Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

25 Ekim 2020 Pazar 00:28:34

Son Güncelleme: 25/10/2020 00:27:43

Resmi Gazete yayınlandı! Yaş Şartı Olmadan Erken Emeklilik Malulen Emeklilik Hakkı Veren Hastalıklar SGK Tarafından Yayınlandı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun listelemiş olduğu bazi hastalıklar, çalışanların erken emeklilik hakkı elde etmesine olanak sağlıyor. Belirli bir oranda prim ödemiş olmak ve bunun yanı sıra diğer bazı koşulların da sağlanması halinde yaş şartı aranmadan erken emeklilik hakkı kazanmak mümkün. Sağlık sorunlarına bağlı olarak malulen emekli olma hakkı tanıyan hastalıkların listesine yazımızın devamında sizler için yer verdik.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun listelemiş olduğu bazi hastalıklar, çalışanların erken emeklilik hakkı elde etmesine olanak sağlıyor. Belirli bir oranda prim ödemiş olmak ve bunun yanı sıra diğer bazı koşulların da sağlanması halinde yaş şartı aranmadan erken emeklilik hakkı kazanmak mümkün. Sağlık sorunlarına bağlı olarak malulen emekli olma hakkı tanıyan hastalıkların listesine yazımızın devamında sizler için yer verdik.

Emeklilik hakkı kazanmak için belirlenmiş olan şartlar, bazı sağlık sorunlarının kişide vuku bulması halinde daha esnek hale getiriliyor. Bu anlamda Sosyal Güvenlik Kurumu, sağlık sorunları çalışma potansiyelini yitirmiş olan çalışanları erken yaşta emekliye ayırıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu emeklilik uygulamasına göre prim şartının sağlanması gerekirken yaş şartı ise aranmıyor.

Erken Emekliliğe Ayrılmak İsteyenler İçin Malulen Emekli Olma Koşulları Nelerdir?
Bir takım sağlık sorunlarına bağlı olarak emekli olmak isteyenler için düzenlenmiş olan emeklilik sistemi malulen emeklilik olarak adlandırılmaktadır. Ancak bu hakkı elde edebilmek için çalışanların bazı koşullara sahip olması şartı aranıyor. Bu anlamda vatandaşların bu şartları taşımış olmaları gerekiyor.

Malulen emeklilik sisteminde sigortalı gün sayısı ve bunun yanı sıra SGK prim şartları dahilinde; on yıllık çalışma süresi ve minimum 1800 günlük prim ödemesi ve hizmet süresi olması gerekmektedir. Malulen emekliye ayrılmak isteyenler, aynı zamanda hastalıkları sebebiyle sağlık raporu da çıkarmak zorundadırlar. Sağlık raporu alacak olan bu kişilerin çıkartmış oldukları raporda, hastalıklarının en az yüzde 60 oranında çalışma ve iş gücü kaybına maruz kalma şartı aranıyor.

Peki hangi hastalıklar malulen emekliliğe olanak tanımaktadır? Sosyal Güvenlik Kurumu’nun düzenlediği listede malulen emeklilik hakkı sağlayan hastalıklar nelerdir?

Malulen Emeklilik Hakkı Tanıyan Hastalıklar Hangileridir?

Vatandaşlara malulen emekli olma hakkı taniyan bazı hastalıklar mevcuttur ve bu hastalıklar Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatında düzenlenerek düzenlenmiştir. SGK mevzuatınca düzenlenen ve listeye dahil edilen bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

– Baş ve boyun yumuşak dokusu
– Cilt Kanseri
– Lenfoma kanseri
– Lösemi (kan kanseri)
– Multipl Myelom
– Tükürük  bezleri kanserleri
– Tiroid bezi kanseri
– Meme kanseri
– Sinir sistemi kanserleri
– Akciğer kanseri
– Mide kanseri
– İnce bağırsak ve kalın bağırsak kanseri
– Karaciğer kanseri
– Safra kesesi kanseri
– Safra yolları kanseri
– Pankreas kanseri
– Böbrek kanseri
– Mesane kanseri
– Genital yol kanseri
– Prostat kanseri
– Testis kanseri
– Penis kanseri
– Epilepsi (sara)
– Demans
– Beyin tümörleri
– Parkinson Sendromu
– Serebral palsi
– AIDS
– Multiple skleroz
– Zeka geriliği
– Şizofreni
– Bipolar bozukluk
– Görme azlığı
– Retina kanamaları
– Denge bozuklukları ile beraber meydana gelen işitme kaybı
– Anemi (kansızlık)
– Behçet hastalığı
– Gastrointestinal kanamalar
– Karaciğer sirozu
– Karaciğer nakli
– Kalp yetmezliği
– Organ kaybı (kol, bacak vb.)
– Kalp kapak hastalıkları
– Kalp nakli
– Böbrek nakli
– Akciğer nakli
– Tüberküloz

Malulen Emeklilik İçin Başvuru Nasıl Yapılır

Malulen emeklilik için başvuruda bulunmak isteyen kişiler, yaşamış oldukları ilde bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine giderek burada yazılı başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunduktan sonra sunmuş oldukları rapora göre emeklilik kararı verilmektedir. Başvuruda bulunan vatandaşlar, sigorta gün sayısı ve prim şartlarını da sağlarlarsa malulen emeklilik kazanma hakkı elde edebileceklerdir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı