Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

28 Aralık 2020 Pazartesi 13:48:25

SGK Maaşı Kesinlere Müjde! SGK Emekli Maaşı Bağlıyor! Hemen Başvurun!

SGK’dan Yurtdışı borçlanmasında maaşı kesinlere müjdeli haber geldi! SGK Emekli Maaşı Bağlıyor! Peki SGK kesintisi için nereye nasıl başvuruda bulunulmalı? Sosyal Güvenlik Kurumu başvuranlara emekli maaşı bağlayacak. Maaşı kesilenlere SGK’dan emekli maaşı müjdesi geldi. 

SGK’dan Yurtdışı borçlanmasında maaşı kesinlere müjdeli haber geldi! SGK Emekli Maaşı Bağlıyor! Peki SGK kesintisi için nereye nasıl başvuruda bulunulmalı? Sosyal Güvenlik Kurumu başvuranlara emekli maaşı bağlayacak. Maaşı kesilenlere SGK’dan emekli maaşı müjdesi geldi.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından milyonlarca kişiyi ilgilendirecek birbirinden önemli gelişmelere imza attı. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunan herkes için maaş bağlanması söz konusu oldu. SGK çok sayıdaki kişinin mağduriyetinin sona erdirilmesi hedefleniyor. Bunun için çalışmaya yapmaya başlayan SGK, özellikle yurtdışı borçlanması gerçekleştirerek, kısa sürede emekli olabilme fırsatı sunuluyor. Özellikle günümüzde kısa süreli çalışma sebebi ile maaşı kesilen tüm gurbetçiler içinde aylık bağlanması söz konusu oluyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte önemli bir yasal değişiklik yaşanıyor. SGK’ya başvuruda bulunan herkesin faydalanabileceği bu yasal düzenleme ile birlikte erken emekli olabilme şansını elde ediyor. Herkes dilekçe ile SGK’ya başvuruda bulunması durumunda binlerce vatandaş yaşadığı mağduriyetten kurtulabilme şansı yakalıyor. Özellikle SGK yurtdışı borçlanması sayesinde Türkiye’de emekli olan ancak daha sonraki süreçte kısa süreli çalışma gerçekleştirmesinden mütevellit yurtdışındaki maaşı kesilen emeklilerin yapılan düzenlemeyle yeniden emekliliğe sahip olması sağlanıyor.

Yapılacak düzenleme ile birlikte bu kişilerin emekli aylıklarının kesilmesinin önüne geçilmiş olacak. Kısa süreli çalışmasından dolayı daha önceki süreçte emeklilik başvurusu kabul edilmeyen gurbetçi emeklilerin dilekçe ile başvuruda bulunmaları durumunda aybaşından başlayarak emekli maaşlarını alabilmeleri sağlanacak. SGK’ya dilekçe ile başvuru yapıldıktan sonra izleyen aybaşında maaşlarını alabilmeleri mümkün olacak. SGK yasal düzenlemesi ile ilgili olarak birbirinden önemli gelişmeler yaşanıyor.

SGK yasal düzenlemesi ile birlikte yurtdışı borçlanması yapan gurbetçi vatandaşlar, yurtdışı borçlanmasından sonra tekrar çalıştıklarında emekli aylıklarında kesinti uygulanıyordu. Bu çerçevede yapılan yeni düzenleme ile birlikte bu kişilerin aylıklarının kesilmemesi sağlanacak. Yurt dışında zorunlu sigortalı olan kişiler kısa süreli işlerden ayrı kalmaya devam ediyor.

Yurtdışında çalışan ve hizmet belgelerinde sigortadan muaf kısa süreli çalışma ibaresi olanlar sigorta zorunluluğu olmadan düşük değerli çalışma süresi veya sigortadan muaf cüzi çalışma ibaresi bulunanların emekli maaşları kesilmeyecek.

Kısa Süreli Çalışanlardan Maaş Talebi

Yurtdışı borçlanması yapabilmek için emekli aylığı alan 26 Haziran 2020 ile birlikte kısa süreleri çalışması bulunduğu sonrasında tespit edilen dönem içerisinde kısa süreli çalışması bulunan bu döneme emekli maaşları geri alınıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan gereksiz ödemeler için 10 yıllık zaman aşımı uygulanıyor. Bu ödemeler için geri alma imkanı bulunuyor. İlgili tutarların 2 yıl içinde iade edilmesi halinde geri alınması talebi bulunmuyor. 2 yılı geçkin iadeler için ise kanuni faiz uygulaması gerçekleştiriliyor.

Aylığı İptal Edilenler Yeniden Başvurabiliyor

SGK çalışması kapsamında kanun değişikliği aktif olarak uygulanmaya başlandı. 26 Haziran 2020 itibari ile alınan karar çerçevesinde kısa süreli çalışma tespit edilmesinden mütevellit emekli maaşı kesilen gurbetçiler aylık bağlanması amacı ile başvuru gerçekleştirebiliyor. Emeklilik koşullarını taşımaya devam ediyor olmaları halinde dilekçe verdikleri tarihten itibaren ilk ay itibari ile emekli maaşları yatırılmaya devam ediyor.

İlgili yasal düzenleme öncesindeki aylıkları kesilen kişiler emeklilikleri mevcut olması koşulu ile dilekçe verdikleri tarihten itibaren başlatılması için en kısa süre içerisinde emeklilik dilekçesi oluşturmaları gerekiyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı