Sigortası olmayan ve daha önce hiç çalışmamış kişiler için emeklilik yolu açıldı!

Emekli olabilmek isteyen tüm vatandaşlarımızın en büyük hayali kayıtsız şartsız emekli olabilmektir. Çünkü Türkiye’de yaşamakta olan milyonlarca vatandaşın emeklilik için tüm gerekli şartları yerine getirmesi mümkün değildir. Bu sebeple herkes emekli olamaz cümlesi çok rahat bir şekilde kurulabilirdi. Ancak durum artık öyle değil, Sosyal Güvenlik Sistemi üzerinde yapılan değişiklikler sonucunda artık 25 yıl evli kalmış ve 50 yaşını aşmış olan tüm vatandaşlarımız emekli olabilecek.

Sigortası olmayan ve daha önce hiç çalışmamış kişiler için emeklilik yolu açıldı!

Emekli olabilmek isteyen tüm vatandaşlarımızın en büyük hayali kayıtsız şartsız emekli olabilmektir. Çünkü Türkiye’de yaşamakta olan milyonlarca vatandaşın emeklilik için tüm gerekli şartları yerine getirmesi mümkün değildir. Bu sebeple herkes emekli olamaz cümlesi çok rahat bir şekilde kurulabilirdi. Ancak durum artık öyle değil, Sosyal Güvenlik Sistemi üzerinde yapılan değişiklikler sonucunda artık 25 yıl evli kalmış ve 50 yaşını aşmış olan tüm vatandaşlarımız emekli olabilecek. 2008 yılından sonra çalışmaya başlamış olan kişilerin emekli olduklarında tam aylık alabilmeleri için 7200 gün yani toplam olarak 20 yıl çalışmış olmaları gerekmektedir. Çalışma hayatına katılmayan veya emekli olacak süre kadar çalışamayan ev hanımları ise emeklilik gibi çok önemli bir sosyal haktan yararlanamamış oluyorlar. 06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu'na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler. İşte tüm ayrıntılar…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa ile beraber tüm ev hanımları rahat bir şekilde emekli olabilecek. Ancak ev hanımlarının emekli olabilmesi için iki ana şart bulunuyor. Bu şartlardan birincisi 25 yıl evli kalmak ve diğer şart ise 50 yaşını aşmış olmak. Ev hanımlarının tam emeklilik borçlanması yaparak emekli olabilmesi için tüm imkanlar açıldı. Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) ile Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman ev hanımları için ‘Çalışmamış olsa da emekli olabilecekler’ dedi. Düzenlemede başvuru yapacakların daha önce kaydı olsalar bir şuanda herhangi bir sosyal güvencesi ile SSK, Emekli sandığı gibi kurumlarda bir kaydının olmaması, evli olmaları ve evliliğinin en az 25 yıl üzeri olması, diğer başvuru şartlarını da taşıyan kadınların yapılacak hesaplama sonucunda toplu olarak bir ödeme yapmaları gerekli olacak. Bundan böyle tüm kadınların emekli olabilmesi hayali dahi güzel, eğer gerçekleşirse Türkiye’de emekli olamayacak kimse kalmıyor. Peki, sigortası olmayan kişiler nasıl emekli olacak?

25 YIL EVLİ KALMIŞ EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLABİLİR?

Meclis’e sunulan bu yeni düzenleme ile beraber artık herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan, SSK, SGK ve Bağ-Kur gibi kurumların hiç birinde kaydı olmayan ev hanımları evli ise evliliğinin 25 yıl dolması üzerine gerekli başvuruları yaptıktan sonra emekli olabilecek. Ancak tek şart emeklilik borçlanması yapılacak ve ödeme tamamlandığında her ev hanımı emekli olabilecek. Toplu olarak yapılacak olan ödeme ile beraber tüm ev hanımları emekli olabilecek. Bu sayede diledikleri maaş ödemelerine sahip olabilecekler. Türkiye’de her emekli olmayan ev hanımı için bu imkan açıldı, ancak henüz netleşmiş bir durum değil.

İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEMELERİ KABUL EDİLECEK!

Sadece toplu para ödemesi ile emekli olmak istemeyen ve mevcut finansal durumu buna imkân tanımayan tüm ev hanımları düzenli prim ödemeleri yaparak emekli olabilecekler. Asgari ücretin yüzde 32 oranında prim ödemesi yapan ev hanımlarının 1 Mayıs 2008 tarihinden sonrası sigortalı sayılacak. 61 yaşında emekli olabilecekler, prim günü olarak ise 5400 prim ödemesi yapılması gerekmektedir.

YORUM EKLE