Para biriktiremeyenler dikkat! Bu yöntemlerle daha kolay para biriktirebileceksiniz

İnsanlar para biriktirebilmek ve harcamalarından tasarruf edebilmek için çeşitli yolları denerler ancak her zaman başarılı olamazlar. Çünkü harcamaları kısabilmek için ayrıca bir çaba ve emek gerekir. Yani biz istiyoruz diye tasarruf sağlanamaz, tasarruf edebilmek için mutlak surette ciddi bir emek sarf edilebilir. Ancak aşağıda sizler için derlediğimiz yöntemlerle beraber eğer ay içerisinde 4 bin TL harcama yapıyorsanız bu harcama tutarını 2 bin TL’ye kadar düşürebileceksiniz.

Para biriktiremeyenler dikkat! Bu yöntemlerle daha kolay para biriktirebileceksiniz

İnsanlar para biriktirebilmek ve harcamalarından tasarruf edebilmek için çeşitli yolları denerler ancak her zaman başarılı olamazlar. Çünkü harcamaları kısabilmek için ayrıca bir çaba ve emek gerekir. Yani biz istiyoruz diye tasarruf sağlanamaz, tasarruf edebilmek için mutlak surette ciddi bir emek sarf edilebilir. Ancak aşağıda sizler için derlediğimiz yöntemlerle beraber eğer ay içerisinde 4 bin TL harcama yapıyorsanız bu harcama tutarını 2 bin TL’ye kadar düşürebileceksiniz. Elektrik harcaması, doğalgaz harcaması, gıda ve özel ihtiyaç harcamaları ve ihtiyaç olmadığı halde yapılan tüm harcamalar aşağıda sizler için derlediğimiz yöntemler sayesinde çok daha rahat bir şekilde ekonomik anlamda kazançlı olabilirsiniz. Tasarruf edebilmek için insanüstü yeteneklere ihtiyaç yoktur ancak tasarruf edebilmek mutlaka emek gerektirir.

Ev içerisinde yapacağınız bu küçük düzenlemeler sayesinde hem alışkanlıklarınız değişecek hem de harcamalarınızda mükemmel tasarruflar elde edebileceksiniz. İnsanlar harcamalarını tutabilmek ve tasarruf edip para biriktirebilmek için ellerinden geleni yapar ancak bu suyun içinde debelenmeye benzer. Suyun akışına bırakıp çırpınmak sizi kurtaracaktır, eğer suyun içerisinde çırpınırsanız boğulursunuz, kendinizi rahat bırakır ve mantıklı davranırsanız su sizi kaldıracaktır bu sayede boğulma önlenmiş olacaktır.

ELEKTRİK HARCAMALARI

Elektrik harcamaları her birimizin gönül rahatlığı ile hiçbir şekilde tasarruf etmediğimiz harcamalardan bir tanesidir. Vatandaşlarımızın elektrik faturası için alabilecekleri tasarruf önerileri her zaman kullanmamaya yöneliktir. Ancak artık evimizin içinde elektronik olmayan hiçbir ürün kalmadı o nedenle eğer bu elektrikli ürünler mecburen kullanılacaksa daha kısa süre kullanılmalıdır. Örneğin buzdolabının yüksek derecede soğuk üflemesi için ayarlarının tamamının açılması yüksek enerji kaybı olacaktır. Elektrik enerjisinin yüzde 15’i buzdolapları tarafından kullanılır. Bu yeni ve ekonomik harcama yapan buzdolapları için geçerlidir. Eğer evinizdeki buzdolabı eski ise daha fazla yani ortalama yüzde 25’e kadar çıkabilecektir. O nedenle eğer buzdolabınızı değiştirerek ekonomik buzdolabı alma ihtimaliniz yok ise mutlaka soğuk üfleme ayarlarını mevsime göre ortalamaya almalısınız.

Yine aynı şekilde kombiler ve klimalar elektrik faturamızı kabartan diğer seçeneklerdir. İnsanlar elektrik faturalarını düşürebilmek için öncelikle buzdolabı, sonrasında kombi ve klimalara yönelmelidir. 2015 yılından önce üretilen kombilerin yüzde 80’i enerji tasarrufu sağlamaz. O nedenle kış aylarında kullanılan kombi yüksek miktarda enerji sarfiyatı sağlar. Yine aynı şekilde inverter motorlu klimalar yerine eski model klima kullanan kişilerin yüksek elektrik harcaması yaptığını bilmesi gerekmektedir. İnverter motorlu klimalar A+ enerji sarfiyatı sağlayacağı için normal ve eski klimalara göre daha az enerji sarfiyatı sağlayacaktır.

Elektrikli ocak ve fırınlar, saç kurutma makinaları, bilgisayarlar, sürekli çalışan televizyonlar ve ampuller. Evet, bunlar evimizin içerisinde mutlaka gün içerisinde kullandığımız ürünler. Elektrik harcamalarından bu şekilde kurtulamayız ancak en azından enerji tasarrufu sağlayabilen teknolojiye sahip olan ürünleri kullanmalısınız. Fırınlar 1 saat içerisinde 20 watt elektrik harcamaktadır. 1 saat içerisinde pişebilecek bir yemeğiniz için fırının son 20 dakika kala fişten çekmeniz halinde size 20 dakikalık enerji tasarrufu sağlanabilir.

ISINMA HARCAMALARI

Eviniz konusunda seçim yaparken mutlaka güney cepte olmasına dikkat etmelisiniz. Güney cepheye bakan evlerin tamamı güneş ışığından en üst düzeyde verim alacağı için kış aylarında daha az elektrik ve doğalgaz sarfiyatı sağlanmış olacaktır. Ayrıca dış cephe kaplamaları da eviniz için ısı kaybının önlenmesine önemli rol oynar. Isı kaybı önlendiği zaman ise 24 saat yerine sadece 6 ile 8 saat arasında kombi yakmanız size büyük bir enerji ve doğalgaz tasarrufu sağlamış olacaktır.

Ayrıca pencere aralıklarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer pencere aralığınızdan soğuk hava alıyorsanız mutlaka bir usta ile görüşmeli ve bir an önce çaresine bakmalısınız. İçeriye soğuk hava girmesi demek sürekli olarak doğalgaz ve elektrik harcaması yapılması anlamına gelir.

YORUM EKLE