Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

26 Kasım 2020 Perşembe 10:06:54

SGK müjdeyi verdi! Borçlar siliniyor, resmiyet kazandı! Hemen Başvurun

Bağ-Kur borçları yapılandırma konusuna ilişkin yeni gelişmeler gündeme gelmeye başladı. Torba Kanun Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra binlerçe vatandaşın vergi, KYK, SGK gibi birçok alanda ki mevcut borcuna yapılandırma geldi. Bağ-Kur borçları yapılandırma 2020 yılında gerçekleşecek mi? Bağ-Kur borçları silinecek mi? sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, Torba Kanunu’nda bulunan ayrıntıları merak ediyor. Detaylar haberimizde sizlerle…

Binlerce vatandaşa beklediği müjde verildi, Bağ-Kur borçları da yapılandırma kapsamına dahil edilecek. Torba Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından binlerce vatandaş birçok borcuna yapılandırma getirilmiş ve vatandaşlar yapılandırma için başvurularını gerçekleştirmeye başlamıştı. Bağ-Kur’lu kişiler yapılandırmaya dahil olup olmadıklarını merak ediyordu. Bağ-Kur’lu vatandaşlar için sevindiren müjde geldi. Torba Kanun’dan Bağ-Kur borçları bulunan kişiler de faydalanabilecek.

Bağ-Kur Borçları Silinecek Mi?

Bağ-Kur yapılandırma için son dakika gelişmesi yaşandı. Torba Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra Bağ-Kur borcu yapılandırma olacak mı sorusu araştırılıyordu. Koronavirüs sürecinde prim borcu ödemesini gerçekleştiremeyen Bağ-Kur’lu vatandaşlar için, Bağ-Kur borçları sildirme hakkı getirildi. Bağ-Kur borçları siliniyor mu sorusuna yanıt arayan vatandaşlar gelen bu müjdeli haber sonrasında işlem başvurusu için ayrıntıları araştırmaya başladı.

Bağ-Kur Borcunu Dondurmak!

Bağ-Kur borçları dondurma işleminin nasıl gerçekleştirileceği vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Vatandaşlar, 31 Ekim 2020 tarihinden bu yana Bağ-Kur borçlarını dondurma haklarını elde ettiler. Bağ-Kur borçları dondurma hakkını kullanan kişilerin Bağ-Kur borçları siliniyor. Bu husus itibariyle SGK’ya Bağ-Kur borcu bulunan kişilerin ödemedikleri döneme ait borçları siliniyor. Bağ-Kur borçları silinen kişilerin sonrasında 1 Kasım Bağ-Kur’lulukları tekrar başlatılacak. Bağ-Kur prim borçlarının silinmesinin ardından emeklilik sürelerine dahil edilme işlemi gerçekleştirilmeyecek. Ancak bu husus ilerde değiştirilerek emeklilik süresini ilave etmek de mümkün kılınacak.

Bağ-Kur Borç Sildirmeden Kimler Faydalanabilir?

Torba Kanun’da bulunan Bağ-Kur prim borçları sildirme işleminden kimler faydalanabilir sorusuna yanıt aranırken, eski ve yeni kanuna göre Bağ-Kur’lu ve 4/b’li olan tüm vatandaşlar Bağ-Kur borç sildirme işleminden yararlanabilecek. Mülga 1479 ve mülga 2926 sayılı kanunlara bakılarak, sigortalı olarak tescilleri yapılan kişiler, tevkifata istinaden geriye dönük mülga 2926 sayılı Kanun kapsamında tescili gerçekleştirilenler, 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının(b) bendi kapsamında sigortalı sayılan kişiler(Köy ve mahalle muhtarı ile talebe bağlı olarak sigortalılar haricinde) bu işlemden faydalanabilir.

Bağ-Kur Yapılandırmadan Faydalanacak Kişiler

– Öncesinde Bağ-Kur prim borçlarını diğer kanunlara göre yapılandırmış olmalarına rağmen(Yapılandırma borcunun tümünü ödeyen kişiler hariç) yapılandırmasının iptal edilmesi için yazılı bir talepte bulunanlar veya yapılandırması bozulan kişiler,
– SGK’ya bulunan borçları doğal afet, yangın, deprem, sel gibi sebeplerle ertelenmiş sigortalılardan yazılı istek gerçekleştirenler,
– Prim borçlarını 6183 sayılı Kanunun 48. maddesi çerçevesinde taksitlendirme yapan ve tecil ettiren kişilerden, tecil ve taksitlendirmesi bozulan kişiler ve taksitlendirme işlemini iptal etmek için yazılı talep gerçekleştirenler düzenlemeden faydalanabilecekler.

SGK Otomatik Olarak Başlatacak Mı?

Bağ-Kur’lu vatandaşlardan 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla prim borcu olanların, bu sürelere yönelik prim borçlarını, 31 Ocak 2021 tarihine kadar ödememeleri ya da ilgili kanunlar uyarınca yapılandırma işleminde bulunmamaları durumunda, 31 Ocak 2021’e kadar ödemesi gerçekleştirilen primler de dikkate alınmak üzere, prim ödemesi olan sigortalı bireylerin daha önce ödemiş oldukları primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, hiç prim ödemesi olmayan sigortalı bireylerin ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılıklarının durdurulma işlemi uygulanacak.

Bu nedenle 2021 Ocak ayına kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcu olan kişilerin dondurma işlemleri SGK tarafınca otomatik olarak gerçekleştirilecek. Bu hususta belirtilen kişilerin SGK’ya borçları silinecek. Bağ-Kur’lu sürelerinin de dondurulması gerçekleşecek.

Bağ-Kur Borcu Bulunanlar Dikkat!

Bağ-Kur borcu olan dönemlere yönelik dondurma işlemi gerçekleştirilen kişilerin Bağ-Kur kapsamında sigortalı olmasını gerektiren hususun sürmesi durumunda, örneğin şirket ortaklığının veya kendi nam ve hesabının sürmesi halinde Bağ-Kur’lulukları 1 Kasım 2020 tarihi itibarıyla tekrardan başlatılacak. Bu nedenle dondurma işlemi gerçekleştirilen vatandaşların Bağ-Kur’lulukları devam edecek ise prim ödemesi yapmaya devam etmeleri gerekmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı