Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

6 Ekim 2020 Salı 21:29:34

Nakit Para Hesabınıza Yatırılıyor! Sigorta Başlangıcı Bulunan Kişilere Sevindiren Müjde!

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde emeklilik için kişilerin yaş, hizmet süresi ve prim günü ödemesi koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatına göre belli başı sorumlulukları yerine getirmiş olan ve emekli olmak için gereken şartlardan bazılarını sağlayan vatandaşlara önemli haklar sağlanmaktadır. SGK'dan toplu para iadesi için detaylar haberimizde sizlerle…

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde emeklilik için kişilerin yaş, hizmet süresi ve prim günü ödemesi koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatına göre belli başı sorumlulukları yerine getirmiş olan ve emekli olmak için gereken şartlardan bazılarını sağlayan vatandaşlara önemli haklar sağlanmaktadır. SGK’dan toplu para iadesi için detaylar haberimizde sizlerle…

Bu haklar çalışma süreci devam ettiği taktirde de sağlanırken bunun yanı sıra iş hayatından çıkıldığında da sürdürülmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca prim ödeyen fakat aktif çalışma hayatı olmayan vatandaşlara sağlanan hakların önemli bir kısmı ödemeler üzerinedir. Emekli olamayacak olan vatandaşlar için SGK’dan toplu para ödemesine yönelik bir müjde geldi. Koşulları sağlamayan kişiler emekli olamamakta fakat Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) toplu para alabilmektedirler. 

TOPLU ÖDEME ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELER?

– Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesi altında bağlı olarak hizmet akdine tabi bulunan 4/A (SSK), kendi hesabına ve namına bağlı bulunan 4/B (Bağ-Kur) ile 1 Ekim 2008 tarihi sonrasında memuriyete başlayan 4/C (Emekli Sandığı) sigortalılık düzeyindeki vatandaşların toplu ödeme almasına izin verilmektedir. Bu kişilerin herhangi bir sebep ile işten ayrılması, iş yerini kapatması ve yaşlılık aylığı bağlanması için gereken yaş koşulunu sağlamasına rağmen emeklilik hakkını kazanamaması durumunda SGK’dan prim iadesi yapılmaktadır.

– Sigortalı bir şekilde herhangi bir işte çalışmamak veya kendi işini yapmıyor olmak gerekmektedir.
– Emeklilik için gereken hizmet süresi ve yaş koşullarını tamamlamış olması gerekmektedir. Hizmet süresi erkekler için 25 sene; kadınlar için 20 sene olarak belirlenmiştir.
– Sigortalı olan kişilerin vefat etmesi halinde toplu ödeme iadesi için hak sahipleri taleplerini iletebilmektedir. Bu aşamada hak sahiplerinin yetim ve dul aylığı almıyor bulunması gerekmektedir.
– Esas kazancın bütününü aşan prim tutarının da geri ödemesi yapılmaktadır. Başka bir deyişle prim ödemesi için belirlenmiş olan tavan ücretin üzerinde gerçekleştirilen ödemeler için iade talebi yapılabilmektedir.
– 4/A (SSK) Sigortalılık statüsünde bulunan kişilerin prim iadesinde 2008 yılı milat olarak kabul edilmektedir. 2008 yılından önce kişiler hem kendi hem de işverenlerinin ödemiş olduğu primlerin iadesini alabilmektedir. Fakat 2008 tarihinden sonra gerçekleştirilen başvurularda işçi primlerinin iadesi sağlanmaktadır.
– 4/B (Bağ-Kur) sigortalılık statüsünde bulunan kişilere prim iadesi hususunda herhangi bir tarih kısıtlaması yapılmamaktadır.
– Geriye dönük olarak gerçekleştirilen hizmet borçlanması ödemeleri ile Genel Sağlık Sigortası primlerinin geri ödemesi gerçekleştirilmemektedir.

TOPLU ÖDEME İÇİN BAŞVURU NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Toplu ödeme için kişilerin resmi bir talepte bulunması gerekmektedir. Gerçekleştirilecek olan başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden yapılmaktadır. Kişilerin başvuru esnasında yanında dilekçe ve T.C. kimlik kartının bulunması yeterli olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun yetkili birimi başvuruyu inceleyerek uygunluğuna dair karar vermektedir. İnceleme süreci yaklaşık 1 ay kadar sürmektedir.

TOPLU ÖDEME MİKTARI HESAPLAMA! ÖDEME NEREDEN ALINIR?

Başvuruya dair inceleme sürecinin olumlu şekilde sonuçlanması halinde kişilerin irtibat numarasına bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Sonrasında ise kişilerin adına Ziraat Bankasına toplu ödeme gerçekleştirilir. Ödeme miktarı başvurunun gerçekleştirildiği yıl içerisinde geçerli olan güncel tutar üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplama esnasında yıllara göre faiz getirilmemektedir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR NELERDİR?

Toplu prim parası iadesi için başvuru gerçekleştirecek olan vatandaşların bilmeleri gereken en önemli husus, bu ödemeler için emekliliğin 3 koşulundan 2 tanesinin sağlanması gerekmektedir.

Yaş ve gün şartını yerine getirmiş olan fakat prim eksiği söz konusu olan vatandaşlar SGK’dan ödemiş oldukları prim paralarını toplu bir biçimde alabilmektedirler. Toplu prim parası alabilmek için sağlanması gerekli olan başlıca diğer şartlar ise şunlardır; “SGK’ya bağlı olarak hizmet akdine bağlı 4/A ya da kendi hesabına veya adına bağlı 4/B sigortalılık statüsünde çalışmıyor olması, yaş ve hizmet sürelerinin doldurulmuş olması(hizmet süresi kadınlar için 20 sene, erkekler için ise 25 sene olarak uygulanmaktadır)”

BAŞVURULAR NEREYE VE NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

Gerekli olan şartları yerine getiren vatandaşlar kendi il ya da ilçelerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine başvuru yapabilmektedir. Başvuru işlemleri yazılı dilekçe ile bizzat gerçekleştirilecek.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı