Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

29 Eylül 2020 Salı 21:06:22

SGK'dan kötü haber! Emekli Vatandaşların Maaşları Kesilebilir!

Sosyal Güvenlik Kurumu çok önemli bir uyarı yaptı. Tüm emekli vatandaşları yakından ilgilendiren konuya ilişkin incelemeler neticesinde emeklilerin maaşlarının kesilebeceğinin uyarısı geldi. SGK'dan gelen uyarıyı mutlaka dikkate alın! Emeklilik hakkı kazanan ancak belli şartları taşımayanlar, inceleme neticesinde emeklilik haklarını yitirebilirler! SGK'dan yapılan uyarıyla ilgili tüm detaylar haberimizde sizlerle…

Sosyal Güvenlik Kurumu çok önemli bir uyarı yaptı. Tüm emekli vatandaşları yakından ilgilendiren konuya ilişkin incelemeler neticesinde emeklilerin maaşlarının kesilebeceğinin uyarısı geldi. SGK’dan gelen uyarıyı mutlaka dikkate alın! Emeklilik hakkı kazanan ancak belli şartları taşımayanlar, inceleme neticesinde emeklilik haklarını yitirebilirler! SGK’dan yapılan uyarıyla ilgili tüm detaylar haberimizde sizlerle…

Fiili bir şekilde çalışmamasına rağmen ‘bir yerden sigortalı gösterilenler’ çok büyük bir risk taşıyorlar! SGK bu yola başvuran kişileri tespit ederek bütün prim günlerini iptal ediyor. Ödenen primler de geri iade sağlanmıyor. SGK tarafından yayımlanan bilgilerle beraberinde sahte sigorta uyarısı yapıldı. Kişiler emekli olabilmek adına sahte sigortalı yapmışlar ise tüm emeklilik primleri silinecek. 

Devletin yanıltma gerekçesiyle sahte sigortalı bulunan vatandaşların bütün primleri; devlete ve devlet hazinesine aktarılacak. Ek olarak da emekli olan kişilerin SGK’ya yazılı olarak dilekçe vermesi gerekiyor. Verilen dilekçenin ardından gerekli incelemeler yapılarak kişilerin alacakları ceza veya emeklilik durumu gözden geçirelecektir.

SAHTE SİGORTA YAPAN KİŞİLERİN EMEKLİLİK PRİMLERİ SİLİNECEK!

Bir kişinin emekli olabilmesi adına yaş, çalışma süresi ve prim sayısı koşullarını yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu üç koşulun yerine getirilmesi için sigorta girişinin bulunması ve sigortalı olarak çalışmak öncelikli şarttır. Fakat emekli olabilmek adına sahte sigorta girişi ve ‘bir yerden sigortalı’ gösterilme yöntemine gidildiği gözlemleniyor. SGK fiilen çalışmayan fakat sigortası ödenen kişileri tespit ettiği taktirde primleri iptal ediliyor. 

Diğer bir taraftan emekli vatandaşlar, herkes özlük hakları ve maaşları ile ilgili sorulara cevap arayışındalar. Son dönemler içerisinde binlerce emekli vatandaşın maaşı kesilerek iptal ediliyor. Çalışma günleri siliniyor ve senelerdir aldıkları toplamda 100 bin liralara ulaşan emekli aylıklarının yasal faiziyle iadesi talep ediliyor.

EMEKLİLİK PRİMLERİ SİLİNECEK!

Bir işte çalışmadan emekli olmak isteyen kişiler farklı bir çok seçenek mevcuttur. Ancak bazı vatandaşlar daha yüksek emekli maaşı alabilmek için çalışmadıkları halde bir başkasının yanında çalışıyor gibi gözüküp prim ödemesi yapmaktadır.

Yapılan bu işleme sahte sigorta adı veriliyor. Bu yöntem kesinlikle yasal değil ve yasaktır. Çalışmadan emekli olmak isteyen vatandaşlar dışarıdan isteğe bağlı olarak sigorta primi ödemesi gerekirken bu kişilere daha düşük emekli maaşı bağlandığı için bir çok kişi sahte emeklilik olarak bilinen paravan şirketler aracılığıyla kendilerini sigortalı olarak göstermektedir.

özellikle de emekli olmasına az bir vakit kalmış olan kişiler maaşlarını arttırmak adına bu yönteme başvuruyorlar. Ancak belirttiğimiz gibi bu yöntem yasaktır. 

SGK PARAVAN ŞİRKETLERİN PEŞİNDE!

Sn dönemler içerisinde çok sayıda bu tip girişimin tespit edilmesi üzerine SGK bu konu hakkında müfettişler görevlendirerek paravan şirketler aracılığıyla sahte sigorta girişi yapan kişileri tespit etmeye ilişkin çalışmalarına başladı.

Kişilerin sahte sigorta girişi yaptıklarının tespit edilmesi durumunda ödemesini gerçekleştirmedikleri sigorta primlerinin hepsi iptal edilecek. İptal edilen bu prim miktarları SGK’nın kasasına aktarılacak ve hiç bir durumda vatandaşa geri iadesi yapılmayacak.

PRİM GÜNÜ EKSİK OLAN KİŞİLER TOPLU PARA ALMA YÖNTEMİNE BAŞVURABİLİRLER!

Emekli olmak için gerekli olan yaş koşulunu ve hizmet süresini tamamlamış olmasına rağmen eksik prim günü sebebiyle emekli olamayan kişilere yönelik olarak SGK prim iadesi hakkı sunulmaktadır.Bu işlem ile kişi o tarihe kadar hem kendisi hem de işvereni adına yatırılan bütün primleri SGK’dan toplu para şeklinde iade alabilmektedir. Fakat bu kişiler ödemiş oldukları primleri iade aldıkları için emekli olma haklarını kaybetmektedirler.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı