırma müjdesi geldi!

Vergi borcu yapılandırması kanunu uzun bir süredir gündemde yerini koruyor. Borç Yapılandırması ve İşsizlik Sigortası Kanunu TBMM Genel Kurulu’nda kabul gördü. Üniversite eğitimleri boyunca öğrenim kredisi kullanan öğrenciler KYK kredi borçlarını ödemekte zorlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla yapılandırma paketine yönelik çalışmalar başlatıldı. KYK Borç yapılandırma işlemiyle ilgili tüm detaylar haberimizde sizlerle…

KYK Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır? KYK Borç Yapılandırma Ödemeleri Hangi Tarihte Başlayacak?

KYK borçlarının silineceğine dair henüz net bir bilgi gelmezken; AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklükte bir vergi yapılandırması gerçekleştirileceğini açıkladı. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un verdiği bilgilere göre, borç yapılandırmasında, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, motorlu taşıtlar vergisi, Özel tüketim vergisi, bütün idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacakları kapsamında yapılacak. Peşin ödeme gerçekleştirilirse faizler silinecek. Sene sonuna kadar başvuru yapmak gerekecek.

KYK Kredi Borçları Yapılandırması Nasıl Olur?

KYK Borçlarının yapılandırma kararı kapsamında yapılandırma sonrasıdna Pandemi süreci sebebiyle taksitler için 1 sene erteleme kararı gündeme geldi. Bu çerçevede yapılandırma gerçekleştirilen öğrenciler taksit ödemelerine 1 sene sonra başlayacak. KYK borçlarının tahsili öğrenci mezun olduktan iki sene sonra başlayacak. Kredi borcu, öğrenim kredisi olarak sağlanan miktarlara, TÜİK’in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar da uygulanarak hesaplanacak tutarın eklenmesiyle tespit edilecek.

İş bulamayan vatandaşlar birer senelik ertelemelerde bulunabiliyor. Ödenmeyen borçlara aylık %1.40 gecikme faizi uygulanırken, geciken borçlar sebebiyle alınan krediler 2-3 katlarına yükselebiliyor. KYK Kredi borçlarını birer senelik süreyle erteleme hakkı mevcut. Borç ödeme vadesi henüz başlamayan vatandaşlar ile borçlarını aksatmadan günü gününe ödeyenler “https://www.turkiye.gov.tr/” den e-devlet şifreleri ile erteleme başvurusunda bulunabilecekler. Erteleme başvurusu yapmak için işsizlik, askerlik durumlarının meydana gelmesi ve yüksek lisans veya doktora eğitiminin sürmesi gerekiyor.

KYK Borcu Yapılandırma Ödemeleri Hangi Tarihte Başlayacak?

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen kişilerin, kanunun çıktığı tarih itibarıyla sene sonuna kadar başvuru yapmaları gerecek ve maksimum 18 taksit oluşturulabilecek. Taksitler için ödemeler iki ayda bir yapılacak. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin gerçekleştirilmesi halinde, işleyen faizler sıfırlanacak. İlk taksit ödemesi, 2021 yılı Ocak ayında yapılacak. 18 taksitte gerçekleştirilecek olan ödemeler, 2 ayda bir yapılacak.

KYK Yapılandırma Hangi Tarihte Başlayacak?

Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarih itibarıyla sene sonuna kadar başvuruda bulunmaları gerekecek ve en fazla 18 taksitte bu borçların ödemesi gerçekleştirilecek. Taksitler için ödemeler iki ayda bir şeklinde olacak. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması halinde, işleyen faizler sıfırlanacak. İlk taksit ödemesi, 2021 tarihinin Ocak ayında olacak. Borcunu peşin ödeyenler için indirim uygulanacak.

KYK Öğrenim Kredisi Yapılandırma

Gelirler İdaresi Başkanlığının İnteraktif Vergi Dairesine giriş gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ekranda e-Devlet ile giriş seçeneği sunuluyor. e-Devlet ile giriş seçeneğine tıklayarak e-Devlet bilgileriniz ile giriş yapmanız istenecek. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresinde bulnan talimatlarla ilerleyerek birkaç adımda taksitlendirme işlemine başvuru yapabileceksiniz. Ayrıca vergi dairelerine giderek yapılandırma başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı