Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

5 Ekim 2020 Pazartesi 17:32:25

Taşeron ve 4D’lilere 900 TL ödeme yapılacak! Bu Sefer Başvuruyla Ödeme Yapılacak

Kamu kurumlarında 4D’li ya da taşeron olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın asgari ücret düzeyinde aldıkları maaşlar sebebi ile 4D’li ya da taşeron olarak kamu kurumlarında çalışmakta olan vatandaşlarımızın tamamına 900 TL seyyanen ödeme yapılacak. Yapılacak olan bu ödeme tıpkı tediye ödemeleri mantığı gibi ödemeler yapılmaktadır. Yapılan bu ödemenin en temel mantığı ise kamu kurumlarında asgari ücretli bir şekilde çalışmakta olan 4D’li ya da taşeron vatandaşlarımızın aldıkları ödemelerin iyileştirme çalışması olarak gelen bir planlamadır.

Kamu kurumlarında 4D’li ya da taşeron olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın asgari ücret düzeyinde aldıkları maaşlar sebebi ile 4D’li ya da taşeron olarak kamu kurumlarında çalışmakta olan vatandaşlarımızın tamamına 900 TL seyyanen ödeme yapılacak. Yapılacak olan bu ödeme tıpkı tediye ödemeleri mantığı gibi ödemeler yapılmaktadır. Yapılan bu ödemenin en temel mantığı ise kamu kurumlarında asgari ücretli bir şekilde çalışmakta olan 4D’li ya da taşeron vatandaşlarımızın aldıkları ödemelerin iyileştirme çalışması olarak gelen bir planlamadır. Yapılacak olan ödemenin son tarihi ise belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan ortak çalışma neticesinde 4D’li ya da taşeron olarak kamu kurumlarında asgari ücretli olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın tamamı 900 TL seyyanen ödeme alabilecekleri belirtildi. Yapılacak olan bu ödemenin ilk aşamada Kurban Bayramı’ndan önce yapılması planlanıyordu ancak planlamanın gecikmesi ile beraber Kurban Bayramı’ndan sonrasında sarktığı belirtildi.

4D’li ya da taşeron olarak kamu kurumlarında çalışmakta olan vatandaşlarımızın tamamı için 900 TL seyyanen ödeme yapılacağı açıklandı. Yapılan açıklamalarda vatandaşlarımızın nadiren de olsa ödeme aldıkları ve 4D’li ya da taşeron olarak kamu kurumlarında asgari ücretli bir şekilde çalışmakta olan vatandaşlarımızın gelecek dönemlerde daha fazla ödeme ve maaş alabilecekleri belirtildi. Kamu kurumlarında herhangi bir özlük hakkı olmadan çalışmakta olan vatandaşlarımızın ise feryatları sosyal medya hesaplarında ve çeşitli gazetelerde görülüyor.

AİLE BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI!

Çalışma Bakanlığı’nın KHK sonrası açıkladığı mali ve sosyal haklar tablosunda taşeron işçilerin maaşları için TİS görüşmelerinin 2020 yılında yapılacağı bu zamana kadar ise çalışanların maaşlarına her 6 ayda yüzde 4 zam yapılacağı ilan edilmişti.

Bu süreçte ekonomik olarak zorlanan taşeron işçiler yüzde 4’lük zamların ardından daha yüksek oranlarla yeni zam talep ediyorlar.

Çalışma Bakanlığı’nın bu konuda atacağı adımı merak eden taşeron işçiler konuşulan bazı zam oranlarını sizlerle paylaşıyoruz. Basında yer alan bazı değerlendirmelere göre 2020 TİS görüşmelerinde en olası oran yüzde 15. Bu zam oranı asgari ücret zam oranı olması ve enflasyon rakamlarının üzerinde bulunması nedeniyle ön plana çıkıyor. Bunun yanında yine 12.5 ve yüzde 17.5 zam değerlendirmeleri yapılırken bakanlığın yüzde 10 bandında bir öneri ile de işçilerin karşısına çıkabileceği ele alınıyor.

YHK’DAN EMSAL KARAR GELDİ!

“YHK, asgari ücretli işçiler için büyük hayal kırıklığı yaratan kritik kararı 21 Temmuz 2020’de, “Emsal ilke ve prensiplerinin değerlendirilmesi” gündemiyle yaptığı toplantıda aldı.

Bugüne kadarki uygulamalarda asgari ücretlilerin maaşına önce asgari ücret zammı uygulanıyor, ardından da YHK’nın belirlediği zam oranı ilave ediliyordu. Böylece sendikasız işçiler sadece asgari ücretle yetinmek zorunda kalırken sendikalı işçiler asgari ücretin üzerine yüzde 4 artı 4, yüzde 5 artı 5 gibi ilave toplu sözleşme zammı alıp gelirlerini yükseltebiliyorlardı.”

SEYYANEN NE DEMEK? SEYYANEN NE ANLAMA GELİYOR?

  • Seyyanen zam tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamına geliyor.
  • Yani belli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil, eşit zam yapılmasıdır. Yüzdelik zamda herkes maaşına göre farklı zam alır.
  • Seyyanen zamda ise örneğin zam 50 TL ise, herkesin maaşı o kadar artar.
  • Bu açıdan seyyanen zam, düşük maaşlı çalışan için faydalıdır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı