Resmi Gazete Müjdeli Haber Yayınlandı! Milyonları ilgilendiriyor Artık Ücret Alınmayacak

Müjdeli haber resmi gazete geldi. Artık ücret alınmayacak. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren konu da artık ücret alınmayacağı açıklandı. Peki hangi konuda artık ücret alınmayacak?

Resmi Gazete Müjdeli Haber Yayınlandı! Milyonları ilgilendiriyor Artık Ücret Alınmayacak

Müjdeli haber resmi gazete geldi. Artık ücret alınmayacak. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren konu da artık ücret alınmayacağı açıklandı. Peki hangi konuda artık ücret alınmayacak?

Resmi Gazete Yayınlandı

Müjdeli haber Resmi Gazete'de! Nakit Avansa Ücret Alınmayacak. Mecliste tüm vatandaşları ilgilendiren bir tebliğ yayımlandı. Bankaların ATM işlemlerinde çekilen nakit avanslarda, kart yenileme işlemlerinde artık işlem ücreti alınamayacağı onaylanmıştır. Ayrıca diğer tüm banka işlemleri ile ilgili yeni yasalarda belirlenmiştir. Şimdi bu haberimizde sizlere bu merakla beklenen ve vatandaşlara sunulan müjdeli haber hakkında bilgiler vereceğiz.

Yapılan bu değişiklikleri size maddeler halinde vereceğiz.

Yeni EFT İşlem Ücretleri Değiştirildi

Müşterilerin en çok sıkıldıkları durumlardan birisi EFT gönderim ücretleri olmuştur. Ülkemizde bazı bankalar bu işlemler için ücret almazken bazı bankalar aşırı derecede çok ücret almaktaydılar. Yapılan değişikliklerde sonra artık o ücret alan bankalarda belli sınırlamalar içinde EFT gönderimi yapacaklardır.

Çok geç kalınmış bir karar olsada 1.000 TL ‘ye kadar olan EFT gönderimlerinizde 1 TL, 1.000 TL ile 50.000 TL arasında 2 ve 10 TL arası işlem ücretleri alınacaktır. Eğer EFT işlemlerinde ücretsiz yapmak istiyorsanız Enpara.com, Papara, Kuveyt Türk, Albaraka Türk ve CepteTEB bankalarını kullanarak hiçbir ücret ödemeden EFT ve Havale işlemleri yapabilirsiniz. Bu işlemler internet bankacılığı üzerinden ücretsiz yapılacaktır. Banka şubelerinden yine ekstra ücretlere tabi tutulursunuz. 1 TL olan EFT işlemleri içinde bankaların internetini kullanmanız gerekiyor. Bu fiyatlar internet bankacılığı ve mobil bankacılık için geçerlidir.

Havale işlem ücretlerinde de indirime gidilmiştir. 0.50 TL ile 10 TL arasında havale işlem ücretleri ödenecektir.

Ücretsiz Olan Yeni İşlemler

Daha önce ücret alınan ve şimdi artık bankalar tarafından ücretsiz olacak işlemler şunlardır.

  • Hesap özeti gönderimleri
  • Nakit avans ve KMH hesaplarından çekilen paralardan ek ücret alınmayacaktır. Sadece bankanın uyguladığı faizi borcu öderken ödeyeceksiniz. Bu hem bankamatik kartı hem de kredi kartı için geçerlidir.
  • Sanal kart oluşturma ve kullanma
  • Kayıp kartı, Çalıntı kart değiştirme işlemleri
  • Bir sene içinde 2 den fazla kart değiştirirseniz ancak o zaman kart parası ödeyeceksiniz.

Bu işlemlerin ücretsiz olacağı 5 Eylül tarihinde resmi gazete de yayımlanmıştır. TBMM’den para ve kıymetli maden transfer ücretleri tebliği olarak adlandırılan bu yayımlamadan sonra yukarıda verdiğimiz bilgilerin de bankalar tarafından hizmet olarak verilmeye başladığını söyleyebiliriz.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 03:12
YORUM EKLE