Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

17 Kasım 2020 Salı 13:00:56

SGK, SSK, Bağkur, Memur ve Emekli maaşları yükseliyor! Bu tarihe dikkat! Her Ay 350 TL Cebinizde Kalır! Herkesi ilgilendiriyor

Çalışanlar için geçerli maaş artışları gün geçtikçe merak ediliyor. Maaşlarda 350 TL kadar fark yansıyacak. Eğer bunu 15 Aralık’tan sonra yaparsanız çok kardasınız. SGK’lı yada Bağ-kur’lu olarak iş hayatına başlayan herkes emeklilik yaşını hesaplıyor. Emekliliğine az bir süre kalanlar ise ben ne zaman emekli maaşı alırım sorusuna yanıt arıyor. Hal böyle olunca Emekli maaşları büyük bir merak konusu oluyor. Ancak Emekli maaşları için enflasyon rakamı ve GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) artışı maaşları değiştiriyor. İşte bu sebeple bu tarihe dikkat!

SGK’lı, SSK’lı, Bağ-Kur’lu ve memurlar için kritik uyarı geldi. Yüksek emekli maaşı almak için her yolu deneyen çalışanlara yeni müjde verildi. Emekli aylığının tutarı ve prim ödeme gününe kadar maaşları değiştiren bir çok faktör bulunurken SGK bildirilen prime esas kazançlar tüm maaşları değiştiriyor.

GÜNCELLEME KATSAYISINA DİKKAT!

Çalışırken bildirilen kazançların, emeklilik dilekçesinde verilen tarihteki güncel değerine güncelleme katsası deniyor. İşte maaşlarda 1 ayla arada 300 TL’den fazla değişimi de bu yapıyor. GSYH artışının yüzde 30u ile Tüketici Fiyat endeksi artışının tamamı birleşerek Güncelleme katsayısı oluşuyor.

28 GÜNDE 350 TL DEĞİŞECEK!

İşte bu sebeple bu 28 gün (15 Aralık) tarihine kadar verilen Emekli olma dilekçesi ile 15 Aralık sonrası verilecek Emekli maaşlarında 350 TL değişkenlik olacak. Aynı prim gününe sahip olsanız da aynı kazançla çalışan kişilerin emekli aylıkları bu verdikleri dilekçe tarihiyle değişiyor. Bu nedenle vatandaşlara Kasım’da dilekçe vermemeleri ve 15 Aralık’tan sonra dilekçe vermeleri öneriliyor.

GEÇEN SENE 300 TL EKSİK ALDILAR!

2019 yılının sonunda bu uyarıyı dikkate almayanlar 300 TL eksik ödemeyle Emekli maaşına başladı. Yaklaşık 100 bin kişi Emekli olmak için Kasım – 15 Aralık 2019 arasını tercih etti. Yapılan uyarılara dikkat etmeyen çalışanlar, emekli olarak maaşlarına kavuştu ancak 300 TL eksik aldı. İşte bu sebeple 2020 yılı için SGK, SSK, Bağ-Kur ve Memurlara bu uyarılar yapılıyor.

15 Aralık’a kadar 2019 güncelleme katsayısı üzerinden hesaplanacak!

2020 yılının bitmesine sayılı günler kala, bugün emekli olanlara halen 2019 katsayısı üzerinden maaş hesaplaması yapılıyor. 2020 yılının son 15 gününe kadar dilekçe verenler ocak ayında emekli aylıklarına yapılan zam oranıyla maaş alırken, yılın ikinci yarısında emekli olanlarda ise ocak ve Temmuz aylarında zam oranlarıan göre artış yapılıyor.

SON 15 GÜN BAŞVURU YAPARSAM NE DEĞİŞİR?

Ocak ve Temmuz ayı zamları sonrası güncelleme katsayısı bazen fazla olabiliyor. Bu durumda emekli maaşlarında 1 ay bekleyenler yıllık bazda 3500 TL’den fazla bir kar elde edebiliyor. 2020 yılında SSK ve Bağ-kur emekli aylıklarına Ocak ve Şubat ortalaması yüzde 6 olarak zam yapıldı. Merkez Bankası son eflasyon raporunda 2020 yılı Enflasyon tahminin 12.1 olarak düzeltti. Orta Vadeli Program’da GSYH binde 3 olarak değişti. Yıl sonu enflasyon ve büyüme hedeferi sonrası GSYH artışının oluşması ve maaşları 350 TL aylık fark oluşabileceği belirtildi.

ARALIK ve OCAK 2021’DE DEĞİŞMEYECEK

Ocak 2020 ve Temmuz 2020 aylarında yapılan maaş zamları sonrası güncelleme katsayısı sabit kalması durumunda sadece bu ay için dilekçe vermememiz öneriliyor. Aralık ve Ocak ayında herhangi bir değişim olmamaktı. Aralık 15’e kadar dilekçe vermemeniz öneriliyor. Bu sebeple beklemeniz gereken sadece bugün itibariyle 28 gündür.

14 OCAK’A KADAR DA BEKLENEBİLİR!

Geçtiğimiz yıl bu tarihler arasında bekleyenlerin net karı 300 TL olmuştu. Ancak Kamu’da çalışıyorsanız her ayın 15’inde maaşlını alıyorsanız, 15 Aralık – 14 Ocak tarihleri arasında 1 aylık maaşınızı alacağınız için 14 Ocak tarihine kadar başvuru yapmanızda bir sıkıntı görünmüyor.

 

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı