Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

29 Aralık 2020 Salı 16:43:21

Tüketiciyi İlgilendiren O Cezalarda Artış! 1 Ocak İtibariyle Uygulanmaya Başlanacak!

Resmi gazetede yayımlandı. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında yeni düzenleme yapıldı. Tüketiciyi ilgilendiren o cezalarda büyük artış yaşandı! 1 Ocak itibariyle uygulanmaya başlanacak. O cezalara büyük zam geldi. 1 Ocak’ta gelecek olan düzenlemede neler değişti? Tüketicilerin dikkatli olması gerekli. İşte detaylar..

Resmi gazetede yayımlandı. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında yeni düzenleme yapıldı. Tüketiciyi ilgilendiren o cezalarda büyük artış yaşandı! 1 Ocak itibariyle uygulanmaya başlanacak. O cezalara büyük zam geldi. 1 Ocak’ta gelecek olan düzenlemede neler değişti? Tüketicilerin dikkatli olması gerekli. İşte detaylar..

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren karar için Resmi Gazetede yayımlanması gerçekleşti. Resmi Gazetede yayımlanan yeni karar ile birlikte o durum için uygulanacak cezalara zam uygulanacağı belirtildi. Devlet tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte tüketici haklarının korunması noktasında yeni önemli bir adım atıldı. Atılan yeni adım ile birlikte Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde uygulanan tüm idari para cezaları için gelecek yıldan itibaren uygulanmak üzere artış gerçekleştirildi.

Tüketicilerin haklarının korunması maksadı ile mevcut olan ve sürekli yeni düzenlemeler ile birlikte açık ve eksikliklerin giderildiği Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında yeni düzenleme yapıldı. Yapılan yeni düzenleme Resmi Gazetede de yayımlanarak, yürürlüğe alındı. Ancak karara göre yeni düzenleme 2021 yılı itibari ile uygulanmaya başlanacak. Kararın uygulanmaya başlanması ile birlikte tüketicilerin haklarının korunmasına yönelik olarak uygulanan idari para cezalarında zam gerçekleştirildi. Buna göre tüm idari para cezaları için uygulanacak ceza zammı artış ortanı 9.11% yeniden değerleme oranında arttırılmış oldu. Tüketicilerin haklarının gasp edilmesine yol açabilecek aldatıcı ticari reklamlarda bu kapsamda bulunuyor. Söz konusu reklamlar yerel televizyon kanallarında yayınlanır ise 22 bin 681 TL, ulusal televizyon kanallarında yayınlanmış ise 467 bin 308 TL seviyesine çıkartılmış oldu.

Bankalar İçinde Düzenlemede Para Cezaları Arttırıldı

Vatandaşların bankalar ile ilgili yaşadığı en büyük sorunların başında kredi çekim sırasında uygulanan kredi masrafları konusunda oluyordu. Bu nedenle daha önceki düzenlemede Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamına bu konuda alınmıştı. Şimdiki yeni düzenleme ile birlikte tüketici kredisi ve konut finansmanı sözleşmesi dahlinde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde cayma hakkı, faiz oranı, erken ödeme, temerrüt ve sigorta yaptırılması hükümlerini ihlal etmiş ve belirli süreli kredi sözleşmelerine yönelik açılmış hesaplar üzerinden ücret ve masraf kesintisi uygulamış bankacılık kuruluşlarının cezası da arttırıldı. Buna göre bankalar bu tip durumlarda işlem başına 2 bin 282 TL idari para cezasına çarptırılacak.

1 Ocak İtibariyle Yürürlüğe Girecek

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 77.Maddesine göre 2021 yılında uygulanacak olan idari para cezalarına ilişkin tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı. Yayımlanan tebliğe göre söz konusu idari para cezası artışı 1 Ocak 2021 ile birlikte yürürlüğe girecek.

Tüketiciye sunulan ürünlerin üzerinde ya da bulunduğu raf üzerinde tüketicinin ödeyeceği(vergiler dahil) satış fiyatı, birim fiyatı ve yerli üretim olan ürünlerde Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilmiş ve ilan edilen yerli üretim logosu etiketi bulundurulması zorunluluğu getirildi. Aynı şekilde tüketicilere verilen hizmetlere ilişkin tarife ve fiyatları detaylıca açıklayan listelerde düzenleme kapsamına alındı. Bu yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletme ve şirketler için her işlem başına 452 TL idari para cezası uygulanacak.

Garanti Belgesi ve Aidatsız Kredi Kartı Cezalarında da Artış

Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde yapılan yeni düzenleme ile birlikte garanti belgesi, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu gibi evrakların mevzuata uygun şekilde düzenlenmemesi halinde üretici ve ithalatçı ve satıcı için işlem başına 452 TL idari para cezası uygulanacak.Aidatsız kredi kartı sunmayan kuruluşlar için uygulanan para cezası ise 11 milyon 432 bin 783 TL’ye çıkartıldı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı