Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

29 Aralık 2020 Salı 22:28:23

Milyonlarca Emekli ve Memur İçin Zam Oranları Belli Oluyor! Emekliye büyük sürprizler var

Milyonlarca Emekli ve Memur zam oranları bekleniyor. Kim ne kadar zam alacak sorusuna çok az bir zaman kaldı! 4 Ocak tarihinde belli olacak zam miktarları öncesi Emeklilere büyük sürprizler var. Özellikle yüzde 20 gelen Asgari Ücret zammı sonrası herşey değişebilir. İşte son zam miktarları!

Yeni bir seneye girerken pek çok çalışan gözünü zam haberlerine dikmiş durumadır. Sadece çalışanlar için değil emekliler için de durum bu şekildedir. Zira her sene başında;

  • Asgari ücret rakamları,
  • Çalışan zamları,
  • Emekli zamları,
  • Yaşlı ve engelli maaş zamları netlik kazanmaktadır.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde gelen resmi bilgiler çerçevesinde asgari ücretin net tutarları belirlenmiştir. Asgari ücretin ne kadar olduğu kesinleştikten sonra sıra emekli maaş zamlarına gelmiştir. Milyonlarca emekli devlet resmî kurumlarından gelecek olan haberleri beklemektedir. Asgari ücret karşısında yaşanan hayal kırıklığı burada yaşanmak istenmemektedir.

Emekliler İçin Ocak Zammı

Gerek memurların gerekse emeklilerin maaş zamlarının belirlenmesinde önceden açıklanmış olan usullere göre hareket edilmektedir. Bu sayede ilerleyen zamanlarda gelebilecek olan itirazların önüne geçilmiş olmaktadır. Üstelik belli yöntemler üzerinden hareket edilmesi sayesinde vatandaşların maddi açıdan mağdur olma ihtimalleri minimumlara çekilmiş olmaktadır.

Emekliler için ocak zammından oldukça büyük bir beklenti bulunmaktadır. Zira 2020 yılı içerisinde yaşanan salgın yüzünden vatandaşların alım güçlerinde büyük bir azalma meydana gelmiştir. Meydana gelmiş olan bu azalmanın uygulanacak olan zam politikaları ile giderilmesi beklenmektedir. Uzmanlar elde ettikleri veriler üzerinden zam üzerine tahminler yapmaktadır. Ancak tahminlerden ziyade sonuçlar için resmî açıklamaların beklenmesi uygun görülmektedir.

Zam Oranları Nasıl Belirlenecek?

Ülkemizde ortalama olarak 13 milyon emekli bulunmaktadır. Zam oranlarının belirlenmesinde üç milyon memurun da işin içine katıldığı bilinmelidir. 2021 emekli maaş detayları yavaş yavaş gelmeye başlamıştır. Bu çerçevede ilk olarak enflasyon verilerine dikkat edildiğini söylemek mümkündür. Zira zam oranlarının şekil kazanmasında yıllık enflasyon tutarları çok mühimdir. Memur maaşlarında enflasyon oranına ek olarak bir de fark temini söz konusudur.

Enflasyon oranları ülkemizde iki dönemde açıklanmaktadır. Resmi veriler beş aylık enflasyon tutarının 7,02 olduğunu göstermektedir. Bu çerçevede son hamlelerin yapılabilmesi için aralık ayının verilerinin elde edilmesi lazımdır. Çünkü aralık ayı verileri olmadan senelik enflasyon rakamları kesinlik kazanmayacaktır. Bu da emekli ve memur maaşlarının hesaplanmasının önüne set çekmektedir.

Zam Oranları Ne Zaman Kesinleşecek?

Enflasyon rakamlarının kesinlik kazanması demek emekli maaşlarının zam oranlarının da kesinlik kazanması demektir. Bunun için açıklanmış olan bir tarih de bulunmaktadır. Zira aralık için geçerli kabul edilecek enflasyon oranları 4 Ocak itibari ile açıklanacaktır. Enflasyon açıklamalarından sonra ise zam haberlerinin kesinlik kazanması beklenmektedir.

2021 emekli maaş zammı için 4 ocağı beklemek bir şarttır. Ancak bu zamana kadar uzmanlar tarafından yapılan tahminler çoğu zaman ortak neticeler alınmasını sağlamıştır. Bu neden yüzünden büyük ve olağanüstü beklentilere girilmesi önerilmemektedir. Bunun yerine uzmanların verilerden yola çıkarak yapmış oldukları açıklamalara benzer rakamlar beklenmelidir. Böylelikle bir hayal kırıklığı da yaşanmamış olacaktır.

Kim Kaç TL Maaş Alacak?

Uzmanlar tarafından yapılan tahminler sonrasında kimin ne kadar zamlı maaş alabileceğine dair sonuçlar da elde edilmektedir. Ancak bahsedildiği üzere kesin sonuçlar için 4 ocak tarihinin beklenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Merkez Bankası enflasyon oranları üzerinden bir beklenti anketi gerçekleştirmiştir. Beklenti anketinden çıkan sonuçlar %7,96 şeklindedir.

Kim ne kadar maaş alacak konusunun çıkan sonuçlar bazında hesaplanması mümkündür. 4 ocakta açıklanacak olan enflasyon rakamlarının da %7,96 olması halinde bir esnaf emeklisinin 2,036 TL maaş alması beklenmektedir. Açıklaması yapılan rakamlar en az tutarlardan oluşmaktadır. Çünkü çalışanlarda olduğu gibi emeklilerde de çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Özellikle eş ve çocuk yardımı kapsamında maaşlar artmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı