Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

7 Ekim 2020 Çarşamba 21:56:34

Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren Gelişme! SGK Harekete Geçti Artık Ödeme Alabileceksiniz

SGK istirahat raporu genel olarak çalıştığı kurumda sağlık sorunları mevcut olan ve işgörmezlik süresi var olan kişilerin yararlanabileceği bir rapor olmaktadır. Bu bağlamda yeni bir gelişme yaşandı! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, covid-19 tedavisi görmekte olan ya da filyasyon ekipleri tarafınca yüksek bulaşıcı riski tespit çalışanların sağlık kuruluşlarına başvurmadan iş görmezlik ödeneğinden yararlanacaklarını duyurdu. Detaylar haberimizde sizlerle…

SGK istirahat raporu genel olarak çalıştığı kurumda sağlık sorunları mevcut olan ve işgörmezlik süresi var olan kişilerin yararlanabileceği bir rapor olmaktadır. Bu bağlamda yeni bir gelişme yaşandı! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, covid-19 tedavisi görmekte olan ya da filyasyon ekipleri tarafınca yüksek bulaşıcı riski tespit çalışanların sağlık kuruluşlarına başvurmadan iş görmezlik ödeneğinden yararlanacaklarını duyurdu. Detaylar haberimizde sizlerle…

Koronavirüs pandemisinin başlangıcından itibaren çalışanlara yönelik sağlanan desteklere bir yenisini daha eklediklerini ifade eden Bakan Selçuk, geçici iş göremezlik ödeneği için gerekli olan istirahat raporunu kolaylaştırdıklarını da belirtti. Artık çalışan kişilerin istirahat raporu almak için yeniden doktora müracaat etmelerine gerek olmayacak. İstirahat raporları SGK tarafınca otomatik olarak işleme koyulabilecek. Bu sayede Koronavirüs riski sebebiyle izolasyonda bulunan çalışanlar hastaneye gitmelerine gerek kalmadan iş göremezlik ödeneği alacaklar. 

Toplumsal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan SSK ve Bağkur çalışanları, kurum tarafınca belirlenen koşulları sağladıkları takdirde istirahat raporu parası alabilecekler. Bu paranın amacı da çalışanın işe gelmediği durumlarda ekonomik olarak sıkıntı yaşamamasıdır.

BAKAN SELÇUK KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU!

Mevcut uygulamada covid-19 hastalığına yakalanan çalışanların istirahat raporu almak için hekimlere başvurduğuna dikkat çeken Bakan Selçuk, “Artık çalışanlarımızın istirahat raporu almak amacıyla yeniden doktora başvurmasına gerek olmayacak. Filyasyon ekiplerinin, FİTAS (Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi) üstünden düzenlemiş olduğu istirahat raporları SGK tarafınca otomatik bir biçimde işleme alınacak. Bu sayede çalışanlarımıza karantinada bulundukları süre için düzenlenen raporlara ait iş göremezlik ödenekleri ödemesi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, uygulamaya yönelik, “İzolasyonda bulunması sebebiyle çalışamayan vatandaşlarımızı desteklemekteyiz. Aynı zamanda toplum sağlığı için bulaş riskini azaltarak, hastanelerimizdeki yükü de hafiftletmeyi amaçlıyoruz” dedi.

SGK İSTİRAHAT RAPORU NE DEMEK?

SGK istirahat raporu genel olarak çalışmakta olduğu kurumda sağlık sorunlarıyla karşılaşan ve işgörmezlik süresi var olan kişilerin yararlanabileceği bir rapor olmaktadır. Gerçekleştirilen tetkiklerin ardından Toplumsal Güvenlik Kurulu tarafınca verilen rapora göre iş görmezlik ve istirahat raporu almak isteyenlerin kaç gün çalışmayacakları rapor tarafınca net olarak belli olmaktadır. Çalışan kişi bu raporu aldıktan itibaren en geç 5 iş günü içinde kurumuna iletmek zorunda olacaktır.

İSTİRAHAT RAPOR PARASI NE DEMEK?

Toplumsal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan SSK ve Bağkur işçileri, kurum tarafınca belirlenmekte olan koşulları sağladığı takdirde istirahat raporu parası alabilmektedirler. Bu verilen paranın amacı ise çalışan kişinin işe gelmediği durumlarda ekonomik anlamda sıkıntı yaşamamasıdır.

AYAKTA TEDAVİ SGK İSTİRAHAT RAPORU PARASI ÜCRETİ!

Ayakta tedavinin ardından alınan raporlar ile birlikte de istirahat raporu alınabiliyor. Ayakta tedavi olan kişilere verilen istirahat raporu parası ise günlük maaşın üçte ikisi oranında olmaktadır. Gerçekleştirilecek olan ödemeler ise TGK tarafınca ihtiyaç sahiplerine iletilmektedir.

YATARAK TEDAVİ GÖRECEK KİŞİLER SGK İSTİRAHAT PARASINI HANGİ MİKTARDA ALIR?

Yatarak tedavi görecek olan kişiler ayakta tedavi olan kişilere kıyasla daha az istirahat raporu parası alıyorlar. Bu hususa göre yatarak tedavi görecek olan kişilerin alacak oldukları istirahat raporu parası günlük maaşın yarısı kadar olmaktadır. Gerçekleştirilecek olan ödemeler yine benzer şekilde TGK tarafından ihtiyaç sahiplerine iletilmektedir.

SGK İSTİRAHAT RAPORU ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

İstirahat raporu sahibi olan bir çalışan kişinin Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan raporlu bulunduğu süre süresince ücret alabilmesi adına rapor almış olduğu günden önceki 1 yıllık süreçte belirlenmiş olan prim gün sayısının ödenmiş olması gereklidir. Ödenmesi gereken prim gün sayısı ise 90 gün olmaktadır. Rapor tarihinden önceki 1 sene içerisinde minimum 90 günlü prim ödemesi yapmış olan kişiler rapor miktarı kadar ödeme almaya hak sağlamaktadır.

Alınan istirahat raporunun süresi 1 veya 2 benzer şekilde kısa süreli ise bu istirahat raporları için Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan ödeme alınamamaktadır. Ödeme gerçekleştirilmemesinin nedeni işverenin bu raporları kişinin maaşından kesmemesi hususudur.

Sıhhat kuruluşlarındaki uzman doktorlar tarafınca hazırlanan SGK istirahat raporunda, çalışan kişinin neden iş göremeyeceği, hangi teşhiste bulunulduğu raporda ayrıntılı bir biçimde bulunmalıdır. Aynı raporun ilgili tabib tarafından izmalı ve kaşeli olması gereklidir. Bu koşulları yerine getirmeyen raporlar Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafında onaylanmamakta ve kişilere ödeme gerçekleştirilmemektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı