Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

20 Kasım 2020 Cuma 22:47:30

Pandemiye Yönelik Yardım Paketi! 672 TL İle 1544 TL Arası Maddi Yardım Alma Fırsatını Kaçırmayın

Pandemiye girdiğimiz bu günlerde yeni Devlet yardım paketleri de peşin sıra geliyor. 672 TL ile 1544 TL arasında maddi yardım alma fırsatını kaçırmayın. Yıl geçtikçe ve gün geçtikçe pandemi yardımı almadan geçinmeyen insan sayısı oldukça azaldı. Yüzde 1000 artan yardımsız yaşamayan vatandaşlar için yeni destekler de peşin sıra geliyor. İşte Pandemiye Yönelik yardım paketi detayları.

Korona virüsün yaygınlaşması ve piyasayı olumsuz etkilemesiyle birçok kişi maddi olarak sıkışmış durumda. Bu zorlu günlerde vatandaşların sıkıntı çekmemesi adına yardım paketleri açıklanmaya devam ediyor. Maddi zorlukların aşılması ve pandemi sürecinin en hasarsız şekilde atlatılması adına çalışmalar ve yardım paketleri gündeme geliyor. 2002 yılı için sosyal yardım ve destekten yararlanan vatandaşların oranı yüzde 4 iken bu oran 2019 yılında yüzde 43’e çıkmış durumda.

Korona virüsün etkileri piyasada daha net hissedilir durumda. Bu zorlu günlerde yaşanılan sıkıntıyı en aza indirmek için vatandaşlara devlet desteği devam ediyor. 20 yılda sosyal desteğin tam 14 katına çıkması bu durumun en büyük kanıtı niteliğinde. Sosyal yardımlardan ve desteklerden faydalanan vatandaş tam olarak 3.4 milyon haneyi oluşturuyor. Sosyal yardım paketlerinin büyük bir kısmı maddi olarak yapılmaktadır. Yüzde 86’sı maddi olarak yapılan bu yardım büyük bir kısmından yaşlı ve engelli vatandaşlar yararlanmaktadır. Sosyal destek paketi kapsamında geçen sene 55 milyar lira harcama yapılmış durumdadır.

Pandeminin artması ve doğal olarak ihtiyacın da artmasıyla bu sene 69.5 milyar lira harcanması bekleniyor. Sosyal yardım için harcanacak bütçe ocak ve temmuz aylarında belirlenmekle beraber, tutar memur maaşı katsayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar vakıflara yapılan yardımın 135 milyon liradan 45 milyon liraya çıkacağını göstermektedir.

Yapılan açıklamalarda sosyal yardım tutarlarının yüzde 30’luk bir artışın yaşayacağını gösteriyor. Devlet tarafından verilen ve engelli, maddi durumu düşük ve yaşlı vatandaşların yararlanabileceği sosyal yardımlar 2020 yılı itibariyle şu şekilde; 65 yaş üstü maaşı; 65 yaşını doldurmuş vatandaşlar şartları sağlaması durumunda aylık 672 lira ödemeden yararlanabilmektedir. Temmuz ayında yaşanacak artışla maaşın 699 lira olması bekleniyor. Evde bakım destek ücreti; Bir engelli ya da engelli yakınıysanız evde bakım destek ücreti olarak 1519 lira ödeme almanız mümkün. Devlet tarafından yapılacak düzenlemeyle yardım ücretinin 1625 liraya yükseleceği düşünülmektedir. Engelli aylığı; hastanelerce belirlenen engelli oranı yüzde kırk ile yüzde altmış dokuz arasındaki vatandaşlar 537 lira engelli maaşı alabilecekler. Eğer engel oranı yüzde 70 ve üzeriyse bu fiyat 558 liradır. Engellileri kapsayan destek paketleri temmuz ayında 805 ve 837 lira olarak yeniden güncellenecek.

Genel Sağlık Sigortası GSS Prim Ödemesi Nedir? GSS Ne Kadar Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası; SGG primi kişi başı 981 lira altına düşen ödemeler için yapılan ödemedir. Boşanmış kadınlar için devlet desteği de sosyal yardımlar arasında yerini almaktadır. Dul kadınlara aylık 275 lira ödeme yapılmaktadır. Çocuk sahibi aileler yeni doğan çocuklar için sosyal yardım alabilirler. Devletten her birinci çocuk için 300, ikinci çocuk 400, 3 ve sonrası için 600 lira sosyal yardım alabilirsiniz. Yeni doğan çocuklar için ödeme bir defalığına yapılmaktadır. Maddi durumu yetersiz ancak okula devam etmek isteyen öğrenciler içinde sosyal yardımlar bulunmaktadır. Devlet okuma amacıyla başvuran maddi geliri düşük öğrencilere ayılık 35 lira ile 60 lira arasında ödeme yapmaktadır.

Diğer Sosyal Yardım Paketleri

Devlet her alanda maddi durumu yetersiz bireylerin farklı alanlarda ihtiyacını karşılamak adına sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlar sağlık, askeri ve eğitim alanında yoğunlaşmıştır. Maddi durumu yetersiz asker yakınları 550 lira sosyal yardımı devletten alabilirler. Bunun yanında kronik rahatsızlığı olan kişiler 200 liraya varan elektrik yardım paketinden yararlanabilir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı