Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

25 Aralık 2020 Cuma 21:13:15

Merakla beklenen Asgari Ücret Belli Oldu! İşte AGİ Dahil Asgari Ücret Tutarı

Milyonlarca vatandaş merakla beklediği Asgari Ücret tutarı netleşiyor. Peki Asgari Ücret ne kadar olacak? Asgari Ücret net tutarı belli oldu mu? Asgari Ücret dahil AGİ fiyatı sizlerle! 2021 yılında maaşlara geçecek Asgari Ücret için nokta koyuldu. İşte Asgari Ücret tutarı!

Birçok insan yaşamını asgari ücret ile idame ettirmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ekonomisinde yapılan zamlar ve vergilendirmeler genellikle asgari ücrete göre belirlenmektedir. Asgari ücret bir işletmenin çalıştırdığı elemanlara emekleri karşılığında verilebileceği minimum ücret olmaktadır. Asgari ücret ile çalışan işçiler ülke ekonomisinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Ülke ekonomisinde gerçekleşecek olan yeni gelişmeler asgari ücrete bağlı olarak şekillenmektedir.

Bir ülke ekonomisinde asgari ücret ne kadar fazla olur ise halkın refah seviyesi buna bağlı olarak artış göstermektedir. Asgari ücretin artabilmesi için kullanılan para biriminin değerinin artış göstermesi gerekmektedir. Para biriminin değer kaybetmesi ya da artış göstermesi birçok etmene bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle Asgari ücret ile çalışan bireyler arasında sıklıkla Asgari ücret ne kadar olacak gibi sorulara yer verilmektedir.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Türkiye’de asgari ücretin belirlenmesinde birçok önemli faktör bulunmaktadır. Asgari ücretin artış gösterebilmesi çalışma süresi ile yakından bağlantılı olmaktadır. Birçok ülke total çalışma zamanını belirleyerek asgari ücreti belirlemektedir. Belirlenen zaman çerçevesinde çalışanlar emekleri karşılığında asgari ücret almaktadırlar. Ülke ekonomisine bağlı olarak değişkenlik gösteren asgari ücret 2020 yılında brüt olarak 2 bin 943 Lira olmaktadır. Net asgari ücret ise 2 bin 324 lira 70 kuruş olmaktadır. Belirlenen bu asgari ücret listemizde belirtmiş olduğumuz maddelerin doğrultusunda kararlaştırılmıştır.

 • Asgari ücretin belirlenmesi için bir yönetmelik bulunmaktadır. Bu yönetmelikte yer alan maddeler ücretin belirlenmesindeki en büyük etkenler arasında yer almaktadır.
 • İşçi sendikalarının işçi haklarını korumak amacı ile sunmuş oldukları teklifler göz önünde bulundurulmaktadır.
 • Asgari ücret belirlenirken bireylerin dil, din, ırk gibi faktörleri kesinlikle bir etmen olmamaktadır.
 • Asgari ücret belirlenirken tüm meslek gruplarını kapsayacak şekilde belirlenmektedir.
 • Asgari ücret en geç 2 yılda bir düzenlenmelidir.

Yeni yılda tüm dünyada ekonomik değişiklikler olduğu gibi ülkemizde de ekonomik değişimler gerçekleşeceği için asgari ücretin artış göstermesi beklenmektedir. Asgari ücretin artış göstermesinde en büyük etkenlerden bir tanesi de enflasyon oranı olmaktadır. Enflasyon oranı ne kadar düşük olursa yapılan asgari ücret zamları da doğru orantılı olarak artış göstermektedir. 2021 yılı için Türkiye İstatistik Kurumu 2 bin 792,10 lira asgari ücret önermiş olmaktadır.

AGİ Nedir Ve Asgari Ücrete Etkileri Nelerdir?

AGİ yani asgari geçim indirimi kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilere uygulanan bir indirim olmaktadır. AGi’nin belirlenmesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklik kişinin medeni durumuna çocuk sayısı gibi farklı etmenlere bağlı olmaktadır. 2020 yılının Asgari geçim indirimi uygulama maddeleri şu şekilde yer almaktadır. 20

 • Bekar ve çocuğu olmayan kişiler için 220,68 TL AGİ indirimi belirlenmiştir.
 • Evli ve eşi çalışmayan kişiler için 264,82 TL olmaktadır.
 • Evli ve eşi çalışmayan, 1 çocuklu aileler için 297,92 TL olmaktadır.
 • Evli ve eşi çalışmayan, 2 çocuklu aileler için 331,03 TL olmaktadır.
 • Evli ve eşi çalışmayan, 3 çocuklu aileler için 375,17 TL olarak belirlenmiştir.
 • Evli olan ve eşi çalışan aileler için 220,68 TL olarak belirlenmiştir
 • Evli olan ve eşi çalışan, 1 çocuklu aileler için 253,79 TL olarak belirlenmiştir.
 • Evli olan ve eşi çalışan, 2 çocuklu aileler için 286,89 TL olarak belirlenmiştir.
 • Evli olan ve eşi çalışan, 3 çocuklu aileler için 331,03 TL AGİ indirimi belirlenmiştir.
 • Evli olan ve eşi çalışan, 4 çocuklu aileler için 353,09 TL AGİ indirimi belirlenmiştir.
 • Evli olan ve eşi çalışan, 5 çocuklu aileler için 375,17 TL AGİ indirimi belirlenmiştir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı