O kişilere 75 günde bir 2 bin 700 TL ödeme yapılacak! İşte son başvuru tarihi…

Emekli vatandaşlarımızın Türkiye’de ne kadar zorlu bir dönem yaşadıklarını çok iyi biliyoruz. Özellikle emekli olmalarına rağmen 3 ay ya da daha fazla emekli maaşı alamayan yeni emekli vatandaşlarımızın ilk emekli maaşlarını alana kadar ne kadar zorlu bir süreç yaşadıklarını çok iyi biliyoruz. Bu nedenden ötürü yeni tarihli emekli olmuş vatandaşlarımızın geçinebilmeleri için çeşitli ödenekler yapılıyor.

O kişilere 75 günde bir 2 bin 700 TL ödeme yapılacak! İşte son başvuru tarihi…

Emekli vatandaşlarımızın Türkiye’de ne kadar zorlu bir dönem yaşadıklarını çok iyi biliyoruz. Özellikle emekli olmalarına rağmen 3 ay ya da daha fazla emekli maaşı alamayan yeni emekli vatandaşlarımızın ilk emekli maaşlarını alana kadar ne kadar zorlu bir süreç yaşadıklarını çok iyi biliyoruz. Bu nedenden ötürü yeni tarihli emekli olmuş vatandaşlarımızın geçinebilmeleri için çeşitli ödenekler yapılıyor. Ancak sadece gerekli başvuruları gerçekleştiren ve gerçek manada hak ediş alabilen emekli vatandaşlarımızın bu ödeneklerden faydalanabileceği belirtiliyor. O nedenden ötürü her başvuru yapan yerine sadece gerçekten hak eden vatandaşlarımızın 2 bin 700 TL ödeme alabileceği belirtiliyor. İlk defa emekli olan vatandaşlarımızın ilk emekli maaşlarını alabilme süreleri en az 3 ay yani 90 gün süreçtir. Devletimizin bundan önceki ilk uygulaması 90 gün içerisinde Ziraat Bankası’ndan avans çekerek geçimini sağlamaktı. Ancak artık böyle bir uygulamaya gerek kalmadan tüm eksik ve ihtiyaçların karşılanabileceği belirtiliyor. Vatandaşlarımızın nakit ihtiyaçlarına karşılık gelecek şekilde ödemeler yapılacak. Ayrıca tek seferde yapılacak olan 2 bin 700 TL ödemenin haricinde aynı tutarda bir ödeme daha yapılabilecek. İşte tüm başvuru ayrıntıları…

Yeni emekli olmuş vatandaşlarımız bilecekleri üzere en az 90 gün boyunca emekli maaşı bağlanmaz. Özellikle kamu kurumlarından emekli olmuş olan vatandaşlarımızın emekli maaşları ödemesi yapılmıyor. Başta sadece özel sektör çalışanları olmak üzere bunlarla beraber kamu kurum çalışanlarının emekli olmaları halinde direkt olarak emekli maaşı bağlama işlemleri başlatılmaz. Bu sadece evraklarla alakalı değil aynı zamanda devletimizin emekli olmuş olan kişiye yapacağı emeklilik ikramiyesi ödemesinin hazırlanması ile alakalıdır. Bu sebepten ötürü yeni emekli olmuş olan vatandaşımızın belirli bir süre daha emekli maaşını beklemesi gerekebiliyor. Ancak bu aşamada tüm nakit ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için dileyen Ziraat Bankası’ndan avans çekebiliyordu. Bu da oldukça yavaş ve faizli bir işlem olması sebebi ile yeni bir sistem daha getirildi. Bundan böyle Ziraat Bankası’na gerekli başvuruları yapan vatandaşlarımızın emekli oldukları günden itibaren 75 günde bir 2 bin 700 TL ödeme alabilecekler. Bu sayede vatandaşlarımızın her türlü nakit ihtiyaçları karşılanmış olacak. Eğer sizin de acil nakit ihtiyaçlarınız var ise hemen en yakın Ziraat Bankası şubesine gerekli başvurularınızı gerçekleştirerek tüm acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabileceksiniz.

KİMLER YENİ EMEKLİLİK ÖDENEĞİ ALABİLİR?

75 gün periyotlarla 2 bin 700 TL ödeme alabilecek olan kişiler sadece yeni emekli olmuş olan vatandaşlarımızdır. Sadece yeni emekli olmasına rağmen herhangi bir şekilde emeklilik maaşı bağlaması yapılamayan vatandaşlarımızın ekonomik olarak muhtaç duruma düşmemeleri ve acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacı ile başlatılmıştır. Eğer siz de yeni emekli olmanıza rağmen hala emekli maaşınızı alamadı iseniz hemen en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret ederek gerekli başvurularınızı başlatabilirsiniz.

2 BİN 700 TL ÖDEME BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

75 günde bir 2 bin 700 TL ödeme için vatandaşlarımızın yeni emeklilik formu ve TC kimlik belgeleri ile beraber en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret etmesi gerekmektedir. Ziyaret sonrasında gerekli başvuruları yapabilmek adına “Yeni emeklilik ödeneği almak istiyorum” denilmesi sonrasında tüm başvuru işlemleri ilgili memur tarafından başlatılacaktır. Bu ödenekler yeni emekli olmuş olan vatandaşlarımızın ilk emeklilik maaşlarını alabilecekleri süre içerisinde acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kadar yapılacak olan bir ödenektir.

YORUM EKLE