Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

14 Temmuz 2020 Salı 14:48:12

Toplu para iadesi yapılacak! Bu ödemelerinizi hemen devletten alın

Ülkemizde sigortalı olarak belirli bir süre çalıştıktan sonra hala emekli olamayan vatandaşlarımızın sigorta prim ödemelerini iade alabilme şansı var. Özellikle 60 yaşına gelmiş ancak emekli olamayacak olan vatandaşlarımızın ödemelerini rahat bir şekilde alabilmeleri için başlatılan en önemli çalışmalardan bir tanesi kesinlikle toplu para iadesi dönemleridir. Özellikle emekli olmak için ülkemizde en az 25 yıl çalışmış ancak hala emekli olamamış vatandaşlarımızın hem emekli olamayıp hem de çalışamadıkları durumlarda büyük bir mağduriyet başlamaktadır.

Ülkemizde sigortalı olarak belirli bir süre çalıştıktan sonra hala emekli olamayan vatandaşlarımızın sigorta prim ödemelerini iade alabilme şansı var. Özellikle 60 yaşına gelmiş ancak emekli olamayacak olan vatandaşlarımızın ödemelerini rahat bir şekilde alabilmeleri için başlatılan en önemli çalışmalardan bir tanesi kesinlikle toplu para iadesi dönemleridir. Özellikle emekli olmak için ülkemizde en az 25 yıl çalışmış ancak hala emekli olamamış vatandaşlarımızın hem emekli olamayıp hem de çalışamadıkları durumlarda büyük bir mağduriyet başlamaktadır. Sadece emeklilik maaşı ile alakalı bir durum olmasa da aynı zamanda sağlık sorunları ve yaş haddinden ötürü çalışamayan vatandaşlarımızın hem çalışıp gelir elde edememesi hem de emekli olamaması ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Bu durumda ise uzun bir süre çalışmış ancak emekli olamamış kişiler için güzel bir çalışma yöntemi vardır. Toplu para iadesi dönemleri emekli olamayan vatandaşlarımız için en ideal seçeneklerden bir tanesidir. İşte toplu para idesi dönemi ile alakalı önemli ayrıntılar…

Yasalarımız çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkânı tanımıyor. Ancak bazı istisnalar ile toplu ödeme yaparak bu günleri almak mümkün olabiliyor. Sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 41. Maddesi ile düzenlenmiş. Kadınlar sigortadan sonra 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak 2.160 günü toplu ödeme ile alabiliyor. Toplu para öde erken emekli ol yöntemi ile emekli olan vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi önemli ayrıcalıkları öne sürmektedir.

TOPLU PARA ÖDE ERKEN EMEKLİ OL!

  • Kadınlar sigortadan sonra 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak 2.160 günü toplu ödeme ile alabiliyor.
  • Er veya erbaş olarak silahaltında veya yedek subay okulunda geçen süreleri toplu olarak ödemek mümkün.
  • Emekli Sandığı’na tabi çalışan memurların, ücretsiz izin süreleri borçlanılabiliyor.
  • Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirilen normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri borçlanılarak emeklilik hesabında kullanılıyor.
  • Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri de borçlanılabiliyor.
  • Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri de borçlanılabiliyor.
  • Grev ve lokavtta geçen süreleri de borçlanmak mümkün.
  • Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri borçlanılıyor.
  • Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, açıkta geçirdikleri süreleri borçlanma imkânları bulunuyor.
  • Part-time çalışanlar, 30 günden az çalışması olanlar, ücretli öğretmenler bu süreleri borçlanarak 30 güne tamamlayabiliyor. Kadınlar sigortadan sonraki doğumlar ile toplam 6 yıl kazanabiliyor. Erkekler ise sigortadan önceki askerliklerini borçlanarak işe giriş tarihini geri çekebiliyor. Askerlik sigortadan sonraysa borçlanma prim kazandırıyor.

“ESNAF EMEKLİ OLMAYI BEKLİYOR”

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2000 öncesi esnaf ve sanatkârın emekli olmayı beklediğini açıkladı. Binlerce esnaf ve sanatkârın beklenti içinde olduğunu dile getiren Palandöken, “Çok sayıda esnafımız vergi ve oda kaydı dikkate alınarak emekli olmanın yolunu açacak yeni yasal düzenlemeyi bekliyor. Emeklilik şartlarını sağlayan ancak 2000’den önce Bağ-Kur kaydı olmayan esnafa vergi ve oda kaydı dikkate alınarak son kez geriye dönük borçlanma imkânı verilmeli” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı