Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

25 Aralık 2020 Cuma 23:00:55

Resmi Gazetede Yayınlandı! Vatandaşlara müjdeli haber! Kira Desteği, Hibe Desteği ve Vergi indirimi!

Kira Desteği, Hibe Desteği ve Vergi İndirimi Resmi Gazetede’ de Yayınlandı! Kira Desteği Başladı! Salgın sürecinde vatandaşa verilen destekler sürüyor. 750 TL kira ve 1000 TL hibe desteği yapılacağı yakın zamanda açıklanmıştı. Bu desteklerle ilgili karar Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 1 Milyon 239 bin esnafa sağlanacak bu desteğin ayrıntıları da böylece ortaya çıktı.

Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerde bu destekten faydalanabilecek. Yanı sıra Vergi ile birlikte KDV indirimine ait kararlarda Resmi Gazete’ de yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan esnaflar ve sanatkarlar için hibe, kira desteği, vergi ve KDV indirimi olanaklarından, kimin faydalanabileceği açıklık kazanmamıştı. Resmi Gazete’ de kararın yayımlanmasının ardından, kimlerin bu desteklerden yararlanabileceği de açıklık kazanmış oldu. Buna göre vergiden muaf olan esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlılar, ticari kazançları basit usulde olan ve faal olanlar, Salgınla mücadele nedeniyle alınan önlemlerden etkilenen, Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiş sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar bu desteklerden faydalanabilecekler. Kira yardımının Büyük şehirler 750 TL, diğer şehirlerde ise 500 TL olacağı, daha önceden duyurulmuştu. Bu yardım 3 ay boyunca destekten faydalananlara ödenecek. İşyerlerinin kira bedelleri, destek miktarının altında olduğu durumlarda, kira bedeli kadar destek verilecek. Kira desteğinin başlama tarihi 14 Aralık 2020 olarak belirlendi. Hibe destekleriyse Ticaret bakanlığı tarafından belirlenecek. Yapılan başvurular sonrasında, ödemelerin 2021 yılı Ocak ayı içerisinde olacağı tahmin ediliyor.

Kira Desteği ve Hibeden Kimler Faydalanacak?

Basit usule tabii olan 806 Bin 871 esnafın yanı sıra salgının sonuçlarından doğrudan etkilenmiş olan 432 Bin 567 esnaf olmak üzere, toplam da 1 Milyon 239 bin 438 kişiyi kapsayacak şekilde 1000 TL hibe desteğinden faydalanacak kişi bulunuyor. Hibe desteğinden terziler, oto tamircileri, pazarcılar, dolmuş ve servis işletmecileri, taksiciler, lokantacılar, kadın ve erkek kuaförleri gibi işletmeler yararlanıyor. Basit usule tabii olan kişiler ise kira yardımı desteğinden yararlanabilecek.

Basit Usule Tabi Olan Vergi Mükellefleri Kimler?

Basit usulde vergiye tabii olan esnafların yıllık hasılatı 70 bin Lirayı aşmaması gerekiyor. Yıllık hasılatı 70 bin Lirayı aşmayan esnaflar, Basit usule tabii oluyorlar. Bununla birlikte alım satım işlemleri yapan esnaflarda, bir yıl içerisinde 140 bin TL alım yapıp, 220 bin Liraya kadar satış gerçekleştirdiğinde basi,t usule tabii oluyor. Bunun yanında Büyükşehirde faaliyet gösteren esnafların bir yıl için kira bedellerinin de 11 Bin lirayı, diğer şehirlerde 7 bin lirayı aşmaması gerekiyor. Bir diğer anlatımla küçük esnaf olarak tanımladığımız grup, Basit usulde vergi mükellefleri olarak da biliniyor. Bu tür esnaflar her yıl bir defa beyanname verdiği gibi, KDV ve muhtasar beyannameleri de vermiyor.

Kira Desteği ve Hibe Ne Kadar Süreyle Verilecek?

Karşılıksız bir şekilde verilecek olan kira desteği ve hibe, ilk programda 3 ay olarak hazırlandı. 3 Ay boyunca kira desteği ve hibe devam edecek.

Toplam Destek Miktarı Ne Kadar?

Her ay 1 milyar 240 milyon olmak üzere, 3 ayda 3 milyar 718 milyon lira olacak şekilde hibe desteği verilecek. Yanı sıra her ay 432 milyon lira olmak üzere, 3 ayda toplam 1 milyar 300 milyon TL destek dağıtılacak.

Kira Desteği ve Hibe Desteğinin Geri Ödemesi Olacak mı?

Kira desteği karşılıksız Hibe desteği ise hibe olarak veriliyor. Dolayısıyla bir geri ödeme söz konusu değil.

Bunların Yanında Başka Olanaklar Var mı?

İlave olarak daha önce %20 olan stopaj, gayrimenkul kiralarında 1 Haziran 2021 tarihine kadar %10’ a düşürüldü.

Daha önce %18 olan işyeri kiralamada ki KDV, yine 1 Haziran’ a kadar %8’ ü düşürüldü.

Benzer şekilde 1 Haziran’ a kadar yolcu taşıma, konaklama, yeme-içme gibi sektörler için geçerli olması kaydıyla KDV indirimi uzatıldı.

Bunun yanında Hazineye ait taşınmazlarda bulunan turizm tesislerinden 1 yıl boyunca kira, ecrimisil gibi ödemeler alınmayacak. Bu destekle birlikte sektöre yapılan katkının 925 milyon lira olması hesaplandı.

Belediyelere de taşınmazlarından aldıkları kiralar ve ecrimisiller için, indirim yapabilme ya da erteleme yapabilme yetkisi verildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı