Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

25 Aralık 2020 Cuma 23:22:09

TÜİK 2021 asgari ücret zam önerisini açıkladı ! Asgari ücret ne kadar olacak ?

TÜİK, yeni senede asgari ücretin ne kadar olacağını açıkladı. TÜİK 2021 asgari ücret zam önerisi olarak ne önerdi ? 2021’de asgari ücret ne kadar olacak ? Asgari ücretin yeni senede ne kadar olacağı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu asgari ücret ile ilgili zam önerisi sundu.

İçinde bulunduğumuz zorlu ve mücadele dolu yılın bitmesine günler kaldı. Yeni seneye günler kala yeni senenin maaş zam oranları merak konusu oldu. Yeni senenin gelmesi demek herkes için maaş zammı demek olduğu için de günler geçtikçe maaş zammı konusunda merak daha da artıyor. Yaşanan zorlu pandemi dönemi yediden yetmişe, kadın erkek demeden herkesi oldukça yıprattı. Hem maddi hem manevi anlamda yıpranan vatandaşlar, bir çıkış yolu arıyor. Vatandaşın umudu ise maaşlarına gelecek olan zam oranları oldu. Bu sene enflasyon oranlarına bakıldığında ve diğer senelerle kıyaslandığında, maaşlara sevindiren bir zam oranı geleceği tahmin ediliyor. Yeni senede maaşlara ne kadar zam gelecek ?

Ülkemizde milyonlarca vatandaş asgari ücret ile geçimini sağlıyor. Hayatını aldığı asgari ücret ile geçiren vatandaş, asgari ücrete gelmesi beklenen zam oranının açıklanmasını bekliyor. Pandemi nedeniyle dolar ve euronun artması her şeye zam getirdi. Gelen zamlar da beraberinde zaten kıt kanaat geçinen vatandaşı iyice zora soktu. Gelen zamlara karşılık, vatandaşın maaşına da yüz güldüren bir zam gelmesi bekleniyor.

Kasım ayı enflasyon oranı açıklansa da henüz Aralık ayı enflasyon oranları açıklanmadı. Ancak geçtiğimiz aylar ve geçtiğimiz seneler ile kıyaslandığı zaman, maaşlara gelecek olan zam oranlarını da tahmin etmek mümkün oluyor. Geçtiğimiz senelerdeki enflasyon oranlarını inceleyelim.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınlamış olduğu verilere göre, Kasım ayı fiyat endeksine göre geçen senenin Kasım ayı ile karşılaştırma yapıldığında enflasyon oranı yüzde 14,03 oranında artış gösterdi. Bu oranlara bakıldığında ve geçmiş seneler ile kıyaslama yapıldığında bu senenin maaş zam oranları hakkında tahmin yürütmek çok daha kolay oluyor. Geçen sene Aralık ayı enflasyon oranları ile bu senenin Kasım ayının enflasyon oranları kıyaslandığında ise yüzde 13,19 artış gösterdiğini görüyoruz. Kasım ayı ve Ekim ayı kıyaslandığı zaman ise yüzde 2,30’luk bir artış gösterdiğini görüyoruz. Son olarak bir yıllık ortalamalara bakıldığında ise yüzde 12,04’lük bir artış görülmüş. Geçtiğimiz sene 2019 yılı Kasım ayı ile bu sene 2020 Kasım ayının enflasyon verilerini birbiriyle karşılaştırdığımızda bu sene maaşlara iyi bir zam gelmesi bekleniyor.

Merkez Bankası, bu senenin enflasyon oranının yüzde 14,18 olabileceği yönünde bir açıklama yaptı. Eğer Merkez Bankası’nın 2020 enflasyon oranı tahmini doğruysa, maaş zamları şu şekilde olacak;

Bu durumda, 6 aylık enflasyon da yüzde 7.96 olarak hesaplanacak. Böyle hesaplanması durumunda, SSK ve Bağ-Kur emeklisi olan vatandaşların maaş zam oranının yüzde 7.96 olması demek oluyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklisi olan vatandaşların maaşlarına yüzde 7.96 zam gelmesi durumunda memur ve memur emeklisi vatandaşların maaşlarına da bu veriler baz alındığında, yüzde 3+3,96 olacağı ve enflasyon farkı ekleneceği çıkarımı yapılıyor.

Gelelim, asgari ücret tahminleri bize ne diyor ?

Merkez Bankası’nın yaptığı ankete ve tahminlere göre;

Cari yılsonu TÜFE beklentisi yüzde 14.18 olacak.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 10,84 olması bekleniyor.

24 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 9,24 olacak diye düşünülüyor.

Yıl sonu dolar/TL beklentisi 7,77 TL olması planlanıyor.

Eğer yukarıda verilen tahminler doğru olursa;

Temmuz ve Kasım enflasyon oranı yüzde 7.02 olacağı için SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşların 6 aylık enflasyon zammı yüzde 7.96 olacağı tahmin ediliyor.

İlk tahmine göre refah artış zammı yüzde 17.18 olursa;

Asgari ücretin brüt tutarının 3 bin 448 TL olacağı tahmin ediliyor. Ancak vergi ve masraf kesinleri sonucunda vatandaşa 2 bin 724 TL ödeme yapılması bekleniyor.

İkinci tahmine göre refah artış zammı yüzde 19.18 olursa;

Asgari ücretin brüt tutarının 3 bin 507 olacağı tahmin ediliyor. Ancak vergi ve masraf kesinleri sonucunda vatandaşa 2 bin 769TL ödeme yapılması bekleniyor.

TÜİK asgari ücret ile ilgili yaptığı son toplantısında, asgari ücret zammı ve yeni asgari ücretin ne kadar olacağı ile ilgili bir öneri sundu. Asgari ücret hesaplamasında dikkate alınan bekar bir çalışanın aylık asgari geçim tutarını hafif işler için 2 bin 339 TL olarak belirlerken, orta işler için 2 bin 507 TL olarak belirledi. Ve son olarak ağır işler için 2 bin 792 TL olması gerektiğini öne sürdü.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı