Maaşın 24 Katına Kadar Devlet Desteği Duyurulacak! Bu isimle!

Maaşın 24 katına kadar devlet desteği duyurulacak. Vatandaşların zor günleri atlatmak için Maaşın 24 katına kadar duyurulacak devlet desteği detayları belli oluyor.

Maaşın 24 Katına Kadar Devlet Desteği Duyurulacak! Bu isimle!

Son dönemler içerisinde evlenecek kadınları en çok ilgilendiren konular arasında bulunan çeyiz parası her geçen gün araştırılar gündemimizde ki yerini alıyor. Evlilik hazırlığında olan çiftler için devlet tarafından verilecek toplu ödeme sayesinde derin bir nefes alarak çeyizinizi tamamlayabilir ve ihtiyacınızı tamamlayabilirsiniz. Halk tarafından çeyiz parası olarak bilinmesinin yanı sıra SGK tarafından yetim aylığı alan bireylerin faydalanma hakkına sahip olabilmektedir.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamı doğrultusunda eğer kız çocuk resmi olarak evli değil ise yetim aylığı alabilme hakkına sahiptir. Ancak resmi olarak evlendikten sonra yetim aylığı kesinti yapılacak ve evlilik ödeneği alma hakkına sahip olacaktır. Bu doğrultuda yetim aylığı alan ancak evlenme çağına gelmiş kadınların evlenmeleri doğrultusunda yetim aylığı kesilecek ve maaşlarının yaklaşık 24 katı olacak şekilde toplu ödeme çeyiz parası almaya hak kazanacak.

2 yıllık yetim aylığı maaşına denk gelen çeyiz parasından faydalanmak için öncelikle belirlenen unsurlara uyum sağlamak önemli olmaktadır. Şartları yerine getiren vatandaşlar bu ödenekten faydalanma hakkına sahip olacak. Böylelikle ilgili kurum ve kuruluşlara başvuru yapma fırsatını elde edecektir. Peki, Çeyiz parası nedir? Çeyiz parası şartlar nelerdir? Çeyiz parasından kimler yararlanma hakkına sahip olabilir? İşte tüm detaylar haberimizde…

ÇEYİZ PARASI NEDİR? ALMAK İÇİN GEREKLİ OLAN ŞARTLAR NELERDİR?

Bireylerin anne ya da babalarının birinin vefat etmesi durumundan SGK’dan yetim aylığı almaya hak kazanmaktadır. Ancak resmi nikah ile evlenmeye karar vermesi doğrultusunda yetim maaşı kesilecek ve 2 yıllık yetim maaşı 1 seferliğine toplu halde ödeme yapılacaktır. Böylelikle çeyiz parası olarak kullanma hakkına sahip olacaktır. Evlenen bireyler 5 yıl içerisinde çeyiz parasına başvurma hakkına sahip olabilmektedir. Ancak başvuru yapılması için belirtilen şartlara uyum sağlamak önemli unsurlar arasında bulunmaktadır.

  • Öncelikle çeyiz parası desteğinden yararlanmak isteyen bireyler SGK’dan ölüm-yetim aylığı alması gerekmektedir.
  • Ancak çeyiz parasından sadece kadınlar yararlanabilmektedir. Erkek çocukları faydalanamaz.
  • Evlenme ödeneğinden faydalanmak isteyen kadınlar için belirlenen yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Kız çocukları resmi olarak evlenmesinin ardından 5 yıl içerisinde bu parayı alma hakkına sahip olabilmektedir.
  • Anne ya da babasından yetim aylığı alan bireyler eğer ikinci evliliğini yapıyor ise çeyiz parası ödeneğinden faydalanamayacaktır.
  • SGK’ya yazılı olarak çeyiz para talebinde bulunması gerekmektedir. SGK tarafından bu para otomatik olarak verilmemektedir.

ÇEYİZ PARASI İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR? GEREKLİ OLAN BELGELER NELERDİR?

Evlenme ödeneği almayı talep eden kişiler öncelikle SGK ya bizzat başvuru yapması önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Çeyiz parası almak için online ya da internet üzerinden başvuru yapmanız mümkün değildir. Evlendiğiniz tarihten itibaren 5 yıl içerisinde başvuru yapma hakkına sahip olmaktasınız. Ancak 5 yılı geçmiş ise bu haktan faydalanamazsınız. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne gidilmesi takdir de başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru yaparken muhakkak istenilen belgelerin eksik olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde ret cevabı olma ihtimaliniz bulunmaktadır. SGK’dan çeyiz başvuru dilekçesi oluşturarak yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca nüfus kütüğünüze evliliğiniz kayıt yapılmamış ise kesinlikle evlilik cüzdanınızı yanınızdan ayırmamanız gerekir.

YORUM EKLE