Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

9 Ekim 2020 Cuma 20:09:56

SGK SSK ve Bağkur'lu Emekli Vatandaşlara En Az 4500 TL Ödeme Müjdesi! Emekli Olamayan Kişilere İse Toplu Ödeme İmkanı!

Emekli olmak için yıl, yaş ve prim koşullarını sağlıyor olmak gerekmektedir. Emekli aylıklarının bağlanmasını bekleyen vatandaşlara 3 maaş avans verilmektedir. Başvuru gerçekleştirildikten sonra maaşı 90 gün içinde bağlanmayan emekli vatandaşlara 3 aylık avans verilebilmektedir. SGK'ya yazılı başvuru gerçekleştiren kişiler bu yıl için toplam da 6 bin 972 lira avans alabilmektedir. Diğer bir taraftan Toplu para talebi vefat eden kişilerin kanuni mirasçıları tarafınca gerçekleştirilebilmektedir. Bu husus için de ölüm aylığı bağlanmaması temel alınmaktadır. Bu parayı talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekmektedir. Detaylar haberimizde sizlerle…

Emekli olmak için yıl, yaş ve prim koşullarını sağlıyor olmak gerekmektedir. Emekli aylıklarının bağlanmasını bekleyen vatandaşlara 3 maaş avans verilmektedir. Başvuru gerçekleştirildikten sonra maaşı 90 gün içinde bağlanmayan emekli vatandaşlara 3 aylık avans verilebilmektedir. SGK’ya yazılı başvuru gerçekleştiren kişiler bu yıl için toplam da 6 bin 972 lira avans alabilmektedir. Diğer bir taraftan Toplu para talebi vefat eden kişilerin kanuni mirasçıları tarafınca gerçekleştirilebilmektedir. Bu husus için de ölüm aylığı bağlanmaması temel alınmaktadır. Bu parayı talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekmektedir. Detaylar haberimizde sizlerle…

Yıl, yaş ve prim koşullarını yerine getiren vatandaşlar en az 4.500 lira emekli aylığı ödemesi alırken; eksik günü sebebiyle bu ödemeyi alamayan kişiler için de bir imkan tanınmaktadır. Bu kişiler, birikmiş olan primlerini toptan geri alabilmektedir. Emekli olmak için başvuru gerçekleştiren kişilere ilişkin verilmekte olan avans imkanının mevcut olan emekli vatandaşlara da verilmesi gündeme getirildi. Karar verildiği taktirde emekli vatandaşlar da 3 aylık toplam en az 4.500 TL’lik bir avans çekebilecekler.

Sistemin uygulamaya başlanması halinde emekli vatandaşlar ihtiyaçları kapsamında SGK’ya yazılı başvuru gerçekleştirerek avans talebinde bulunabilecekler. Diğer bir taraftan emekli vatandaşlar her ay maaşlarıyla birlikte ek ödeme alıyorlar. Vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme, maaşın %4’ü oranında olmaktadır. Maaş yükseldikçe, ek ödeme miktarı da yükselmektedir.

EMEKLİ OLMAYANLARA TOPLU ÖDEME İMKANI!

Bu vatandaşlar, birikmiş olan primlerini toptan geri alabilmektedir. Yasa, SSK ve Bağ-Kur’lu kişiler için toplu para alabilmenin koşullarını şu şekilde sıralamaktadır;

– Sigortalı bir şekilde çalışmıyor veya kendi işini yürütüyor olmamak,
– Emeklilik için gereken 3 koşuldan yıl ve yaş şartını sağlıyor olmak.

MİRASÇI DA TALEP EDEBİLİYOR!

Toplu para talebi vefat etmiş olan kişilerin kanuni mirasçıları tarafınca da yapılabilmektedir. Bu husus da ölüm aylığı bağlanmaması temel alınmaktadır. Parayı talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekmektedir.

NELERİN ÖDEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

Toplu prim geri ödemeleri yatırılmış olan paranın her sene katsayısının güncellenmesiyle belirlenmektedir. SSK’lılar (4/a) için 2008 yılından önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008 yılından sonra ise yalnızca işçi primleri geri ödenmektedir. Bağ-Kur’lu kişiler (4/b) için tarih ayrımı yapmaksızın ödedikleri bütün primler geri verilmektedir. Bu primler yalnızca malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşmaktadır. Sağlık için ödenen primler ve borçlanmalar verilmemektedir.

YAŞLI VATANDAŞA RAPOR İÇİN KOLAYLIK

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kronik rahatsızlıkları bulunan hastaların 1 Ocak 2020 yılından itibaren sona eren raporlarının, ikinci bir açıklamaya kadar geçerli olacağını ifade ederek, “Tekrar reçete düzenlenmesine gerek olmayacak” dedi. Bu sürede ilaç ve tıbbi malzeme bedelinin de SGK tarafınca karşılanacağını belirten Selçuk, engelli ve yaşlı aylığı ile evde bakım aylığı raporlarının da geçerli olduğunu ifade etti.

EMEKLİ VATANDAŞA 3 MAAŞ AVANS

Emekli aylığının bağlanmasını bekleyen kişilere 3 asgari ücret miktarında avans sağlanırken, emekli vatandaşlar da 3 maaş faizsiz nakit desteği sağlanmasını istiyor. Emekli vatandaşa en düşük ödemenin 1.500 lira olduğu göz önüne alındığında, maaşa göre en düşük 4.500 lira avans çekilebilecektir.

Bu para daha sonra emekli vatandaşın maaşından 12, 24 veya 36 taksitle kesilecektir. Örneğin 4.500 liralık avans için emekli vatandaşın yapacak olduğu geri ödeme aylık 125 lira olarak görülecek. Emekli vatandaşlar bu sene Ocak ve Temmuz aylarında iki defa zam aldılar. Ocak ve Temmuz zamlarına bakıldığında kümülatif olarak toplam zam oranı %12.60’a yükselmiş oldu.

Emekliler diğer bir taraftan Ramazan ve Kurban bayramlarında da 1000’er liralık ikramiyelerini hesaplarında görmüş oldular. Memur emeklisi vatandaşlar için ise hem Ocak hem de Temmuz aylarında enflasyon farklı meydana geldi ve zamlarına eklemesi yapıldı.

EMEKLİLİK KOŞULLARI NELER?

Çalışan kişilerin en büyük hayallerinden bir tanesi de emekli olma hayalidir. Emeklilik için öncelikle sigortanın ardından belli bir süre geçmesi, işe giriş tarihine göre de prim ve yaş koşullarnı tamamlamak gerekmektedir. Fakat emeklilik yaşını geriye çekmek de mümkündür. Bu durum için 7 önemli fırsat söz konusudur;

– Engelli Çocuğu Bulunan Kişiler: Bakıma muhtaç olan engelli çocuğu bulunan annelerin 1 Ekim 2008 yılı sonrası çalışmalarının dörtte biri toplam primlerine eklenmektedir. Eklenen bu süre yaş haddinden düşülmektedir.

– Vergi İndirimi Emekliliği Erkene Alır: Engelli çalışan kişilere en az %40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş koşuluna bakılmaksızın 15 yıl 3.600 ve 18 yıl 4.680 günle emeklilik imkanı tanınmaktadır.

– 10 Yıl Prim Yeterli Oluyor: Kısmi emeklilik adıyla da bilinen yöntemde ise 15 yıl ve 3.600 günü tamamlayanlar daha fazla çalışmadan emekli olabilmektedir. Bu hususta yaş koşulu kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkabilmektedir. Bu imkan 9 Eylül 1999 yılı öncesi sigortalı olan kişiler için geçerlidir. Sonrası için de prim 4.500’e, yıl koşulu 25’e çıkmaktadır.

– Çocuk Prim Kazandırır: Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunmaktadır. Bu imkan 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2.160 gün, yani 6 yıl kazandırmaktadır. Bu sayede yaşı ve yılı tamamlamış bir anne 3 çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabilmektedir. Bu husus için tek koşul, çocuklarının sigortalı olunan tarihten sonra dünyaya gelmiş olmasıdır.

– Sağlık Durumu Önemli Bir Mazeret: Çalışırken iş yapabilme gücünü en az %60 oranında kaybeden kişiler sağlık raporu alarak malulen emekliliğini gerçekleştirebilmektedir. En az 10 yıl sigotalı olup 1.800 gün ile ya da başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalı kişiler için sigortalılık süresi aranmadan malulen emeklilik imkanı tanınmaktadır.

– Askerlik Geriye Çekiyor: Erkeklerde askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkanı vermektedir. Sigortalı olmadan önce gerçekleştirilen askerlik için borçlanılması, sigorta giriş tarihini borçlanılan gün kadar geriye çekmektedir. 1988 yılı girişli birisi 1 yıl askerlik borçlanması yaparsa 1987 yılı girişli olmaktadır ve koşulları buna göre belirlenmektedir.

– Bu Mesleklere Dikkat: Kanunun Fiili Hizmet Süresi Zammı (FHSZ) diye adlandırdığı bu avantaj belli mesleklere uygulanmaktadır. Ağır işler içerisinde çalışan kişiler, madenciler, gazeteciler, gemi adamları gibi mesleklerde çalışanlar sigortalılık sürelerine belli bir oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek emeklilik imkanı elde etmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı