Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

5 Aralık 2020 Cumartesi 19:50:07

PTT’den 1000 TL, gıda desteği, kira yardımı ! Koronavirüs devlet destekleri 2.paketler dağıtıma başlandı

Koronavirüs salgını ekonomik olarak vatandaşları yıktı. Kira ödemekte, evin eksikleri almakta zorlanan vatandaşlara devlet yardım eli uzattı. Çeşitli yardım kampanya ve paketleriyle vatandaşı sevindirip yanında olan Devlet, bu defa nakit desteği ile vatandaşa yardım edecek. PTT’den 1000 TL yardım ödemesi müjdesi geldi. PTT 1000 TL gıda ve kira ödemesi için gerekli şartlar neler ?

Korovirüs tüm dünyada ekonomik olarak büyük bir yıkım yarattı. İnsanlar kiralarını ödeyemez, evinin eksiklerini alamaz oldu. Devlet ise vatandaşının zor durumda olduğunu görünce, yardım kampanyaları başlattı. Covid-19 başladığından beri gerek gıda gerek yakacak her anlamda vatandaşına yardım etti. Peki, PTT’den 1000 TL gıda ve kira yardımına nasıl başvurulur ? Kimlere koronavirüs destek paketleri veriliyor ?

Hiçbir yerden gelen bir geliri olmayan vatandaşlar, sosyal güvencesi bulunmayanlar, hasta ve yaşlı olanlar, çalışamayacak durumda olanlar için sağlanan destek paketleri açıklandı. Koronavirüs destek paketleri;

– 1000 TL nakit para,

– Gıda yardımı,

– Kira yardımı.

Yukarıda bahsedilen yardımları sağlayan kuruluşlar birbirinden farklı. 1000 TL nakit para ödemesini Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı sağlarken, kira yardımını belediyeler sağlıyor. Gıda yardımını ise, Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü sağlıyor.

Koronavirüs devlet destek paketlerinden yararlanmak isteyenler için en önemli koşul, gelir durumu. Aylık düzenli geliri olan vatandaşlara genellikle cevap olumsuz yönde oluyor. Bu duruma ek olarak hane gelir düzeyi yüksek ve sosyal güvencesi olan vatandaşlar için olumlu sonuç çıkması pek mümkün olmuyor. Sağlanan bu yardımlarda hanede yaşayan vatandaşlardan kişine başına düşen hane gelirinin asgari ücretin 3’te birinden daha az olması gerekiyor. Eğer bu koşulu karşılıyorsa, vatandaşlar yardım programına dahil oluyorlar.

PTT’den 1000 TL gıda ve kira yardımına nasıl başvuru yapılır ?

PTT’den 1000 TL gıda ve kira yardımına başvurmak için iki farklı yol var. İlk yol, e-Devlet üzerinden online olarak yardım başvurusunda bulunmaktır. Online başvuru yöntemi ile sadece Aile Bakanlığı tarafından vatandaşlara sağlanan PTT’den ödenen 1000 TL yardım ödemesinde geçerli oluyor. Bu 1000 TL yardım ödemesinin dışında kalan gıda yardımları için başvuru işlemleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile Vakıflar Genel Müdürlüğü il müdürlüklerince yapılıyor. Son olarak kira yardımı başvurularını belediyelerden yapabiliyorsunuz. Belediyeye şahsen gidip evraklarınızla başvuru da bulunmanız gerekiyor. Unutmamak gerekiyor ki, her belediye kira yardımı ödemesini yapmıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı