Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

28 Kasım 2020 Cumartesi 21:53:35

KYK Borcuna Yapılandırma müjdesi! KYK Borcunu Yapılandırmak İçin Başvuru Nereye Yapılacak?

KYK borçlularına müjdeli haber geldi. KYK Borçları siliniyor mu? KYK borçları yapılandırma nasıl ve nereden yapılacak? Yeni bir kanun maddeleri üzerinden çalışılan KYK borçlularına müjdeli haber geliyor. Bazı partilerden sürekli olarak ret gelse de KYK borçları bu şekilde yapılandırılacak. İşte KYK borçlarını yapılandırma müjdesi.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi kullanan 5 milyon kişiden 300 bini KYK borcu nedeniyle yasal takibe girmiş durumda. KYK borçlarının ertelenmesi ve KYK borçlarının faizlerinin sıfırlanması için yetkililerden gündeme yeni bir açıklama geldi. KYK borç faizleri sıfırlanacak ve KYK borcuna yapılandırma gelecek. Resmi Gazete’de 17 Kasım 2020’de yayımlanan kararla KYK yapılandırma başvurularının başladığı belirtildi. KYK Borç yapılandırma işlemiyle ilgili tüm detaylar haberimizde sizlerle…

KYK Borcu Nasıl Yapılandırılır? KYK Borcunu Yapılandırmak İçin Başvuru Nereye Yapılacak?

Covid-10 salgını sebebiyle KYK borçlarına ilişkin yeni bir iyileştirme çalışması bekleyen borçlu kişiler KYK borcu faizlerinin silinmesini istiyordu. Üniversite döneminde alınan ve mezun olduktan 2 yıl sonra ödemesi başlayan KYK borcunun ertelenmesi vatandaşlar tarafından büyük bir heyecan içerisinde beklenen gelişmeler arasında bulunuyordu. Resmi Gazete’de 17 Kasım’da yayımlanan kararla birlikte KYK borcu yapılandırması başladı. Vergi, prim borçları, trafik ve köprü cezaları tekrar yapılandırılacak.

Hangi Borçlar Yapılandırılacak?

Gelir vergisi, KDV,ÖTV,MTV borçları, Kurumlar Vergisi, Vergi Cezaları, Trafik Cezaları, Nüfus ve Seçim Cezaları, İdari Para Cezaları, Öğrenim Katkı Kredisi, Öğrenim Kredisi Borçları, Ecrimisiller, Haksız Alınan Destekleme Ödemesi, Primler, Emlak Ödemeleri, Çevre Temizlik Ödemeleri, İlan ve Reklam Vergi ve Harç Ödemeleri, Su Ve Katı Atık Ödemeleri, Birlik Aiat Ödemeleri, Gümrük Vergisi Ödemeleri, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu Ödemeleri, Taşınmaz Kültür Hazine Alacakları yapılandırılacak.

KYK Bursu Borcu Yapılandırmaya Hangi Tarihte Başvuru Yapılacak?

KYK yapıalndırma başvurusuna yönelik araştırmalar devam ediyor. Sene sonuna kadar başvuru gerçekleştirilebilecek. Öğrenim kredisi borçları, kamunun kira alacakları ve TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları da yapılandırılabiliyor.

KYK Burs Taksitlerinin Başlama Tarihi!

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen kişilerin, kanunun çıktığı tarih itibariyle sene sonuna kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor. En fazla 18 taksitte borçlar ödenecek. Taksitlerin iki ayda bir ödemesi gerçekleştirilecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin gerçekleştirilmesi halinde, işleyen faizler sıfırlanacak. İlk taksit ödemesi, 2021 yılının Ocak ayında yapılacak. Yani ilk taksit ödemeleri Ocak ve Şubat aylarında başlıyor.

KYK Borcu Yapılandırma Nasıl Hesaplanır?

Resmi Gazete’de yayınlanan kararın beraberinde KYK Borcu yapılandırması 17 Kasım’dan itibaren başladı. KYK yapılandırma hesaplama işlem için borcu bulunan kişilerin başvuru işlemlerini yapmalarının ardından hesaplama işlemi de gerçekleştirilecek. Maksimum 18 taksit oluşturulabilecek. Taksitlerin ödemeleri iki ayda bir şeklinde olacak. Yani 36 ayda borçlar tamamen kapatılacak.

Borçların yapılandırılmasında 6 aydan 18 aya kadar taksit imkanı mevcut olacak. Yapılandırma da borcunu peşin olarak ödemek isteyen kişilere ise 90 oranında hesaplaması yapılan Yİ-ÜFE miktarından indirim gerçekleştirilecek.

İlk 2 taksit ödeme sürecinde bütün borcu için ödeme yapan vatandaşlara Yİ-ÜFE’de %50 oranında bir indirim sağlanacak. Taksitle ödeme imkanını kullanacak olan borçlu vatandaşlara, daha önce gerçekleştirilen yapılandırmalarda da olduğu üzere, %4.5 faiz eklenecek.

KYK Bursu Borç Faizleri Siliniyor Mu?

KYK borçlarının affına veya ertelenmesine yönelik çalışmaların hangi tarihte sonuçlanacağı merak edilirken, ödeme yapmayan vatandaşların borçlarına her ay %1,40 oranında gecikme faizi ekleniyor. KYK borç faizlerinin silinip silinmeyeceğini merak eden kişiler, aylar öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Albayrak’ın yapmış olduğu açıklamalar haricinde herhangi bir bilgiyle karşılaşamıyordu.

KYK borçlarına ilişkin gündemde yeni bir gelişme yaşanmıştı. Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, üniversiteli öğrencilerin ve mezunların heyecanla beklediği KYK düzenlemesine yönelik yeni bir kanun teklifi sunmuştu ve bu teklif için gelecek sonuç bekleniyordu.

Faizler sıfırlanacak. Bunun yerine daha avantajlı Yİ-ÜFE gerçekleştirilecek. İlk taksit içerisinde borçların tamamı ödenirse, Yİ-ÜFE’den çıkan gecikme zammının %90’ı da siliniyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı