Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

1 Mart 2020 Pazar 21:32:03

Maaşlarda Yeni Dönem Resmen Başladı! Emekli, Memur, İşçi, Öğrenci hepsini kapsıyor!

Hükümetten Devlet Desteklerine yeni adım. Memur, İşçi, Emekli ve Öğrenci hepsini kapsayan yeni devlet desteği yolda. Peki Memur, İşçi, Emekli ve Öğrenci herkesi kapsayan yeni devlet desteklerinde neler var. Sizler için en yeni devlet desteklerini araştırdık. İşte Memurlara, Emeklilere, İşçilere ve Öğrencilere yeni müjde. Maaşlarda yeni müjde.

Hükümetten Devlet Desteklerine yeni adım. Memur, İşçi, Emekli ve Öğrenci hepsini kapsayan yeni devlet desteği yolda. Peki Memur, İşçi, Emekli ve Öğrenci herkesi kapsayan yeni devlet desteklerinde neler var. Sizler için en yeni devlet desteklerini araştırdık. İşte Memurlara, Emeklilere, İşçilere ve Öğrencilere yeni müjde. Maaşlarda yeni müjde.

Biriktirene Yeni Devlet Desteği!

2020 yılında araba, tatil, eğitim, çocuk ve sağlık için harcamalarda para biriktiren vatandaşlara devlet para verecek. Kısa süreli tasarruf hesaplarıyla BES, emeklilik döneminde iyi bir hayat geçirmek için Devlet Desteği geliyor.

Ev alacaklara ve evleneceklere destek amacıyla yaşama geçirilen Konut ve Çeyiz Hesabı’ndan ilk ödemelerin yeni yıldan önce yapılması bekleniyor. Devlet hem konut hem de çeyiz hesabına bu yıl yaklaşık 260 milyon lira destek sağladı. Evlenecek çiftlere destek amacıyla 9 bin liraya çıkarılan çeyiz hesabına katılımcı sayısı 20 bine ulaştı. Konut hesabına da 7 bin katılımcı başvurdu. 2020’de konut ve çeyiz hesabına benzer yeni modeller de yaşama geçirilecek. Harcama öncesi tasarrufun desteklenmesi amacıyla ilgili kurumlarla işbirliği yapılarak vergisel teşvikler uygulanacak potansiyel alanlar belirlenecek. Bankalarla görüşülerek fizibilite çalışması yapılacak.

BORÇLANMA YERİNE BİRİKİM

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Bankalar Birliği’nin yürüttüğü çalışmayla vergi teşviki uygulanabilecek alanlar belirlenecek. Yeni düzenlemeyle üretken olmayan yatırımların cazibesi azaltılarak tasarruflar verimli alanlardaki yatırımlara yönlendirilecek. Yeni dönemde dayanıklı tüketim, tatil harcamaları için açılan banka hesapları da desteklenecek.

7 BİN KATILIMCI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumunda, konut hesabı kapsamında 3 yıllık tasarruf süresini yakın zamanda dolduran katılımcıların devlet katkısı başvurularının başladığını belirterek, yılsonuna kadar ödemelerin başlayacağını söylemişti. Bakan Albayrak, “Bu kapsamda hâlihazırda sistemde yaklaşık 7 bin katılımcımız ve 110 milyon liralık birikmiş tasarruf bulunuyor” demişti.

6 AY İÇİNDE BAŞVURMAK GEREKİYOR

Bankaların açmış olduğu tasarruf hesapları arasında yer alan konut hesabı ilk kez ev sahibi olmak isteyen kişilerin 3 sene boyunca düzenli olarak para birikimi yapmaları durumunda devlet teşviki aldıkları bir sistem. Bu hesaptan yararlanmak isteyenlerin konutu aldıktan sonra 6 ay içinde bankaya başvurması gerekiyor. Devlet katkısından yararlanabilmek için satın alınan ev dışında Nisan 2015 tarihinden itibaren devlet katkısına konu olacak başka konut almamış olmak gerekiyor. Düzensiz ödeme durumunda devlet katkısı kazanma hakkı kayboluyor. Bir kişi yalnızca sadece bir tane konut hesabı açtırabiliyor. Konut hesabının yanı sıra evleneceklere de devlet katkısı sağlanıyor. Çeyiz Hesabı’nda da yine en az 3 yıl birikim yaparak 27 yaşınızı doldurmadan önce evlenmeniz durumunda toplam birikiminizin maksimum yüzde 25’i devlet katkısı alınıyor.

Konut ve Çeyiz hesabıyla aynı!

En yeni devlet desteği Konut hesapları ve çeyiz hesapları yardımı gibi yapılacak. Devlet aşamalı olarak biriktiren en az 3 yıl ve 10 yıl arası paralarda yüzde 25 destek verecek. Eskiden konut ve evlenmeye verilen destekler, Taşıt, Tatil, Eğitim, Çocuk ve Sağlık konularından hepsinde verilecek. Bunların bir örneği Çalışma Bakanlığı bugün çıkarttığı 25 Bin TL barınma yardımıyla eş değer gibi görünüyor. 

Çalışmana Bakanlığından Yeni Devlet Desteği!

Barınma Yardımı geldi. Aile Bakanlığına bğalı Çalışma Bakanlığından 25 bin TL barınma yardımı yapılıyor. Direk bakanlık tarafından ödenen yardımda, her il ve ilçede SYDV’ler aracılığıyla devlet yardımı alınabiliyor. 

Barınma Yardımı şartları neler?

18 yaşından büyük ev geçindiren ve oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayanlar için ev yapım yardımı, prefabrik ev yapımı ve ev eşyası için nakdi yardım yapılıyor. Gelir düzeyi geçim ücretinin 1/3’ündne az olanlar için 25 bin TL devlet yardımı çıktı.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünden 10 Bin ve 25 bin Tl arasında ödemeleri alabilirsiniz.

Gözler Anlaşmalı Bankalara çevrildi!

Çeyiz ve konut hesabı devlet desteği gibi Araba, tatil, eğitim, geçim, tüketim, çocuk ve sağlık yardımları BDDK’nın çalıştığı yeni model Berat Albayrak tarafından duyurulacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı kendi birikimiyle vatandaşları kara geçirek yeni sistemi, tatilden eğitime, sağlıktan gezmeye kadar uygulatacak. Tatile gitmek isteyen vatandaş 10 ayda biriktiriği kadar paranın yüzde 25’i devlet tarafından ödenecek. Aynı şekilde yurt dışı geziler, sağlık ve geçinmek isteyenlere bile yüzde 25 devlet katkıları verilecek.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı