Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

6 Ekim 2020 Salı 09:11:19

Son dakika Emekliyi üzecek bir haber geldi! Maaşlar yüzde 8 oranında düşürülecek

Elimizde gelen son dakika bilgileri emekli kişilerin üzülmesine yol açtı. Emeklilerin yeni uygulamaya göre maaşlarında her ay 8 oranında azalma olacak. Emekli olup çalışmaya devam eden vatandaşlar bu uygulamaya tabi tutulacak. BAĞ-KUR emeklisi ya da işçi emeklisi olmaları bu uygulamayı değiştirmeyecek. Birçok emeklinin maaşından kesinti yapılacağı öğrenilmektedir.

Elimizde gelen son dakika bilgileri emekli kişilerin üzülmesine yol açtı. Emeklilerin yeni uygulamaya göre maaşlarında her ay 8 oranında azalma olacak. Emekli olup çalışmaya devam eden vatandaşlar bu uygulamaya tabi tutulacak. BAĞ-KUR emeklisi ya da işçi emeklisi olmaları bu uygulamayı değiştirmeyecek. Birçok emeklinin maaşından kesinti yapılacağı öğrenilmektedir.

Ülkemizde birçok kişi emekli oluyor ve birçok kişi ise emekli olma hayalinde ilerliyor. Bazı kişiler ise emekli olduklarında sonra da işçi olarak çalışmaya devam ediyor. Bunun nedeni emekli maaşlarının ihtiyaçlara yetmediğidir. Son dakika gelen bilgiye göre emekli maaşlarında yaşanacak olan kesinti emekli olup çalışmaya devam eden kişileri derinden üzdü. Peki, emekli olanların maaşının kesilmemesi için yapılabilecek bir şey var mı? Kimlerin emekli maaşı kesilecek? Şimdi sizlere bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgiler vereceğiz. İşte haberimizin detayları aşağıdaki gibidir

Emekli olan bir kişi çalışmayı sürdürebilir mi?

Emekli olan bir kişi çalışma hayatına elbette ki sürdürebilir. Günümüzde birçok kişi emekli olduğu halde çalışma hayatına devam etmektedir. Hayatın pahalılaşması sebebiyle emekliye ayrılan kişilerin maaşı kişisel ihtiyaçlarını karşılamaya yetmemektedir. Bunun için ise emekliye ayrılan kişiler çareye çalışmayı sürdürmekte bulunmaktadır. Emekliye ayrılıp çalışmaya devam eden kişilere geçtiğimiz günlerde kötü bir haber geldi. Emekliye ayrılıp çalışmaya devam eden kişilerin maaşlarına 7,5 oranında kesinti uygulanacak. Fakat sosyal güvenlik destek primini yaptırarak bu kişiler kesintilerini önleyebilirler. Emekli olan ve çalışmaya devam eden kişiler eğer maaşlarından kesinti yapılmasını istemiyorlarsa sosyal güvenlik destek primini düzenli bir şekilde yatırarak maaşlarında kesinti olmasına engel olurlar

Sosyal güvenlik destek primi nedir?

Eğer bir kişi emekli olduğu halde ihtiyaçlarını karşılamadığı için tekrar çalışmaya devam ediyor ise, bu kişilerden düzenli bir şekilde maaşlarında kesinti meydana gelir. Sosyal güvenlik destek primi ismi verilir.

Emekli maaşlarına ne kadar kesinti yapılacak?

Emekli olan ve işçi olarak çalışmalarını sürdüren kişilerin maaşlarından yüzde 7,5 oranında kesinti yapılacak. Fakat eğer kişi emekli olduktan sonra kendi işyerini açıp çalışmasını sürdürür ise bu kişilerden herhangi bir ücret kesilmeyecektir. Bu sadece emekli olduktan sonra tekrar işçi olarak çalışan kişileri kapsamaktadır. Aynı zamanda emekli olan ve bir ücret karşılığında eğitim kurumlarında görev yapan kişiler için de bu geçerli değildir. Bu kişilerden de herhangi bir ücret kesintisi yapılmayacaktır. Emekli olduktan sonra bir işte çalışmaya devam eden kişilerin maaşlarından kesinti olmasını istemiyorlar ise sosyal güvenlik destek primini yaptırmaları gerekecektir. Eğer İşyerinde çalışırken iş kazası ya da meslek hastalığı gibi bir problem ile karşılaşılır ise kişiler gerekli yardımları devletten alacaklardır. Engelli vatandaşlarımız da emekli olmalarının ardından tekrar işçi olarak çalışmalarını sürdürürler ise bu kişilerin de emekli maaşlarından kesinti yapılacaktır. Kesinti olmayacak kişiler sadece emekli olup kendi işini Kuran ve çalışmaya devam eden kişiler için geçerlidir. Bu kişilerin dışında olan vatandaşlardan sosyal güvenlik destek primi yapılması talep edilmektedir. Eğer sosyal güvenlik destek primi yapılmaz ise bu kişilerin maaşlarında 7,5 oranında kesinti söz konusu olacaktır. Bu sebeple emekli olup tekrar çalışma hayatını devam ettirmek isteyen kişilerin sosyal güvenlik destek primini yaptırması önerilir. Maaşlarından kesinti yapılmaması için mutlaka bunu yaptırmaları gerekecektir. Aksi halde düzenli bir şekilde her ay maaşlarından 7,5 oranında kesinti yapılacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı