Maaşlarda Yeni Dönem Resmen Başladı! Emekli, Memur, İşçi, Öğrenci hepsini kapsıyor!

Hükümetten Devlet Desteklerine yeni adım. Memur, İşçi, Emekli ve Öğrenci hepsini kapsayan yeni devlet desteği yolda. Peki Memur, İşçi, Emekli ve Öğrenci herkesi kapsayan yeni devlet desteklerinde neler var. Sizler için en yeni devlet desteklerini araştırdık. İşte Memurlara, Emeklilere, İşçilere ve Öğrencilere yeni müjde. Maaşlarda yeni müjde.

Maaşlarda Yeni Dönem Resmen Başladı! Emekli, Memur, İşçi, Öğrenci hepsini kapsıyor!

Hükümetten Devlet Desteklerine yeni adım. Memur, İşçi, Emekli ve Öğrenci hepsini kapsayan yeni devlet desteği yolda. Peki Memur, İşçi, Emekli ve Öğrenci herkesi kapsayan yeni devlet desteklerinde neler var. Sizler için en yeni devlet desteklerini araştırdık. İşte Memurlara, Emeklilere, İşçilere ve Öğrencilere yeni müjde. Maaşlarda yeni müjde.

Biriktirene Yeni Devlet Desteği!

2020 yılında araba, tatil, eğitim, çocuk ve sağlık için harcamalarda para biriktiren vatandaşlara devlet para verecek. Kısa süreli tasarruf hesaplarıyla BES, emeklilik döneminde iyi bir hayat geçirmek için Devlet Desteği geliyor.

Ev alacaklara ve evleneceklere destek amacıyla yaşama geçirilen Konut ve Çeyiz Hesabı'ndan ilk ödemelerin yeni yıldan önce yapılması bekleniyor. Devlet hem konut hem de çeyiz hesabına bu yıl yaklaşık 260 milyon lira destek sağladı. Evlenecek çiftlere destek amacıyla 9 bin liraya çıkarılan çeyiz hesabına katılımcı sayısı 20 bine ulaştı. Konut hesabına da 7 bin katılımcı başvurdu. 2020'de konut ve çeyiz hesabına benzer yeni modeller de yaşama geçirilecek. Harcama öncesi tasarrufun desteklenmesi amacıyla ilgili kurumlarla işbirliği yapılarak vergisel teşvikler uygulanacak potansiyel alanlar belirlenecek. Bankalarla görüşülerek fizibilite çalışması yapılacak.

BORÇLANMA YERİNE BİRİKİM

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Bankalar Birliği'nin yürüttüğü çalışmayla vergi teşviki uygulanabilecek alanlar belirlenecek. Yeni düzenlemeyle üretken olmayan yatırımların cazibesi azaltılarak tasarruflar verimli alanlardaki yatırımlara yönlendirilecek. Yeni dönemde dayanıklı tüketim, tatil harcamaları için açılan banka hesapları da desteklenecek.

7 BİN KATILIMCI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki sunumunda, konut hesabı kapsamında 3 yıllık tasarruf süresini yakın zamanda dolduran katılımcıların devlet katkısı başvurularının başladığını belirterek, yılsonuna kadar ödemelerin başlayacağını söylemişti. Bakan Albayrak, "Bu kapsamda hâlihazırda sistemde yaklaşık 7 bin katılımcımız ve 110 milyon liralık birikmiş tasarruf bulunuyor" demişti.

6 AY İÇİNDE BAŞVURMAK GEREKİYOR

Bankaların açmış olduğu tasarruf hesapları arasında yer alan konut hesabı ilk kez ev sahibi olmak isteyen kişilerin 3 sene boyunca düzenli olarak para birikimi yapmaları durumunda devlet teşviki aldıkları bir sistem. Bu hesaptan yararlanmak isteyenlerin konutu aldıktan sonra 6 ay içinde bankaya başvurması gerekiyor. Devlet katkısından yararlanabilmek için satın alınan ev dışında Nisan 2015 tarihinden itibaren devlet katkısına konu olacak başka konut almamış olmak gerekiyor. Düzensiz ödeme durumunda devlet katkısı kazanma hakkı kayboluyor. Bir kişi yalnızca sadece bir tane konut hesabı açtırabiliyor. Konut hesabının yanı sıra evleneceklere de devlet katkısı sağlanıyor. Çeyiz Hesabı'nda da yine en az 3 yıl birikim yaparak 27 yaşınızı doldurmadan önce evlenmeniz durumunda toplam birikiminizin maksimum yüzde 25'i devlet katkısı alınıyor.

Konut ve Çeyiz hesabıyla aynı!

En yeni devlet desteği Konut hesapları ve çeyiz hesapları yardımı gibi yapılacak. Devlet aşamalı olarak biriktiren en az 3 yıl ve 10 yıl arası paralarda yüzde 25 destek verecek. Eskiden konut ve evlenmeye verilen destekler, Taşıt, Tatil, Eğitim, Çocuk ve Sağlık konularından hepsinde verilecek. Bunların bir örneği Çalışma Bakanlığı bugün çıkarttığı 25 Bin TL barınma yardımıyla eş değer gibi görünüyor. 

Çalışmana Bakanlığından Yeni Devlet Desteği!

Barınma Yardımı geldi. Aile Bakanlığına bğalı Çalışma Bakanlığından 25 bin TL barınma yardımı yapılıyor. Direk bakanlık tarafından ödenen yardımda, her il ve ilçede SYDV'ler aracılığıyla devlet yardımı alınabiliyor. 

Barınma Yardımı şartları neler?

18 yaşından büyük ev geçindiren ve oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayanlar için ev yapım yardımı, prefabrik ev yapımı ve ev eşyası için nakdi yardım yapılıyor. Gelir düzeyi geçim ücretinin 1/3'ündne az olanlar için 25 bin TL devlet yardımı çıktı.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünden 10 Bin ve 25 bin Tl arasında ödemeleri alabilirsiniz.

Gözler Anlaşmalı Bankalara çevrildi!

Çeyiz ve konut hesabı devlet desteği gibi Araba, tatil, eğitim, geçim, tüketim, çocuk ve sağlık yardımları BDDK'nın çalıştığı yeni model Berat Albayrak tarafından duyurulacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı kendi birikimiyle vatandaşları kara geçirek yeni sistemi, tatilden eğitime, sağlıktan gezmeye kadar uygulatacak. Tatile gitmek isteyen vatandaş 10 ayda biriktiriği kadar paranın yüzde 25'i devlet tarafından ödenecek. Aynı şekilde yurt dışı geziler, sağlık ve geçinmek isteyenlere bile yüzde 25 devlet katkıları verilecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2020, 21:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
TUFAN KÜÇÜKÇAVDAR
TUFAN KÜÇÜKÇAVDAR - 8 ay Önce

Hiç bir şeyim yok. Hiç bir gelirimde. Vicdanlı insanların yardımları ile ancak karnımı doyurabiliyorum. Kraldan çok kralcılık yapan sosyal hizmet görevlileri düzgün konuş uştuğum için yardım etmek istemiyorlar.62 yaşında evsiz sokakta bu tel. İle yaşamaya çalışıyorum. Bir sürü yardım yapılıyor, benim gibi gerçekten ihtiyaç sahibi olana değil sesi çok çıkan, dalkavukluk yapana veriliyor. Görevliler birilerinin adamları. Yeterlilik dereceleri çok zayıf ve eğitimsiz. İnisiyatif kullanma özürlü. Psikolog, toplum bilimci, insan kaynakları uzmanları bu göreve getirilmeli. Polisin eşi, maliyeci in ablası, müdürün kardeşi gibi birilerinin yakınları bu işlerden anlamaz. Tayin eden o görevi verenlerde büyük arıza var. Gözlemleri sonucu yardımdan faydalananların hepsinin en azında oturacak, yaşayacak bir evi var. HAK, ADALET NEREDE?

Asker aslan
Asker aslan - 9 ay Önce

Devletimiz vatandaşların duşunmesi guzel bişey tebrikler

Nermin bozdağ
Nermin bozdağ - 8 ay Önce

Ben bir anneyim ve özel bir çocuğum var oglum otizm 20 yaşında epilepsisi ve efemefi var eşimden ayrıyız evim kira sosyal güvencem yok oglum dan aldıgım maaşla geçiniyorum elhamdülillah başkada bir yerden bir yardım alamıyorum yazıyoruz ama sadece yazıyoruz işte sanki duyacaklar ama elhamdülillah bu maaşıda vermeseler vermezlerdi sagolsun lar

Fatma demir
Fatma demir - 9 ay Önce

Benim 6 yıldır. Evim inşaat. Kapı pencere yok valiye çıktım fatma şahine gitm içişlere yazdım cimere yazdım hiç bir yerde ses çıkmadı. 6 çocuk okuduyorum. İnşAllah. Doğru dur. Gider evime harcarım

Necmettin    dUrman
Necmettin dUrman - 9 ay Önce

Hiç

Fahretdin  mencik
Fahretdin mencik - 9 ay Önce

25000 tl almak istiyorum

Gulsen guclu
Gulsen guclu - 7 ay Önce

Dulum yetim masi aliyorum bes yuz tele evim yok babamin eski evinde kaliyorum evde kardesime dustu baba maliydi hadi cik dese sokaktayim bizde yarRlana biliyormuyuz

SEVİM alnıaçık
SEVİM alnıaçık - 7 ay Önce

InsAllah dogru haberdir ben im esim 2 yil once is kazasinda kaybettim 3 yetim yavrum var 10 yasinda ve 5 yaslarinda oglum var dunya tatlisi esimin son yavrusu en cok istedigi dunyaya haykirarak bagira bagira benim kizim olacak diye arabanin penceresinden bagirdi ama kizinida 2 oglunuda benide birakti gitti mekani cennet olsun haber dogruysa insAllah bende ev sahibi olurum insAllah 400tl ben aliyorum 180tl 3 yavrum aliyor gecinemiyoruz 850 tl.kira