SGK 6 bin Lira öde Erken emekli ol sistemini duyurdu! Sadece başvuru yapanlar yararlanabilecek!

Milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren erken emeklilik sisteminde sonunda gelişme haberleri geliyor. Müjdeli haber hala resmi olarak verilmemiş olsa dahi altı yıl erken emekli olabilme sistemi nihayet sisteme dahil edilecek. Bu sayede insanlar herhangi bir borçlanma yapmadan sadece altı bin TL ödeyerek altı yıl erken emekli olabilecekler. Milyonlarca vatandaşımızın erken emekli olma yolunda önemli adımlar atarak büyük çabalar sarf ettiğini herkes biliyor ancak erken emekli olabilmek için herkesin şanslı olmadığı çok açık bir şekilde biliniyor.

SGK 6 bin Lira öde Erken emekli ol sistemini duyurdu! Sadece başvuru yapanlar yararlanabilecek!

Milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren erken emeklilik sisteminde sonunda gelişme haberleri geliyor. Müjdeli haber hala resmi olarak verilmemiş olsa dahi altı yıl erken emekli olabilme sistemi nihayet sisteme dahil edilecek. Bu sayede insanlar herhangi bir borçlanma yapmadan sadece altı bin TL ödeyerek altı yıl erken emekli olabilecekler. Milyonlarca vatandaşımızın erken emekli olma yolunda önemli adımlar atarak büyük çabalar sarf ettiğini herkes biliyor ancak erken emekli olabilmek için herkesin şanslı olmadığı çok açık bir şekilde biliniyor. Özellikle çok uzun süre sigortalı olarak çalışmış ancak hala emekli olamayan vatandaşlarımızın göstermiş oldukları çabalar göz önüne alındığında şu an 25 ya da 30 yaşında olan insanların nasıl emekli olabileceği hala düşünülen önemli bir konu haline geldi.

Erken emeklilik için getirilmesi uzun zamandır düşünülen önemli bir konu olan altı bin TL öde altı yıl erken emekli ol sistemi nihayet geliyor. Uzun süre sigortalı olarak çalışmış olup ancak hala emekli olamayan insanların altı bin TL karşılığında altı yıl erken emekli olabilecekleri düşünülüyor. Bu da insanlarımızın son yıllarını rahat bir şekilde geçirebilmelerine olanak sağlayacak önemli bir durum olacak. Özellikle son yıllarında sağlık sorunları açısından çalışmayan insanların bu uygulama sayesinde erkenden emekli olabilmeleri sağlanmış olacak. Ancak sistem hala geçerli değil, bu nedenden ötürü hala normal borçlanmalar kullanılabiliyor. Peki, emeklilikte hangi borçlanma modelleri var? İşte tüm borçlanma modelleri…

DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİ OLMA FORMÜLÜ

Sadece kadınları kapsayan doğum borçlanması formülü ile 6 yıl daha erken emekli olabilirsiniz. Kadınlar doğum yapmadan önce sigortalı olmuşlar ise her çocuk doğumu için 2 yıl daha erken olabilirler. Sınır olarak ise 3 çocuk ve 6 yıl belirlenmiştir, 4 ve 5.ci çocuk için böyle bir seçenek yoktur. Ancak bir diğer şart ise çocukların tamamının sağ doğmuş olması gerekmektedir. Doğum borçlanması yapabilmek için öncelikle SSK kaydının doğumdan önce bulunması gerekiyor. Herhangi bir şekilde sigorta prim kaydı bulunmayan ve primleri ödenmeyen kadın doğum yapmış ve sağ doğurmuş olsa dahi ne yazık ki erken emeklilik için hak kazanamıyor. Bu formül ile beraber kadınlar net olarak 6 yıl daha erken emekli olabiliyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI İELE ERKEN EMEKLİ OLMA FORMÜLÜ

Askerlik görevini yapmakta olan kişilerin askerlik görevinin başlama tarihinden önce sigortalılık sürecinin başlamış olması gerekiyor. Vatani görevini yapmakta olan kişilerin öncelikle sigortalılık sürecinin başlamış olması gerekir. Askerlik hizmet sürecinin tamamını askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabilirsiniz. Bugün emekli olmak isteyen kişiler genellikle 18 ay askerlik yaptılar. 18 ayın tamamı yani siz her ne kadar askerlik hizmeti yaptıysanız tamamını askerlik borçlanması yaparak erkenden emekli olabilirsiniz. Askerlik görevini çalışma süresi öncesinde (işe girmeden)yapan kişiler askerlik borçlanması sayesinde erkeklerin 1-2 yıl erken emekli olması mümkün. Askerlik görevini yerine getirmeyen kişiler askerlik borçlanmasından faydalanamazlar.

10 YIL / 3600 GÜNDEN EMEKLİ OLMAK İÇİN GEREKEN NELERDİR?

  • Sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999 ve öncesine ait ise
  • 15 yıllık sigorta süresini tamamlamış ise
  • 3600 prim günü ödenmesi yapılan işveren ya da isteklere bağlı olarak SGK’ya ödenmiş ise
  • Yaş şartları yerine getirilmiş ise
  • Erkekler 55, kadınlar 54 yaş ve üstünde ise
  • Prim günlerini doldurmamış olan erkekler 59 yaşında, kadınlar ise 58 yaşında emekli olma hakkına sahip olacaktır.
Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 14:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hülya
Hülya - 3 hafta Önce

Kadınlar arası ayrımcılık yapılmasın. Sgk öncesi doğum yapan doğum borçlanması yapabilsin. Çalışan kadının biri borçlanıyor diğeri işe girmeden önce doğurdu diye borçlanamıyor. Birde bir süre çalışmış işten çıkarılmış 55 yaşindaki kadınlara iş verilmiyor.prim tamamlayamıyor Annelerin hakkı için lütfen bu haberi sürekli gündem yapın.

Kader Sancar
Kader Sancar - 3 hafta Önce

Selamunaleykum hayırlı günler ben 2008 de aldım sigortayı 1900 gün cıkıyor ama erken emekli olabilirim mi