Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

23 Kasım 2020 Pazartesi 23:31:26

Taşeron İşçilerin Maaşlarına Son Dakika Zam Gelişmesi! 4/d’li Taşeron İşçilerin Beklediği Zam Oranları!

Taşeron işçi maaş zammı konusuna yönelik son dakika gelişmesi meydana geldi. Bazı analistler 2021 tarihinde maaş zam oranlarının enflasyon oranlarının altında olmayacağını belirttiler. Burada enflasyon oranları için öne çıkan rakamlar da 2020 sene sonu için %10.5, 2021 yılı için hedef ise %8.5 oldu. Sendika ile hükümet, toplu sözleşme zammı için görüşmeler gerçekleştirecek. Detaylar haberimizde sizlerle…

Zam oranlarına yönelik ise bazı değerler gündeme geliyor. En kuvvetli ihtimallerden biri de 2020 yılı asgari ücret maaş zam oranı olan %15 oranı. Bu oran enflasyon rakamının üzerinde olup kabul edilmesi durumunda işçilere refah payı imkanı doğacak. Toplu İş Sözleşmesi ile maaşlara gerçekleştirilecek zam oranlarını bekleyen taşeron işçilere yönelik yapılan değerlendirmelerde ise zam oranının 2021 tarihi hedef enflasyon rakamından düşük olmayacağı öngörülüyor. Bu noktada maaşların en az %8.5 oranının üzerinde yükselmesi tahmin ediliyor.

4/D personellerinin bütün mali ve sosyal haklarının istekler çerçevesinde şekilleneceği 2020 yılı TİS görüşmeleri için süreç başlıyor. 2020 Yılı TİS görüşmelerinde taşeron işçiler için çok kritik 4 farklı konu başlığı görülüyor. 2020 TİS görüşmelerinde taşeron işçi maaş zammı, yüzdelik dilim, tayin hakkı ve görev tanımı hakkı başlıkları ön plana çıkıyor. Uzun bir süredir her 6 ayda bir %4 zam alma imkanı elde eden taşeron işçiler yeni süreçte maaşların artış oranlarına dair taleplerini yöneltecekler.

Taşeron İşçiler için Tis Tarihi

Kendisine seslenen taşeron işçiler ile sohbet eden Hak İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan burada merak edilen soruları yanıtladı.

Konuşmasına başlarken 31 Ekim sonrasında taşeron işçilerin iş kolunun değişmesi konusuna değinen Mahmut Arslan bu konuda yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. Mahmut Arslan yaptığı konuşmada 30 Ekim sonrasında her çalışanın kendi sendikasında kalması için çalışmalar yürüttüklerini belirtirken, aksi halde ise taşeron işçilerin hangi sendikaya geçmiş olurlarsa olsunlar hakları ve alacakları için çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Süreç Uzayabilir!

Yüz binlerce taşeron çalışanın heyecanla beklediği toplu iş görüşmelerine yönelik bilgiler de veren Hak İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan geçiş sonrasında sürecin başlayabileceğine değindi. Mahmut Arslan yaptığı konuşmada ayrıca 2020 Yılı TİS görüşmelerinin birkaç ay sürebileceğine de yer verdi.

Daha önceki dönemlerde en çok mağduriyet meydana gelen konular arasında; düzenleme eksikliği sebebiyle her türlü işte çalıştırılan taşeron işçilerin görev tanımı bulunmaması, aile birliği bozulan taşeron işçilerin tayin hakkı olması, maaşları kadroya alındıktan sonra düşen işçiler için yüzdelik dilim düzenlemesi gerçekleştirilmemesi ve maaş zam oranlarının düşük olması olarak kaydedildi.

Taşeronda Belediyelerden İlk Zam Haberi!

Taşeron çalışanlar için ilk zam haberi Bozova Belediyesi tarafından geldi. Hür Belediye İş Sendikası ile Bozova Belediyesi bünyesi altında bulunan Bozbel A.Ş bünyesinde çalışan 696 KHK ile çalışan işçilere %45 oranında rekor maaş zammı uygulandı. Bununla birlikte taşeron işçileri yakından ilgilendiren bütün sorunların giderileceği sözleşme için de hazırlıkların başlandığı ifade edildi.

Zam oranlarına yönelik ise bazı değerler gündeme geliyor. En kuvvetli ihtimallerden biri de 2020 yılı asgari ücret maaş zam oranı olarak görülen %15 oranı. Bu oran enflasyon rakamının üstünde olup kabul görmesi durumunda işçilere refah payı imkanı doğacak. 2020 Yılı TİS görüşmelerinde önemli olan bir diğer konu da sendikanın zam talebi konusu oldu. Bu hususta bir açıklama yapılmazken işçi sendikasının geçmiş dönemdeki %4’lük zam oranlarını göz önüne alması gerekiyor. Bu çerçevede sendikanın %15’ten yukarı bir oranda masada bulunması kuvvetle muhtemel olacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı