Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

26 Eylül 2020 Cumartesi 20:18:26

SGK’lıların dikkatine! Bu uyarıya uymayan herkesin maaşında kesinti olacak

Çalışma yaşantısı boyunca sahte sigorta yaparak emekli olmayı düşünen vatandaşlara dikkat! SGK tarafından yayımlanan bilgiler dâhilinde sahte sigorta uyarısı yapılmıştır. Bu başvuruyu yapmazsanız emekli maaşınız kesintiye uğrayabilir. Eğer emekli olabilmek için sahte sigorta yapılmışsa sigorta yapılmışsa, emekli olan vatandaşın tüm primleri silinecektir. Alınan yeni kararla ilgili ayrıntılar belli olmuştur…

Çalışma yaşantısı boyunca sahte sigorta yaparak emekli olmayı düşünen vatandaşlara dikkat! SGK tarafından yayımlanan bilgiler dâhilinde sahte sigorta uyarısı yapılmıştır. Bu başvuruyu yapmazsanız emekli maaşınız kesintiye uğrayabilir. Eğer emekli olabilmek için sahte sigorta yapılmışsa sigorta yapılmışsa, emekli olan vatandaşın tüm primleri silinecektir. Alınan yeni kararla ilgili ayrıntılar belli olmuştur…

Kısa bir süre içerisinde emekli olan ya da emekli olmak için gün sayan vatandaşlar dikkat. Emekli olmak için sahte ya da paravan şirketlerde sigortalı gösterilen vatandaşların sigorta primleri sahte olarak isimlendirilmektedir. Bu yollardan yararlanan ve ya yararlanmayı düşünen tüm emekliler ve emekli adaylarının primleri silinecektir. Emeklilerin primleri silindiğinde, tekrardan emekliliklerinin fes edilme gibi riski mevcut olduğundan ötürü bu gibi durumlar önem arz etmektedir. Eğer çalışan olduğunuz halde sahte sigorta ile çalışma gösteriyorsanız, mutlaka bu durumu SGK’ya bildirmeniz gerekmektedir. Bildirmediğiniz takdirde siz de suçlu sayılır ve cezai yaptırımda siz de etkilenirsiniz.

BÜTÜN PRİMLER DEVLETE GEÇECEK!

Devletin yanıltma gerekçesi ile sahte sigortalı olan vatandaşların tüm primleri; devlete ve devlet hazinesine aktarılacaktır. Ek olarak emekli olan vatandaşların SGK’ya yazılı olarak dilekçe vermesi gerekmektedir. Verilen dilekçenin sonrasında gerekli incelemeler yapılacak ve kişilerin alacağı ceza ya da emeklilik durumları gözden geçirilecektir. Vatandaşlar yazılı olarak dilekçe vermedikleri durumda ise, hem maaşları ve primleri kesintiye uğrayacak; hem de idari yaptırım uygulanacaktır.

EMEKLİ OLABİLME ŞARTLARI

Erkeklerde;

Sigorta döneminin başlangıç tarihi 08.09.1976’dan önce olan erkek SGK’lı vatandaşlar 55 yaşını doldurduğu ve en az 5000 gün ve ya 55 yaşını doldurmayıp, 25 senedir sigortalı olarak çalışma ve en az 5000 gün, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olma şartlarını sağlayanlar. Tam emekli maaşına hak kazanacaklar.

08.09.1999 günü ve sonrası işe giren erkek çalışanlar emekli olabilmek için 60 yaşını bitirmiş ve en az 7000 gün sayısı ile emekli olabilecekler. Görüldüğü gibi 09.09.1999 gününden sonra işe girenler için sigortalılık zamanı diye bir kalmamıştır. 7000 günü doldurmak ve 60 yaşını bitirip 61 yaşından gün almaları gerekmektedir.

Kadınlarda;

SGK doğrultusunda kadınların emeklilik yaşı işe ilk giriş zamanına göre değişmektedir. İlk kez 01.05.2008 zamanından ardından sigortalı olmanız durumunda 58 yaş ve 7200 gün koşulu ile emeklilik hakkı elde edebiliyorsunuz. Ancak 58 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmeniz için 7200 iş gününü 31.13.2035 tarihine kadar bitirmeniz gerekmektedir.

SGK kapsamında bayanların emekli yaşı işe ilk giriş tarihine göre değişir. İlk defa 01.05.2008 tarihinden sonra sigortalı olmanız halinde 58 yaş ve 7200 gün şartı ile emeklilik hakkı kazanabiliyorsunuz. Ancak 58 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmeniz için 7200 iş gününü 31.12.2035 tarihine kadar tamamlamanız gerekiyor.

PRİM ÖDEMESİ NASIL GERİ ALINIR?

Emekliliğe hak elde edemeyen birçok vatandaş, hizmet borçlanması ile de emekliliğine de kavuşamıyorsa vatandaşlara ödedikleri primleri toplu olarak geri alma şansı vermektedir. Toplu prim iadesi almak isteyen kişilerin resmi olarak başvuruda bulunması gerekmektedir. Prim iadesi almak üzere başvuruda bulunacak vatandaşların SGK’ya bağlı olarak hizmet akdine bağlı 4A veya bireysel hesabına ya da ismine bağlı 4B sigortalılık düzeyinde çalışması gerekmektedir. 4A, 4B ve 1 Ekim 2008 tarihinden sonra 4C kollarından birisinde çalışan vatandaşlar emeklilik için istenen yaş ve hizmet süresinin bitirmiş olması gerekmektedir. Bu hizmet süresi kadınlar için 20 sene erkekler için ise 25 sene olarak belirlenmiştir.

Birden çok işte çalışan vatandaşların adına yapılan toplam prim ödemelerin asgari ücretin 7,5 katında olması durumunda aradaki fark iade edilmektedir. Tavan olarak açıklanan miktarı geçen vatandaşların primlerini geri alabilmeleri için 10 yok içerisinde müracaatların yapılması gerekmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı