Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

10 Ağustos 2020 Pazartesi 22:48:20

Müjde Bu Ödemeler Öne Alındı! Cuma Günü Herkesin Hesabında! 1168 TL Ödemeyi 2 Günde hesabınıza alın

Müjde bu ay Ağustos ayı işsizlik maaşları öne çekildi, bayramdan önce işsizlik maaşı almak isteyenler dikkat! Haftalık kabine toplantısı gerçekleştirildi, kabine toplantısı video konferans aracılığı ile yapıldı. Kabine toplantısının ardından yeni işsizlik maaşları konusunda açıklamalar yapılacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haftalık kabine toplantısının ardından işsizlik maaşları ile alakalı açıklamayı yaptı.

Haftalık kabine toplantısı gerçekleştirildi, kabine toplantısı video konferans aracılığı ile yapıldı. Kabine toplantısının ardından yeni işsizlik maaşları konusunda açıklamalar yapılacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haftalık kabine toplantısının ardından işsizlik maaşları ile alakalı açıklamayı yaptı. İşsizlik maaşları hakkında yapılan yeni yapılanmalar ve öne çekilen ödemeler hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağustos ayı işsizlik maaşları hakkında ayrıntılardan bahsetti. İşte tüm ayrıntılar…

Kimler işsizlik maaşı almayı hak edebilir? İşsizlik maaşı almak için ne gerekir? İşte vatandaşlarımızın sorduğu sorulardan sadece birkaçı bundan ibarettir. 2020 yılında işsizlik maaşlarına yapılacak olan yapılanmalar vardı ancak Korona virüs sonrasında işsizliğin otomatik olarak artması ile acilen yeni çalışmalara başlandı. Bu çalışmalar kapsamında alınan kararlar ile beraber işsizlik maaşında artış sağlandı. Eski işsizlik maaşı 640 TL iken yeni işsizlik maaşı 1.177 TL oldu. Ağustos ayı işsizlik maaşı ne zaman ödenecek? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un son dakika açıklamasına göre işsizlik maaşı ödemelerinde yapılması gereken bazı işlemler bulunuyor. Öncelikle işsizlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar ödemelerini alabilmeleri için ALO 170’i arayarak ya da İŞKUR’un internet sitesine giriş yaparak IBAN numaralarını bildirmeleri gerekiyor. Bu bildirimi yapan vatandaşların Ağustos ayı işsizlik maaşları direkt olarak banka hesaplarına yatırılacak. Peki, Ağustos ayı işsizlik maaşı ne zaman ödenecek?

İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN ÖDENECEK?

İşsizlik maaşı bildiğiniz gibi 545 TL gibi eksik bir rakam yatırılmıştı. Bunun en temel sebebi Ağustos ayı içerisinde eksik gün olmasıdır. Gelecek ay tamamı yatacak. Bu konunun açıklaması yapılmadan direkt olarak 545 TL yatırıldı ancak işsizlik maaşları bundan böyle her ayın 15’inde hem PTT şubelerine hem banka hesaplarına yatırılacak. PTT şubelerinden almak istemiyorsanız esube.iskur.gov.tr web adresine banka hesap bilgilerinizi girerek bankanıza havale edilmesini sağlayabilirsiniz. İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşların sadece kimlikleriyle birlikte PTT şubelerine gitmeleri yeterli oluyor. Bu şekilde işsizlik maaşı çekilebiliyor.

İŞSİZLİK MAAŞINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

İşsizlik maaşına başvuru yapabilmek için esube.iskur.gov.tr web adresinde sol kısımda yer alan ‘İş Arayan’ sekmesinden giriş yapmanız gerekiyor. Şifrenizi bilmiyorsanız e-Devlet kapısı aracılığı ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra ana sayfa içerisinde ‘İşsizlik Ödeneği Başvurusu’ sekmesinden gerekli bilgileri doldurduktan sonra işsizlik ödeneği başvurunuzu başarılı bir şekilde yapmış olursunuz. Ancak son dört ay içerisinde sigortalı bir şekilde çalışmış olmanız gerekiyor.

2020 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

İşsiz kalmış olan vatandaşlarımızın tek çıkış kapısı olan işsizlik maaşı ödemesi bu 1,177 TL olarak yatırılıyor ancak 10 TL damga vergisi kesintisinden sonra 1,168 TL olarak yansıtılıyor. Bu durumda işsizlik maaşına başvuru yapacak olan ve işsizlik ödeneği alan herkes 1.168 TL net olarak işsizlik maaşı alacaklardır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı