Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

10 Kasım 2020 Salı 15:13:28

Milyonların Beklediği Haber Geldi! Artık Para Ödenmeyecek! Ödeyenler Geri Alacak

Milyonların beklediği haber geldi. SGK, SSK ve Bağkur’lu vatandaşların en çok beklediği haber geldi. Emekliler için yeni bir müjde daha bu sabah saatlerinde verildi. Milyonların merakla beklediği emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri başladı. Geliri olmayanlar, engelliler ve emekliler için belli şartlarda muafiyet resmen gerçek oldu. Hatta bu paraları geri de alabilirsiniz. İşte Emlak Vergisi ile ilgili son dakika açıklaması.

Yeni yılla birlikte bir çok ödeme de kapıda. Ev sahipleri içinde en çok Emlak vergisi canları sıkıyor. Belediyelere ödenecek vergi de Kasım ayı sonuna kadar paraların ödenmesi gerekiyor. Emekliler ve bir kaç şartı taşıyanlara muafiyet imkanı doğdu. Emlak vergisi muafiyetini bilmeyenler sürekli olarak bu paraları ödüyor. Ancak gerçek öyle değil. Emekli vatandaşlar, emekli olmdukdan sonra çalışmaya devam ederse emlak vergisini ödeyecek, çalışmayanlar için bazı şartlar var. Gaziler, Şehitlerin dul ve yetimleri ve engelliler ve emekliler için bazı istisna durumlar oluyor.

Emlak Vergisi bu kişiler ödemeyecek!

Emlak verigi için kimler ödemeyecek sorusu yanıt buldu. Hiç bir geliri olmadığını belgeyenler, işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan gaziler, emekliler, şehitlerin dul ve yetimleri ile engelliler bu parayı ödemeyecek.

Hangi konutlar için Emlak Vergisi ödenmeyecek?

En çok merak edilen sorulardan biride hangi konutlar için bu paraların ödenmeyeeği oldu. 200 metrekareyi geçmeyen ve tek evleri olanlardan konut vergisi alınmayacak. Ancak birden fazla eviniz varsa ve emekli olduğunuz halde çalışıyorsanız bu haktan faydalanamazsınız. Ancak Engelli, Dul ve yetim ile gazilerden bu şartlarda alınmıyor. Engelli emekliler çalışmaya devam etse de bu parayı ödemeyecek.

Evler iki kişiye aitse ne olacak?

Hisseli evlerde emekli olan veya çalışan kişinin ortaklığında yarı yarıya para ödenyor. Emekli olan taraf verginin yarısı ödemezken, diğer taraf ödemek zorunda kalıyor.

Yurt dışında emekliler vergi ödeyecek mi?

Yurt dışında emekli olup, Türkiye’de evi olanlar bu haktan yararlanamıyor. Sadece Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanlar bu haktan faydalanabilecek.

Müracaat nereye yapılacak?

Hak sahipleri bu haktan faydalanmak için belediyeye dilekçe ile müracaat etmesi gerekiyor.

Dul maaşı olanlar ne olacak?

Eşinden dolayı ölüm aylığı alanlar Emlak Vergisi Ödemeyecek.

Konutta oturmuyorum yine öder miyim?

Konutunuzda oturmuyorsanız ve kiraya vermişsiniz yine bu haktan faydalanabilirsiniz. İçinde kiracı yada boş olmasının bir önemi yok.

Vergilerimi ödedim geri alabilir miyim?

Evet büyük bir müjde de bugün buradan geldi. Eğer 5 yıllık verginizi ödediyseniz ve bu şartları taşıyorsanız ödediğiniz vergileri geri alabiliyorsunuz.

Arsa’da geçerli mi?

Arsası olan emekliler içinde merakla beklenen sorun da cevap verildi. Arsanız varsa da bu haktan yararlanamıyorsunuz.

Emlak Borçlarına Taksit imkanı!

Emlak borçlarıyla ilgili sabah saatlerinde bir müjde daha geldi. Geçmişe dönük Emlak Vergisi olanlar için yapılandırma kapısı açıldı. Yeni yapılandırmada 30 Ağustos 2020 öncesine kadar borçlarınız varsa hemen faydalabilirsiniz. Ev sahibi olanlar için kaçırılmaması gereken emlak yapılandırması halen sürüyor.

Emlak Vergisi Muafiyeti şartları değişti!

Evi olanlar her vatandaş emlak vergisi ödemek zorunda değil. Çoğu vatandaşta bunu bilmediği için bu ödemeleri sürekli yapıyor. Bugün açıklanan emlak vergisi ödeme kanununda;

“Gazi vatandaşlar, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri, hiç bir geliri olmayan ev hanımları, 18 yaşından büyük işsizlerler, sadece bir ssoyal güvenlik kurumundan aylık olanlar” emlak vergisinden muaf oluyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Dizi Haberleri

EDHO Hırsız Seko kimdir? Gerçek adı ne?

← yazdı25 Kasım 2020
Yukarı